špekulantov", ktorí si po svojom vysvetľujú vyhlášku č. 53/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení vyhlášok č. 59/1995 Z. z. a č. 353/1996 Z. z. Povedané ľudskou rečou, nepoužívajú pokladnice, čiže tovar predávajú bez akéhokoľvek dokladu (čo je aj v rozpore so zákonom na ochranu spotrebiteľa), alebo používajú rôzne metódy, ako vzbudiť dojem seriózneho podnikateľa, zároveň neevidovať tržby a následne z nich neodvádzať dane. Pritom sankcie za porušovanie zákona o správe daní sú od 5000 do 100 000 korún aj opakovane a pri neodstránení nedostatku môže živnostenský úrad podnikateľovi pozastaviť činnosť.
"Podnikatelia, ktorí aj vedia o tom, ako treba správne pokladnice používať, majú snahu obchádzať to, čo im ukladá zákon," povedala nám metodička oddelenia daňového práva a služieb košického pracoviska daňového riaditeľstva Ing. Jana Turóciová. "Čo sa týka predaja bez pokladníc, ide predovšetkým o trhovcov, pričom absolútne prvenstvo drží známy košický Blšák. Až deväťdesiat percent predajcov tam nedáva žiadne bločky. Takzvaní stredne seriózni obchodníci pôsobiaci v meste, vypisujú síce paragóny, ale to takisto nie je v poriadku. Paragón môže podnikateľ kedykoľvek zahodiť, tržbu v elektronickej pokladnici nenájdeme a nemôžeme zdaniť. Sú však aj iné metódy. Napríklad, podnikateľ má dve pokladnice. Jednu zaevidovanú na daňovom úrade, z ktorej tržbu sledujeme. A druhú, nezaevidovanú. Do tej naťuká to isté čo do prvej, vydáva zákazníkovi z oboch pokladníc, ale jednu tržbu nevykáže."
J. Turóciová poukázala aj na ďalších vynaliezavých podnikateľov, predávajúcich tovar sedem dní v týždni. Šesť dní účtujú správne a dávajú aj bločky, ale v siedmy deň vypisujú iba paragóny. Tie potom zahodia a celá tržba získaná za jeden deň skončí v ich vreckách. Spomínanými fintami dochádza k značným krátenia daní, ktorých výšku si J. Turóciová netrúfla odhadnúť. Na celom Slovensku to však môžu byť rádovo milióny. Len na Blšáku, podľa skromného odhadu daňovákov, riadne evidovaných nie je viac ako 50 percent tržieb.
"Preto by sme chceli ľudí vyzvať, aby si bločky pýtali vždy, všade, aj keď sa im zdá práve v tom ktorom momente cena tovaru výhodná. Veď iba na základe platného dokladu môžu potom tovar reklamovať. Chcem upozorniť aj na ďalší problém, s ktorým sa stretávame. Niektorí podnikatelia vydávajú bločky z pokladníc odsúhlasených štátnou skúšobňou v Novej Dubnici. Z papiera po čase zmiznú všetky údaje. Farba vybledne a my takýto účtovný doklad nemôžeme uznať. Preto odporúčame, aby si kupujúci pre istotu robili kópie bločkov, kým na nich ešte potrebné údaje sú," dodala J. Turóciová.
Povinnosť evidovať tržby elektronickou pokladnicou neplatí pre ľudí zaoberajúcich sa určitými činnosťami. Napríklad, ak niekto dopestuje v záhradke viac mrkvy a chce ju predať na trhovisku. Nie však takým spôsobom ako istý podnikateľ, ktorý daňovákom tvrdil, že mal poľnohospodársky prebytok niekoľko ton melónov. Ak si niekto nie je istý, či musí používať pokladnicu, mal by požiadať príslušný štatistický úrad o pridelenie kódu klasifikácie produkcie. Kódy presne určujú, pri ktorej službe a činnosti je povinné tržby pomocou pokladnice evidovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári