komunálnych odpadov. Tvrdia to ekológovia zo Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ). Obrovské investície do jej rekonštrukcie a prevádzkové náklady sa podľa nich nakoniec premietnu v poplatkoch za TKO.
"Už dnes majú Košice jedny z najvyšších poplatkov za komunálny odpad a plánujú ich ďalej zvyšovať. Vyššie poplatky má iba Bratislava a to aj z dôvodu, že v Bratislave už rekonštrukcia spaľovne TKO, ktorá zabezpečila spĺňanie emisných limitov EÚ, prebehla. V Košiciach ešte neskončila," hovorí predseda SPZ Ladislav Hegyi.
Spaľovne odpadov sú najdrahším zariadením, aké v odpadovom hospodárstve existujú. Aby sa splatili obrovské náklady, projektujú sa spaľovne predimenzované, ktoré sa usilujú spaľovať veľké množstvo odpadu, bez reálneho záujmu o znižovanie a recykláciu odpadov.
"Okrem toho spaľovne aj z technologických dôvodov potrebujú pravidelný prísun veľkých objemov odpadu. Následne sa prejavuje tendencia nerozvíjať, teda potláčať triedený zber pre recykláciu či kompostovanie. Tie totiž odoberajú spaľovni odpady, ktorých spaľovanie je hlavným zdrojom jej príjmu. Zo sveta sú známe prípady keď mesto zastavilo triedený zber papiera preto, aby mala spaľovňa dostatočný prísun odpadov. Avšak legislatíva EÚ aj SR tlačí samosprávy zvyšovať objem triedeného zberu pre materiálové zhodnocovanie," dokončí L. Hegyi.
Zástupcovia spaľovne (Kositu) podľa neho prezentujú nereálnu víziu riešenia - spaľovať tie druhy odpadov, ktoré sa nepodarí vytriediť, recyklovať a pod. V takom prípade by im nevytriedené TKO len z Košíc nestačili. Preto ako riešenie plánuje dovážať odpady z miest východného Slovenska.
"Prezentovali tiež zarážajúci zámer dovážať odpady aj z maďarského mesta Miskolc, čo okrem iného nedovoľuje legislatíva SR. Trhová ekonomika funguje však aj v odpadovom hospodárstve. Mesto Košice má možnosti nasmerovať tok komunálnych odpadov iba voči občanov a podnikateľom Košíc. Neprinúti však iné mestá a obce dovážať komunálne odpady do drahšej spaľovne, ak majú lacnejšie možnosti - skládky odpadov, recykláciu, kompostovanie... Výsledkom bude, že vysoké náklady na košickú spaľovňu zaplatia len miestni občania," pokračuje šéf priateľov Zeme, ktorí už predložili zástupcom politických strán v mestskom zastupiteľstve návrh na otvorenie diskusie o náhrade spaľovne odpadov tzv. recyklačným variantom. Na základe skúseností a ekonomických analýz je to podľa ekológov riešenie nielen ekologicky šetrnejšie, ale aj lacnejšie.
"Zároveň sme požiadali spoločnosť Kosit o zastavenie investícií do rekonštrukcie spaľovne odpadov a ich presmerovanie do prevencie vzniku TKO, intenzívnejšieho triedeného zberu pre recykláciu, kompostovanie a mechanicko-biologického spracovania nevytriedených zbytkov," dokončí Ladislav Hegyi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári