Poplatky znižujú záujem, starkí ostávajú doma
Život každého z nás má niekoľko etáp. Asi najvážnejšia je pre samotného človeka doba seniorská, kedy sa do žvota priplietajú už rôzne choroby a zdravotné trampoty. Rodina, najmä aj jej členovia pracujú, je v takej situácii zväčša bezmocná, lebo starký potrebuje byť pod dozorom, kým oni musia byť v práci. V takomto prípade sú riešením opatrovateľská služba, či umiestnenie seniora do domova sociálnych služieb alebo domova dôchodcov. Druhá možnosť je ale aktuálna vlastne len vtedy, ak sa dedko alebo babka dokážu o seba ako-tak postarať, a ich hlavným problémom je, že nemôžu byť sami.
V Košiciach máme v súčasnosti len jediný takýto Domov dôchodcov - na Garbiarskej ulici. Ostatné sú domovy sociálnych služieb, čiže zariadenia pre ľudí s rôznymi zdravotnými diagnózami. Vo verejnosti ale prevláda názor, že čakací čas na Garbiarsku je veľmi dlhý, takže niekedy sa ho starký ani nedočká. "Je pravdou, že na umiestnenie existuje poradovník. Oproti predchádzajúcim obdobiam sa v tomto roku situácia s umiestňovaním ale výrazne zmenila," oponoval týmto pripomienkam občanov riaditeľ Domova dôchodcov RNDr. Tibor Klema. Odkedy mestské zastupiteľstvo, keďže toto zariadenie patrí mestu, odsúhlasilo poplatky pri umiestnení, doba čakania sa veľmi urýchlila, mnohí si totiž umiestnenie rozmyslia a do domova nenastúpia. "Ak bol starký vlastníkom bytu, pri nástupe musí zaplatiť jednorázový vstupný poplatok. Pri 1-izbovom byte je to 15-tisíc Sk, pri 2-izbovom byte 25-tisíc, pri 3-izbovom 35-tisíc, pri vlastníctve rodinného domu 55-tisíc Sk. Kto byt nemá, uhradí na účet mesta 5000 Sk." Platí sa aj za to, ak niekto žiada o predčasné umiestnenie, teda mimo poradovníka. Tam je poplatok 10-tisíc Sk.
"Práve tieto jednorázové poplatky dosť záujemcov odrádzajú. Potvrdili to aj sociálne prieskumy, ktoré sme urobili," tvrdí T. Klema. Druhým dôvodom odrieknutia je túžba bývať sám, čo ale domov nemôže každému žiadateľovi urýchlene zabezpečiť, a starkí sa nie vždy dokážu jeden druhému prispôsobiť. "Poradovník sa skutočne výrazne zmenil, pri umiestňovaní prichádzajú teraz na rad už tí, čo si podali žiadosti v druhej polovici minulého roku."
Vedenie domova by uvítalo, keby sa im podarilo získať financie z fondov EÚ, pretože v pláne je viacero úprav. Predovšetkým by sa mala budova na Garbiarskej zatepliť a vymeniť okná, čo by pomohlo ušetriť teplo. "Uvažujeme tiež so zošikmením strechy a nadstavením prednej budovy, čím sa získa podkrovie a tam by sme mohli vytvoriť 59 izieb," priblížil predstavy T. Klema. V budúcnosti by chceli rozšíriť kapacity o izby na sólobývanie, izby so štandardom a tiež hospicového typu, teda pre ľudí, ktorých životná púť sa kráti. "To je ale skutočne hudba budúcnosti. Už aj teraz je ale isté, že priestory sa musia rozšíriť, lebo súčasné kapacity potrebám mesta nestačia. Ideálnym by bola situácia, že nebudeme musieť vytvárať žiaden poradovník, ale ten, kto potrebuje opateru, okamžite bude môcť do domova nastúpiť," dodal T. Klema.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári