aby sa dostal na najvyššie poschodie domu na Hlavnej 18, postaveného vo francúzskom štýle na prelome 18. a 19. storočia. S pomocou košického historika umenia Gabriela Kladeka, reštaurujúceho pamiatku na základe požiadavky vedenia Bytového podniku mesta Košice (BPMK), ktorý do opráv doteraz investoval asi 640-tisíc Sk, osadil do fasády domu pozlátenú rozetu. G. Kladek prirovnal aktivitu primátora k symbolickému prestrihnutiu pásky či poklepkaniu základného kameňa stavby. Úlohu zvládol Z. Trebuľa bravúrne. Po rebríkoch vyliezol ako rodený štukatér, nepotreboval ani novučký šedý pracovný plášť, farebne zladený s oblekom.
"Nad tým som sa nezamýšľal, ale som rád, že mi bolo umožnené vidieť zblízka aj takúto špeciálnu robotu," odpovedal Z. Trebuľa na našu otázku, aký mal pocit z krátkodobej výmeny primátorského stola za lešenie, keď už opäť stál na pevnej zemi. "Som rád, že v bytovom podniku máme ľudí, ktorí chcú, vedia a vytvárajú aj prostredie na to, aby sme sa mohli púšťať do rekonštrukcie takýchto objektov vo vlastníctve mesta."
Dom na Hlavnej 18 je unikátny aj tým, že práve na jeho fasáde objavil G. Kladek najstarší firemný nápis v meste (Lorenz Seiler), namaľovaný ešte pred mohutným zemetrasením, ktoré postihlo 15. 10. 1834 o 7.33 hod. ráno nielen Košice, ale aj celé Sedmohradsko, Galíciu a Horné Uhorsko. O tejto nemilej udalosti košických dejín svedčí aj mramorová tabuľa opretá o jednu zo stien v Dóme sv. Alžbety niekedy v 19. storočí. Podrobne informuje o zemetrasení, ktoré vtedy vážne poškodilo mnohé domy i statiku gotického chrámu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári