katastri. Preto sa o pomoc na túto organizáciu obrátili aj občania z obce Ďurďošík a OZ Olčvár. Ako im však povedal zástupca SPZ Ladislav Hegyi, zatiaľ sú ich argumenty v laickej a emotívnej rovine. Kým nebudú mať v rukách odborné prieskumy a analýzy dokazujúce negatívny vplyv na životné prostredie, tak proti skládke nezmôžu nič. Riadená skládka sa jednoducho postaviť musí, je to aj v pláne Košického samosprávneho kraja. "SPZ je nezisková organizácia pre ochranu prírody a životného prostredia. To znamená, že vám tiež bezplatne poradíme, ale len na základe odborných posudkov. Musíte mať podrobnejšie prieskumy a odborné argumenty, skutočne dokazujúce zlý vplyv na životné prostredie."
Skládku vo Vyšnom Čaji nakoniec zamietol Odbor posudzovania vplyvov na životné prostredie Ministerstva životného prostredia SR. Ale tiež až po predložení odborných argumentov, ktoré dokázali, že okrem rizík a škodlivých aspektov, ktoré obsahujú skládky (aj riadené) ako také, sa projekt skládky pri Vyšnom Čaji vyznačoval viacerými vážnymi rizikami (nebezpečnosť lokality pre skládku odpadov) a škodlivými prvkami. Údaje o výške podzemných vôd naviac dokumentovali, že lokalita je nevhodná pre výstavbu skládky aj podľa STN predpisov. Zamýšľaná lokalita bola miestom potenciálnych zosuvov pôdy a má vysokú úroveň hladiny podzemných vôd. Nedalo sa tak napríklad vylúčiť riziko havárie a následnej kontaminácie zdrojov vody okolitých obyvateľov. V prípade odvodnenia (veľmi nákladného) zas hrozila strata vody v studniach miestnych obyvateľov i riziko zanesenia drenáže, čo by spôsobilo vzdutie hladiny podzemných vôd, najhorší problém z hľadiska stability územia (evokovali by zosuvy).
Zachránilo sa 10 hektárov krajiny, na mieste, kde by bola skládka nebezpečná a predimenzovaná (potenciálne potláčajúca snahy o redukciu a recykláciu odpadov). Naopak, po tomto víťaztve začal starosta jednej z miestnych obcí postupne zavádzať triedený zber odpadov pre recykláciu.
L. Hegyi im tiež vysvetlil, že riadená skládka má určitý režim platný s normami Európskej Únie a nie je až takým postrachom, ako nelegálne smetiska. "Oveľa horšie sú čierne skládky. Tie majú oveľa horší negatívny dopad na životné prostredie."
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári