zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení cez licencovaného sprostredkovateľa, ktorého si škola sama vybrala.
"Dieťa nám donieslo zo školy dokument, ktorý nás, rodičov, navádza k vstupu do druhého piliera dôchodkového zabezpečenia. List žiakom rozdávala predstaviteľka vedenia školy," rozhorčujú sa rodičia.
V samotnom liste sa uvádza, že školstvo zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov a ani táto škola nie je výnimkou.
"Za každú spísanú zmluvu dostane sprostredkovateľ províziu okolo 1500 Sk (pri počte žiakov 1296 už ide o skutočne zaujímavú sumu - pozn. red.). Pomôžte finančne škole, ktorá spolu s vami vychováva vaše deti. Uzatvorte si zmluvu cez licencovaného sprostredkovateľa školy. Nenechávajte túto zaujímavú províziu známym, či neznámym sprostredkovateľom, ale venujte ju našej i vašej škole," píše sa v liste adresovanom rodičom a na záver sa zvýrazneným písmom dodáva: "Nepodpisujte iným sprostredkovateľom žiadne zmluvy týkajúce sa starobného dôchodkového sporenia a vyčkajte na ďalšie informácie, ktoré dostanete cestou triednych učiteľov."
List nie je nikým podpísaný, na záver je pripojená návratka, kde je potrebné uviesť meno žiaka, ako aj triedu, ktorú navštevuje.
Riaditeľ ZŠ Bruselská PaedDr. Jozef Čorba (na snímke) tvrdí, že list ešte nevidel a v tomto znení sa nemal distribuovať.
"Je pravda, že nás oslovila istá firma s ponukou. Zavolal som si predstaviteľov Rady rodičov, ktorí sa rozhodli, že budeme získavať budúcich klientov. To, že v liste oslovuje rodičov riaditeľstvo školy a sú v ňom nátlakové záležitosti, vidím prvýkrát," tvrdí riaditeľ.
Jeho zástupca sa nás opýtal: "Ako sa to k vám dostalo? Ja som si to našiel na stole až v pondelok. Nič ešte distribuované nebolo."
Rodičia však tvrdia opak a dôkazom je aj exemplár listu, ktorý nám do redakcie doručil jeden z nich.
J. Čorba na tejto aktivite v zásade nevidí nič zlé, ľudia sa podľa neho aj tak budú musieť zapojiť do druhého piliera a táto ponuka im môže voľbu uľahčiť.
"Podotýkam však, že ide o aktivitu Rady rodičov. Nechápem, ako sa tento list formuloval, urobím nápravu. Zavolám do sprostredkovateľskej firmy a situáciu si vyjasníme. Škola predsa nebude robiť žiadneho dílera," vysvetľuje riaditeľ.
Ako dodáva, školu navštevujú rôzni sprostredkovatelia a ZŠ Bruselská sa rozhodla len pre jedného.
"Ostatných sme odmietli. Viete, chodia nám tu ponuky na všelijaké koncerty a tiež žiakov nepošlem na každý. Takéto ponuky sa robia bežne a nevidím na tom nič zlé. Veď aj štát podporuje dôchodkový systém. A poplatok pôjde škole."
Celkom inak ako riaditeľ ZŠ Bruselská vníma tieto aktivity zástupca zriaďovateľa školy (mesto Košice) vedúci odboru školstva (OŠ) na Magistráte Ing. Štefan Kandráč. Táto iniciatíva ho prekvapila.
"Situáciu som prediskutoval so šiestimi riaditeľmi škôl, ktorí tvoria môj poradný orgán. Nestotožňujeme sa s týmito krokmi a na zajtra (dnes - pozn. red.) som si pozval riaditeľa školy, nech situáciu vysvetlí. Urobíme potrebné kroky a budeme informovať riaditeľov, že takáto forma nie je vhodná. Môže sa dokonca javiť ako zneužitie postavenia školy, či riaditeľa. Dieťa je totiž najcitlivejším článkom v tomto reťazci a škola má inú náplň, než sprostredkovávať zmluvy," uviedol Kandráč.
Riaditeľka ZŠ Masarykova Mgr. Mária Tamplová si myslí to isté. "U nás nič podobné nechystáme. Iné je oslovovať rodičov, aby darovali dve percentá z dane a kúpiť za to počítače. Ale toto? Nie!"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári