Košice/Medzev - Ani ostatné Mestské zastupiteľstvo v Medzeve neprebehlo hladko. Kontrolór totiž predniesol poslancom výsledky svojej ďalšej kontroly.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Tie mnohých značne pobúrili a jeden z poslancov dokonca navrhol primátorovi Mariánovi Richterovi do odvolania zrušiť celú pohyblivú časť platu, čo predstavuje asi 40%.
Pôvodne o tom mali poslanci hlasovať spolu v jednom uznesení s inými bodmi, Richter však požiadal o samostatné hlasovanie o jeho plate. Ani pripomienky, že on si na svoju mzdu zarobil - pre mesto doteraz údajne získal 600 tisíc korún - mu nepomohlo. Poslanci o krátení jeho mzdy rozhodli jednohlasne.
"Pre mňa bola hlavným dôvodom jednoznačne správa kontrolóra. Predniesol nám štyri strany vážnych, i finančných nedostatkov. Som z toho veľmi znechutený. Ako mohli v Mestskom podniku služieb (MSPS), ktorý priamo spadá pod mesto a teda pod primátora, naskočiť vyplatené milióny za odmeny a dohody, keď nemáme peniaze?" pýta sa jeden z poslancov Jozef Hulič.
Toho, rovnako ako ostatných poslancov, prekvapili doplňujúce správy o gazdovaní MSPS. Pre prvé správy hlavného kontrolóra, ktorý v tejto organizácii objavil už na začiatku svojho pôsobenia vážne nedostatky, nedávno odvolali riaditeľa. "Ďalšie správy nám len dávajú za pravdu," zhoduje sa poslanecký zbor.
Ten sa nevedel vynačudovať, keď mu kontrolór oznámil, že MSPS vyplácal tisíce na dohody, ktoré sú spochybniteľné. "Už len preto, že to boli práce vykonávané na cudzom majetku a pre mesto nepredstavovali žiaden prínos. Spomeniem napr. pranie dresov pre športový klub, či opravu múzea," hovorí hlavný kontrolór Gerhard Ballasch.
Múzeá sú pritom v Medzeve dve - jedno patrí bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi a druhé - hámor - nepatrí mestu, ale štátu.
"Okrem toho bol zneužitý fond opráv, ktorý si tvorili majitelia bytov a boli to účelovo viazané prostriedky. MSPS ich však použil na iné účely a teraz ich novému správcovi bytov mesačne spláca. Inventarizácia nebola robená od roku 2000 do dnešného dňa a je tam množstvo neprehľadností. Preto som si aj vyžiadal audit," približuje časť svojej správy Ballasch.
Toto všetko sú dôvody, pre ktoré poslanci dvihli ruky pri hlasovaní o otázke rušenia pohyblivej časti primátorovho platu. Ten však na toto rozhodnutie nemal slov. "Príde sem Američan, Nemec, Rakúšan po desiatich rokoch, zastavia ma na ulici a ďakujú mi, ako to mesto vyzerá. A keď človek niečo urobí, musí sa o to aj starať, čo, pochopiteľne, stojí peniaze," hovorí primátor, ktorý gesto svojich poslancov považuje za úbohé.
"Ale viete, aj závisť spája. No k tomu už no coment. Nemrzí ma to. Ale veľmi dlho budem uvažovať, či ešte také veci, aby som pre mesto naháňal peniaze, budem robiť. To nie je moja pracovná povinnosť. Budem už len deliť to, čo mám," povedal Richter, ktorý však zatiaľ uznesenie o zrušení pohyblivej časti svojho platu nepodpísal. Zo zákona totiž môže využiť 10-dňovú lehotu, počas ktorej ho podpíše, alebo vráti na opätovné prerokovanie.
Ako však vraví poslanec J. Hulič: "Toto právo môže pán primátor, samozrejme, využiť. No ja budem opäť hlasovať za."
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári