Obyvatelia Ďurďošíka spisujú petíciu proti riadenej skládke
Košice - Riadená skládka na komunálny odpad má vyrásť v katastri obce Košické Olšany a katastrálnom území Ďurďošík. Ide o skládku, ktorá mala pôvodne
Eva Mikulová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stáť v katastri obce Vyšný Čaj. Občania Vyšného Čaju však využili všetky možnosti, aby skládku nepostavili a po piatich rokoch naťahovania sa im to podarilo. Pomohla im v tom najmä odborná štúdia, ktorá preukázala jednoznačne zlý vplyv na životné prostredie. Druhou alternatívou pre skládku bolo práve územie pod Košickými Olšanmi. A to sa samozrejme nepáči zainteresovaným občanom, i keď uznávajú, že skládky sú, žiaľ, nevyhnutnosťou dnešnej doby.
"Celá skládka zaberie plochu 20 a pol hektára. Bude to snáď jedna z najväčších skládok v strednej Európe. Pritom pod skládkou sa nachádzajú studne zásobujúce päť obcí. To nie je zohľadnené v štúdií firmy A. S. A., ktorá je investorom tejto stavby. Bytostne sa nás táto vec dotýka, pretože máme obavu, že bude priesak odpadu do spodných vôd," netajil svoje obavy starosta Ďurďošíka Emil Palša.
V tomto probléme stoji za starostom väčšina obce, ako aj ďalší občania, ktorí si v blízkosti stavajú domy alebo majú záhradky. "Predminulý týždeň sme začali s petičnou akciou proti výstavbe skládky. Už sa podpísali skoro všetci obzvatelia Ďurďošíka. Naša obec má vyše 350 obyvateľov," dodal starosta.
K tejto iniciatíve sa pridali aj ľudia združení v Občianskom združení (OZ) Olčvar. Milan Hnátko z tohto OZ pridáva ďalšie argumenty proti výstavbe. "Na zdroj pitnej vody v blízkosti budúcej skládky je napojených okolo 5 600 obyvateľov. Môže sa stať, že bude zamorený. Taktiež sa uvažuje o využití geotermálnych vrtov, ktoré sa nachádzajú vzdušnou čiarou asi 1 a pol kilometra od skládky. Ale ťažko sa tam postaví rekreačné stredisko, keď bude blízko skládka. Obávame sa tiež toho, že tam nakoniec vznikne skládka nebezpečného odpadu."
Medzi ľuďmi kolujú aj fámy, že nakoniec tam skončí nebezpečný odpad dovezený z Holandska. "Doteraz bola táto dolina čistá a skládkou sa znehodnotí. Okamžite klesnú ceny pozemkov v tejto lokalite o 30 percent. Taktiež nie sú vykúpené všetky pozemky. Zatiaľ ich firma A. S. A. vykupovala za 40 korún za meter. Ale obávame sa toho, že keď ponúkne vyššiu sumu, tak aj ten zbytok váhajúcich im pozemky predá," netajili svoje obavy.
OZ Olčvár a starosta Ďurďošík požiadali o odbornú pomoc aj Spoločnosť priateľov Zeme a v právnych veciach sa obrátili o radu na JUDr. Jána Karapa. Ak však odborné posudky nepreukážu v dostatočnej miere škodlivosť skládky, občania majú už len mizivú šancu odvrátiť jej výstavbu. "Petícia nemá nejakú právnu účinnosť. Musela by byť politická vôľa, aby sa tento projekt zrušil," uviedol J. Karap.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári