Neprepchávajte sa vitamínmi, viac pomôže zelenina a ovocie
Nakúpili ste si pred prichádzajúcimi sychravými novembrovými dňami zásoby vitamínov a poctivo si každý deň ráno dáte jednu kapsulku? Treba sa na jeseň ´napchávať´ vitamínami alebo nie? Čo treba robiť preto, aby sme si pred zimou posilnilu svoju imunitu a odolnosť organizmu? Nasledujúce riadky by vám mali poskytnúť niekoľko odpovedí.
Treba si uvedomiť, že o zdravie sa netreba začať starať vtedy, keď je vonku chladno a všetci okolo vás chodia s plným nosom či zapáleným hrdlom. "Počas celého roka by sme mali dbať o to, aby sme boli zdraví. Nestačí sa spamätať vtedy, keď sa blíži chrípkové obdobie. Základné zásady treba dodržiavať počas celého roka," nabáda imunologička MUDr. Mária Balážová.
"V prvom rade by sme mali dbať na to, aby sme mali dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Často sa plašíme z práce rovno domov, deti idú rovno zo školy, doma si sadneme pred televízor, video, počítač a pohyb nám chýba. Najmä deti potrebujú dostatočnú záťaž, veď si všimnite, koľko je dnes obéznych detí..." Všetci sme zleniveli, napchávame sa hamburgerami, rýchlou stravou, sladenými nápojmi. Naše stravovacie návyky sa zmenili. "Poznáme napríklad nové južné ovocia, na ktoré naše telo nie je zvyknuté, navyše v potravinách je veľa konzervačných látok, farbív, s ktorými sa organizmus musí vysporiadať a toto všetko znižuje i jeho obranyschopnosť. To, s čím náš organizmus ešte neprišiel do styku, spôsobuje často problémy."
Ak sa postaráte o to, aby ste mali dostatok pohybu najmä na čerstvom vzduchu, nenaobliekajte sa ako Eskimák. Otužovanie v rozumnej miere tiež prispieva k tomu, aby sa vaše telo vedelo lepšie brániť proti nepriaznivým vplyvom počasia. "Netvrdím, že treba rovno behať nahý po snehu, aj keď po pobyte v saune je to výborná vec. Stačí, keď sa primerane budeme obliekať. A to aj v lete. Často vidím, ako mamičky naobliekajú svoje dieťa počas horúcich dní, do fusakov ich balia už keď sa trochu ochladí. Aj doma treba dieťa naučiť tomu, aby sa sprchovalo nie v úplne horúcej vode, treba postupne znižovať teplotu vody. Prospeje mu to. Na ranné ubývanie rúk a tváre studenou vodou sme akosi zabudli..."
Keďže fyzická kondícia veľmi úzko súvisí s tým, ako sa cítite, nezabúdajte na to, že aj stresy a negatívne emócie sa môžu podpísať pod to, že vaša imunita sa výrazne zhorší. "Problémy na nás dnes čakajú kamkoľvek sa obrátime. Stres vedie k poruchám imunitného systému. Preto by mal každý mať pri sebe ´dušu´, s ktorou sa môže porozprávať. Najmä deti to často potrebujú." Buďte preto pre svoje deti tou osobou, ktorá si vypočuje ich problémy, poradí. Nekričte, nestresujte seba a ani vaše dieťa! "Nemenej dôležitý je aj odpočinok. Ak si doprajeme dostatok pohybu, treba si dopriať aj zdravý spánok. Mnohí sedia pred televíziou aj do polnoci, potom majú na oddych minimálny čas."
Treba či netreba v chrípkovom období jesť vítamíny? "Nie je riešením, ak utratíte v lekárni stovky korún za vitamínové kapsule, radšej sa stravujte zdravo, doprajte si pohyb. Radšej za tie peniaze treba nakúpiť čerstvú zeleninu, ovocie. Dnes nie je problém kúpiť si aj v strede zimy dobrú zeleninu, treba ju jesť surovú, keď obsahuje najviac vitamínov." Doprajte si teda vitamíny v ich prirodzenej forme. Ak sa budete zdravo stravovať, vaše telo bude mať dostok nie len vitamínov ale aj minerálov a stopových prkov a bude vyzbrojené na boj s chorobami. "Iný prípad nastáva, ak je niekto chronicky chorý. Vtedy treba organizmus posilniť. Nie však bezhlavo. Treba navštíviť odborníka, ktorý určí, akým vitamínom treba organizmus posilniť. Nie je dobré, ak si ľudia myslia, že vitamíny môžu brať v akomkoľvek množstve. Väčšinou sa odporúča celaskon. Nájdu sa ľudia, ktorí si kúpia silné vitamíny a užívajú ich prehnane veľa, z toho však môžu vzniknúť komplikácie, napríklad obličkové kamene. Rovnako sa nájdu mamičky, ktoré kúpia deťom sladké vitamíny, neprečítajú si, že napríklad dieťa smie zjesť iba jeden denne a dajú mu i tri, lebo je chrípkové obdobie."
Reklamy v televízii nás v týchto dňoch doslova bombardujú ponukou prípravkov, pri ktorých si stačí vraj dať denne jednu dávku, a bacily a vírusy nás budú doslova obchádzať. Určite nepoškodia a mnohé sa postarajú aj to, aby pomohli našemu tráviacemu traktu. V žiadnom prípade by si však nemal nikto povedať - dnes si dám jednu fľaštičku tohto ´zázraku´ a kašlem na zdravé stravovanie, na pohyb, na dostatok zeleniny a ovocia.
Menštruácia zakaždým oslabí obranyschopnosť ženského organizmu, telo je viac unavené a vtedy sa často k slovu dostávajú takzvané spiace vírusy. "U žien v tomto období často ´vyskočia´ herpesy. Treba sa šetriť, oddýchnuť si, neprepínať sa. Občas je vhodné zájsť za alergológom, ktorý predpíše lieky na posilnenie imunity, ak však ide o zdravú ženu, mala by aj toto obdobie zvládnuť bez problémov," dodala M. Balážová.
Placka:
Čo posilňuje imunitu:
- pohyb na čerstvom vzduchu
- dostatočná záťaž
- otužovanie
- psychická pohoda bez stresov
- spánok
- zdravá, pestrá strava
- vylúčenie nezdravých jedál, fajčenia, nadmerného užívania alkoholu, tukov, cukrov
- užívanie vitamínov po konzultácii s odborníkom
- očkovanie proti chrípke rovnako po odbornej konzultácii
Autor: Máte smolu na mužov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári