Ján Figeľ. Najprv sa na pracovných raňajkách stretol s členmi pobočky Americkej obchodnej komory v SR a potom vystúpil s prednáškou o príležitostiach pre budovanie regionálneho e-governmentu na konferencii Trendy informačných technológií v podmienkach samosprávy. Po jej skončení sme sa s J. Figeľom (na snímke) porozprávali.
Ako sa zmenil váš život od mája, keď ste nastúpili do funkcie slovenského eurokomisára?
- V prvom rade menej spávam, nie som až tak často doma a rodina si ma menej užije. Mám takmer každý deň náročný program dlho do noci a tiež aj veľkú zodpovednosť. Nie je to však pre mňa až také veľké prekvapenie, vedel som, do čoho idem.
Pred nástupom do Európskej komisie ste zrejme mali určité predstavy o jej fungovaní. Ako ste si napríklad zvykli na tú byrokraciu?
- Byrokracia je fenomén, ktorý je prítomný takmer všade. Je potrebné, aby nám správa vecí verejných slúžila a nebola voči verejnosti v nadvláde. Európska komisia má asi 20 000 zamestnancov, čo je menej ako mnohé mestá západnej Európy a je to asi porovnateľné s našou štátnou správou. Zas na druhej strane je to iba polovičný počet, ako má americké ministerstvo obchodu, čím však nechceme povedať, že je to v poriadku. Ale dôležité je, aby táto administratíva bola efektívna, transparentná a dôveryhodná.
A je?
- Kiežby sme aj na Slovensku mali aspoň také mechanizmy pre transparentnosť a vnútorné reformy, ako sú uplatňované na úrovni spoločnej Európy.
Momentálne ste európskym komisárom pre oblasť pre podnikanie a informačnú spoločnosť, no od 1. januára by ste mali prevziať komisariát pre kultúru a vzdelávanie. Vo vašom prípade pôjde o dosť veľkú zmenu, neobávate sa jej?
- Postupne sa na ňu už pripravujem a presúvam sa aj vo svojej agende. Je tam však určitý prienik, rád by som do školstva v Európe priniesol viac spojenia medzi vzdelávaním a podnikaním a medzi školstvom a informatizáciou, čo je nevyhnutný predpoklad pre úspech oboch častí tejto agendy. Podnikanie bez informatizácie stráca perspektívu, či už z hľadiska produktivity alebo manažmentu. Takisto školstvo bez využitia a vyučovania informatizácie nebude formovať gramotných ľudí v oblasti informačných technológií. Všetci vidíme, že v posledných rokoch nastal taký výrazný posun v technológiách. Z toho vyplýva, že ľudia sa musia celý život učiť, ak nechcú stratiť reálnu schopnosť uplatnenia sa na pracovnom trhu. A práve dôraz na celoživotné vzdelávanie v EÚ bude jedným z bodov, na ktoré sa chcem v novej funkcii sústrediť.
V súčasnosti sa dosť hovorí o tom, že Slovensko by nemalo dodržať svoj záväzok, na ktorý pristúpilo pri rokovaniach o vstupe do EÚ, keď sme sa zaviazali odstaviť dva bloky jadrovej elektráne v Jaslovských Bohuniach v rokoch 2006 až 2008. Minister hospodárstva Pavla Ruska teraz tvrdí, že samostatným odstavením by sa až o 100 perecent zvýšilo bezpečnostné riziko. Je reálne dosiahnuť tento cieľ?
- Európska komisia je zodpovedná za ochranu zmluvného práva, ktoré je platné a dôležité pre všetkých partnerov. A iba jeho zmenou je možné dosiahnuť nový právny stav. Z tohto pohľadu nevidím politický priestor na strane iných štátov na zmenu tohto postavenia. Hlavne je dôležité, aby táto téma bola oficiálnym postojom vlády, aby sa o nej dalo v EÚ ešte rokovať na medzivládnej úrovni. Z hľadiska technického a bezpečnostného chcem pripomenúť, že keby sme takéto rozhodnutie vtedy neakceptovali, nezačali by sa s nami vôbec prístupové rokovania pre vstup do EÚ...
V slovách P. Ruska zaznela aj nepriama kritika na vás ako nášho vtedajšieho vyjednávača, že ste na tieto bezpečnostné riziká nemysleli. Súhlasíte s tým, že to odstavenie mohlo byť pre Slovensko aj výhodnejšie "vyrokované"?
- Nie. Som presvedčený, že sme to nemohli dojednať inak, než je to teraz. Navyše vety typu dalo sa, mohlo by sa a keby sa nemám veľmi rád. Dva bloky V1 sa mali pôvodne uzavrieť v rokoch 2008 až 2010. V roku 1999 bol vo vtedajšej EÚ obrovský tlak na to, aby sme celé Jaslovské Bohunice odstavili už v pôvodnom termíne v roku 2000. My sme dojednali jeden blok na rok 2006 a ďalší na 2008, čo bol výrazný posun vpred. Okrem toho sme od EÚ dostali nemalé finančné zdroje na to, aby sme ich mohli čerpať na práce súvisiace s odstavením V1. Toto je druhá strana kompromisu, ktorú si tiež treba uvedomovať a všímať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári