Bytový podnik mesta Košice a Tepelné hospodárstvo. O východiskách a predpokldoch odstránenia protiprávneho stavu a eliminácii dopadu na finančnú situáciu mesta budú rokovať poslanci mestského zastupiteľstva na budúcotýždňovom zasadnutí. Cieľom projektu je zastavenie rastu nedoplatkov a ich postupné znižovanie, zlepšovanie technického stavu a rekonštrukciu domov a bytových jednotiek.
BPMK zmapoval situáciu v bytovom fonde, pričom sa zameral na počty osôb zdržiavajúcich sa v jednotlivých bytoch a zisťoval tiež právny vzťah k užívaniu bytov. Pri kontrole pivničných priestorov a technických suterénov v blokoch na Hrebendovej ulici neoprávnene bývalo 190 ľudí. Postupne bolo vysťahovaných 20 rodín, ktoré sa vrátili do svojich pôvodných bytov, ktoré buď predali alebo prenajali či darovali. Zostalo ešte osem, ktoré budú musieť tiež odísť.
"Zničené suterény je nutné zrekonštruovať. Násilnými zásahmi je ohrozené nielen fungovanie sietí, ale aj celkový technický stav domov. V priestoroch, ktoré sa už uvoľnili, boli opravené ležaté rozvody kúrenia. Len do materiálu sme investovali 150-tisíc korún. Všetko stojí na vysťahovaní ďalších rodín," uviedla ekonomická námestníčka BPMK Božena Stanková.
Na Luniku IX sa zatiaľ byty netemperujú, pretože nie je dokončená rekonštrukcia rozvodov. V piatok sa na magistráte spolu so zástupcami TEHO, TEKO a BPMK dohodne, ako sa bude ďalej postupovať, aby bolo kúrenie čo najlacnejšie a kedy sa spustí. Rozhoduje sa o viacerých alternatívach. Nie je jasné, či sa kotolňa prerobí na biomasu, teplo sa bude odoberať priamo od teplárne alebo TEHO ponúkne nižšiu cenu.
Náklady na opravu tepelných rozvodov sa odhadujú na milión korún. Suterény sa musia vydezinfikovať, deratizovať a nutná je aj hygienická maľba. Na ôsmich rodinách je závislých 5-tisíc ľudí, aby sa mohlo začať kúriť.
Problémy sú aj v samotných bytoch. Nájomníci rozpredali radiátory. V celom systéme chýba 380 kusov. Za blokmi sa nachádza nielen odpad, ale aj spleť drôtov, ktorými sa obyvatelia pivníc načierno napájali na prúd a vysvietené mali ako v Las Vegas. Rodiny boli vybavené satelitmi, televízormi, videami, rádiami, varičmi. Keď sa kúrilo, bolo im aj teplo a nemali problém ani s horúcou vodou. Stále sa našiel spôsob, ako médiá mať a neplatiť. Z týchto priestorov boli aj najväčšie úniky tepla a vody.
Projekt by sa mal riešiť postupne v niekoľkých moduloch. Ďalším krokom by mala byť legalizácia nájmu, využitie inštitútu osobitného príjemcu, ochrana živoného prostredia, zvýšenie zamestnnosti, znižovanie energetickej náročnosti, úspora spotreby vody. Financovať by sa to malo z rôznych zdrojov - od prostriedkov z fondov EÚ, PHARE cez francúzsky projekt revitalizácie, participáciu U.S.Steelu až po získanie štátnej podpory. Tento projekt by mal byť východiskový aj pre iné mestské časti, kde sú podobné problémy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári