Kytičky chryzantém po 20 korún, čečinové venice aj za dve stovky
Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých budú až o čosi viac ako týždeň. Koho príbuzní odpočívajú na cintorínoch v rôznych mestách, aby sa stihol pokloniť pamiatke každého z nich, je pravdepodobné, že sa k miestam ich posledného odpočinku vyberie s predstihom, napríklad už tento víkend. Keďže k spomienke na tých, čo už nie sú medzi nami, patrí kvet, veniec či sviečka, prešli sme sa v stredu po košických trhoviskách, aby sme zistili, v akých cenách sa pohybuje ich ponuka.
VEREJNÝ CINTORÍN
Pri predajných stoloch neďaleko hlavnej brány Verejného cintorína sme zastihli štyri ženy. Všetky už boli v rokoch a aké samé povedali, to, že tu mrznú a vystavujú sa nečasu, robia len preto, aby si privyrobili k dôchodku nejakú korunu.
"Ja viem, že pre niekoho je aj 20 korún za kytičku veľa, ale uznajte, zadarmo ich nemôžeme dávať," bránila sa jedna z nich, ktorú deň pred našou návštevou sklamal pomerne mladý a dobre oblečený muž. "Rozhodol sa pre kyticu za 30 korún, ale hneď sa aj začal handrkovať, či mu ju nedám lacnejšie. Z jeho výzoru bolo evidentné, že nežije na okraji chudoby, ale odpovedala som mu: ´dobre, dvadsaťpäť.´ Muž sa pousmial, dal mi na ruku 30 korún a odvetil, že platí moja, pôvodná suma. Vraj ma len skúšal, či som naozaj taká, ako sa o nás vo všeobecnosti hovorí, že sme bez srdca a zarábame na žiali iných..."
Štvorica žien čisté čečinové vence, ktoré si môže zákazník podľa vlastnej predstavy dozdobiť, nemala. Dôvod? Nechcú, aby im niekto vyčítal, že ošklbali lesy. Nepredávajú ani žiadnu ´burinu´, ako im už tiež ktosi vmietol do tváre. "Všetko sú to poctivo doma vypestované a ráno čerstvo natrhané kvety, takže žiadne nocovanie v chladničke." V ponuke mali ženičky všetko len rezané, v cenách kytička za 20 až 30, väčšia za 60 Sk.
ŽELEZNÍKY
Stoly vyhradené na predaj kvetov boli na tomto sídlisku ešte pusté, iba dve ženy práve vybaľovali kvety. Ponuka podobná ako pri cintoríne, ceny tiež.
HRADBOVÁ
Na tomto peknom trhovisku pri hradnom múre, ktoré by malo hýriť farbami kvetov, pretože je to hlavne miesto na predaj flóry, sme mohli predávajúcich spočítať na prstoch dvoch rúk. Na zrátanie kupujúcich postačila dokonca jedna ruka. Pritom sme tam boli v stredu, čiže v deň, ktorý bol za čias mojej babky a mamy silným, trhovým dňom.
"Teraz sú všetky dni slabé," odpovedali na otázku, čo sa deje, že neidú kšefty, dve už mierne uzimené ženy, ku ktorým sa okamžite pridal a zakontroval starší muž. "Na vine sú hypermarkety a obchodné centrá. Tie berú zákazníkov. Ludia radšej chodia kupovať tam, kde sa môžu v tovare prehrabávať, omačkať ho, prípadne aj čosi zničiť či ukradnúť. Neviem, či by hypermarkety nemali zákazníkom rovno dávať i servítky alebo toaletný papier, nech si po nákupe majú do čoho poutierať ruky zašpinené hnilobou..." netajil muž zlosť.
Oni, na trhu, sa kupujúcemu nedovolia v tovare prehrabávať, lebo to, čo ponúkajú, sami dopestujú, takže si výsledný produkt vážia. "V obchoďákoch sa však len predáva, vládne tam teda jediná logika - natlačiť do vozíka zákazníka čo najviac vecí."
Napriek takmer filozofickej debate o nespravodlivosti existencie obchodných domov, ktoré likvidujú malých predajcov, treba na adresu tých, čo boli na Hradbovej, povedať, že ceny mali celkom prijateľné. Malá kytička živých kvetov od 15 Sk vyššie, drobný veniec za dvadsať, trošku väčší s umelými kvetmi za 35 korún, 40, 60 Sk, čečinové kytice za 180 Sk. S ´kusovkami´, teda kvetmi na kusy, sa zatiaľ nevytasili. Na jednom stole sme objavili kahančeky a sviečky. Ceny podľa veľkosti za 10, 20, 25, 30, 45 a 60 Sk.
MIER
Na trhovisku na Mieri sme v ponuke našli kytice živých kvetov, venčeky i vence. Trošku však šokovali ceny, lebo napríklad drobné chryzantémy v črepníku, i keď ich tam bolo neúrekom, zase nie až toľko, aby sa za ne pýtalo 180 Sk. Aj na čečinových vencoch s niekoľkými umelými kvetmi bola cena podľa nás trochu ´pribitá´, kedže stáli 180 Sk. Kvety na kusy išli po 12 aj 20 Sk, kytička slamienok 25 a kytička doslova len do ruky 15, 20 a 25 Sk.
MERKÚR
Tu bolo na prekvapenie predavačov kvetov veľmi málo. Snáď len dvaja. Jedna dáma ponúkala zaujímavo vyčačkané kahance, ktorých cena bola 20 Sk, 38, 42 i 65 Sk. Málo predavačom bolo na Merkúri možno i preto, že je tam klasická predajňa kvetov, do ktorej práve došiel tovar. Len úchytkom sme si všimli, že v črepníku mali živé kvety po 80 Sk, ´kusovky´ po 15 a 20 Sk.
LUNÍK II
Poslednou zastávkou bolo trhovisko na Luníku II, kde bola aj ponuka kvetov takmer najväčšia. Kvety v črepníkoch stáli 80, ale aj 120 Sk, čečinové kytice a vence s umelými kvietkami 90, 120, ale aj 170 Sk a 200 Sk. Tu sme objavili aj veľkokveté chryzantémy. Z bielych stál kus 25 Sk, žlté boli po 20 Sk a malé kytičky 10 a 20 korún.
Obchod, to sú vždy dve strany. Tá, kde sú predávajúci a tí hromžia, že kupujúci im nadávajú do zdieračov a potom druhá strana zastúpená kupujúcimi, ktorým sa nepáčia ceny ponúkaných kvetov a kahančekov. A čo pravda? Tá bude kdesi uprostred, pretože pre niekoho je aj 20 korún veľká suma, kým druhému, keďže Pamiatka zosnulých je raz v roku, nevadí zaplatiť ani 180 Sk.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Placka:
Spoločnosť Rekviem, ktorá má v správe všetky tri košické cintoríny, informuje, že Verejný cintorín je po tieto dni otvorený od 6.00 do 22.00, Rozália od 7.00 do 21.00 a krematórium od 7.30 do 22.00. Voda by, ak neprituhne, mala všade tiecť. Asistenčná služba /vyhľadávanie hrobov mŕtvych/ bude na Verejnom cintoríne fungovať od budúceho stredy do 1. novembra. Na tomto mieste posledného odpočinku je tiež obnovené kolumbárium i hlavný kríž, spoločnosť Rekviem preto prosí pozostalých, aby sviečky zapaľovali v nádobách s pieskom, nech sa zbytočne kríž nepoškodí.
Zajtra sa ešte dá ísť na verejný cintorín aj s autom, v ktorom sa vezie zdravotne postihnutý. Vstup je ale povolený len do 12.00. V nedeľu, celý budúci týždeň a počas dní Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých je vozidlám vstup zakázaný.
Autor: Za vraždu dostali 34 rokov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári