podrobný inžinierskogeologický a hydrogeologický prieskum. Správa obsahuje aj kapitolu "Posúdenie ovplyvnenia predmetného územia pitnej vody prevádzkou skládky", ktorá rieši uvedený problém. Lokalita skládky sa nachádza asi 800 - 1000 m od zberného územia studní, na opačnej strane, než sa nachádza údolie Olšianskeho potoka so zbernými studňami. Výsledky prieskumov hovoria, že podložie skládky je do hĺbky 5 až 7 m pod povrchom nepriepustné. Hladina podzemnej vody pod skládkou nebola do hĺbky 20 m pod terénom zistená."
Taktiež odmieta názor, že by skládka slúžila pre dovezený odpad zo zahraničia. "V zmysle § 23, ods. 3 zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch je zakázaný dovoz odpadov za účelom ich zneškodnenia, t.j. aj skládkovania. Subjekt, ktorý bude prevádzkovať budúcu skládku odpadov musí dodržiavať právne predpisy platné na území SR. A.S.A. nikdy neuvažovala a ani do budúcna neuvažuje o dovoze odpadu zo zahraničia, aby tak porušila právne predpisy."
Veľkosť skládky je podľa ich vyjadrenia plánovaná v prvej etape výstavby regionálnej skládky odpadov na nie nebezpečný odpad s kapacitou 210 000 m3. Spoločnosť A.S.A, taktiež uvádza, že obec Košické Olšany dostane od ich firmy pôžičku na uvedenú stavbu, čo bolo aj predmetom rokovania miestneho zastupiteľstva.
Za nepodložené tvrdenie považujú názor, že sa znížia ceny pozemkov v okolí skládky: "Podľa našich niekoľkoročných skúseností v tejto oblasti je pravdou presný opak, to znamená, že obec, na katastrálnom území ktorej sa skládka nachádza získa z prevádzkovania skládky zákonom stanovené finančné prostriedky z odvodov za uloženie odpadov na skládku. Obec takto získané prostriedky investuje do rozvoja obce čo má za následok záujem ľudí o bývanie v danej obci. (buduje kanalizáciu a potrebnú infraštruktúru, na ktorú dovtedy nemala peniaze)"
A.S.A. tiež odmieta názory, ohľadom znečistenia životného prostredia, smetiami, zápachom alebo hlodavcami. "Všetky tieto potenciálne problémy boli posúdené v zložitom procese posudzovania vplyvov na životné prostredie podľa zákona č. 127/1994 Z.z. a v procese skládkovania sú navrhnuté všetky vhodné a dostatočné preventívne opatrenia, aby nedochádzalo k takýmto nežiadúcim javom. Rozfukovanie smetí, šírenie zápachu a výskyt hlodavcov a hmyzu - podľa prevádzkového poriadku skládky a technológie skládkovania je v maximálnej možnej miere obmedzované množstvo úletov zo skládky najmä pravidelným prekryvom uložených odpadov inertným materiálom (stavebná suť, zemina,...). Ďalej sú na skládke nainštalované záchytné siete, ktorú sú mobilné a premiestňujú sa podľa aktuálnej potreby."
Skládka má slúžiť pre ukladanie nie nebezpečných odpadov z okolitých obcí. Vyjadrili sa nám tiež k vykúpeniu pozemkov. "Zmluvne zabezpečených je asi 75 % všetkých potrebných pozemkov."
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári