Sándora aby urobili v tejto kultúrnej ustanovizni poslanecký prieskum.
Včera sa oboznámili s faktami, ktoré viedli k rozsudku, na základe ktorého je na Štátne divadlo už niekoľko mesiacov vedená exekúcia. Súdny spor ukončený v júli 2003 priznáva žalobcovi odškodné za ušlý zisk vo výške takmer 54 miliónov korún. Začiatky sporu siahajú až do roku 1993. V rokoch 92 - 93 podpísal vtedajší riaditeľ Anton Grega so spoločnosťou Gabriel, s.r.o., ktorej konateľom bol Aladár Ocsko päť nájomných zmlúv za nevýhodných finančných podmienok. Išlo o sumu 700 korún za meter štvorcový. Jednalo sa o historický objekt na rohu Hlavnej a Františkánskej ulice. Suma bola v porovnaní s bežne uplatňovanými podmienkami výrazne podhodnotená a navyše bola zmluva uzatvorená na 60 rokov.
Faktom je, že Aladár Ocsko bol v rokoch 1987 - 1992 zamestnancom Štátneho divadla Košice a zároveň od roku 1991 aj konateľom a spoluvlastníkom firmy Gabriel, s.r.o. Keď sa zmenil Zákon o správe majetku štátu a v zmysle tejto novely vedenie divadla nájomníkovi zmluvu jednostranne upravilo, nájomca odstúpil od zmluvy a dal divadlo na súd. V roku 1995 postúpil pohľadávku voči ŠD spoločnosti ADRIA - AL, s.r.o., (aj v tejto bol konateľom pán Ocsko). Prebehlo niekoľko súdnych pojednávaní v tejto veci a v roku 1997 padol rozsudok v zmysle, že ŠD spôsobilo škodu konaním proti dobrým mravom. Nasledoval ďalší spor o výšku ušlého zisku. Divadlo aj tento súd prehralo. Súd pritom pri určení výšky spôsobenej škody vychádzal zo znaleckého posudku, kde bol podnikateľský zámer spoločnosti, prevádzkovanie obchodného domu Gabriel Second Hand textilu a predaj softvéru pre podnikovú sporiteľňu, ohodnotený výškou ušlého zisku na 108 miliónov korún a priama škoda vyčíslená na 4,5 miliónom korún. Finančná schopnosť žalobcu bola pritom preukázaná až po ôsmich rokoch od začiatku sporu a to dodatočne a formou faxového potvrdenia od fyzickej osoby, istého pána Přemysla Janýra. Súd nikdy neskúmal finančnú spôsobilosť tejto osoby.
Práve kvôli týmto skutočnostiam sa Štátne divadlo niekoľkokrát odvolalo. Naposledy voči prehranému súdnemu sporu v januári 2004 podali podnet na podanie mimoriadneho dovolania na Generálnu prokuratúru.
"Vzniká tu istá pochybnosť a nedôvera voči tomu ako konali súdy, ako rozhodli o tom, že divadlo poškodilo záujmy akejsi súkromnej firmy a hlavne ako súd rozhodol o výške škody spôsobenej divadlom. Naozaj treba povedať, že sú pochybnosti, ktoré sa môžu snáď vyvrátiť tým, že sa konanie obnoví a prípadne prokurátor vstúpi do tohto procesu. Pretože môže ísť aj o porušenie zákona. Druhá vec je rovina spoločenská, kde treba povedať, že ŠD v Košiciach je prestížna kultúrna ustanovizeň, ktorá má svoje tradície a kvalitu porovnateľnú s Národným divadlom v Bratislave. Ministerstvo kultúry je povinné postaviť sa k tomuto problému a riešiť ho. Ale mám taký pocit, že ono sa správa ako mŕtvy chrobák. Akoby sa ho to netýkalo a necháva to na pleciach riaditeľa a manažmentu divadla a pričom to už sami nemôžu vyriešiť," povedal včera Gustáv Krajči.
Podľa neho ide vlastne o obdobnú kauzu akú má STV, ktorá spochybnila zmluvu so štúdiom Beta a dnes už táto pohľadávka narástla na 700 miliónov. "Toto sú už praxou overené modely a vidno, že ten rukopis a scenár si tieto skupinky pripravujú. Štátna moc je voči nim istým spôsobom neúčinná. Ťažko spochybňovať rozhodnutia súdu, keď sudca rozhoduje na základe svojho osobného rozhodnutia a presvedčenia. Ale na druhej strane tu musí byť aj istý systém verejnej kontroly. A to je už vec napríklad aj celej vlády, či tu máme právny štát a či vieme urobiť opatrenia a kontrolu rozhodnutia keď príde k pochybeniu," dodal Gustáv Krajči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári