Donekonečna sa zadarmo v nadštandarde bývať nedá
Zákon č. 599/2003 Z. z. o hmotnej núdzi postavil obce do vážnej situácie - od 1. 1. 2006 sa už nie štátna správa, ale samospráva - bude musieť starať o občanov v hmotnej núdzi. V súčasnosti dostávali takéto rodiny príspevok na zabezpečenie základných životných podmienok vo výške 3210 Sk mesačne na dvoch dospelých a dve až štyri deti. Ak ale bývajú v klasickom byte, ako je to na Luníku IX, a za ten musia mesačne uhradiť 4 až 5-tisíc Sk, je jasné, že na takéto platby niet dostatok peňazí. A tak nezaplatia inkaso jeden mesiac, druhý, tretí, a dlh sa začína nabaľovať. V súčasnosti obyvatelia Luníka IX len na istine dlhujú 130 miliónov Sk a 295 miliónov Sk sú penále. Tieto astronomické čísla sa pritom týkajú iba BPMK, teda nie ďalších nákladov spojených s bývaním.
"I preto sa do popredia dostáva aktuálny problém, ako situáciu ďalej riešiť. Solidarita predsa tiež má svoje hranice a nie je možné, aby občania neplatili, ale pritom mali nadštandardné bývanie v dvoj, troj či dokonca v štvorizbových bytoch," rozhovoril sa JUDr. Mgr. Dušan Šlosár, PhD, ktorý je garantom rodiaceho sa projektu pod názvom Východiská a predpoklady riešenia protiprávneho stavu pretrvávajúceho na sociálnom sídlisku Luník IX Košice a eliminácia dopadov na finančnú situáciu mesta Košice.
"Mesto sa na spomínaný prechod starostlivosti o ľudí v hmotnej núdzi v roku 2006 musí už teraz pripraviť, pretože takúto podporu poberá 8600 občanov. Toto číslo pritom vyjadruje len skutočných poberateľov. Z týchto peňazí žijú však i ďalší členovia rodín, a tak ľudí závislých na pomoci je podstatne viac. Riešením situácie je zavedenie Inštitútu osobitného príjemcu." V praxi, ako pokračoval D. Šlosár vo vysvetľovaní, to bude znamenať, že zo spomínanej podpory v hmotnej núdzi mesto zabezpečí poberateľovi dávky jedno teplé jedlo denne, ošatenie a štandardné ubytovanie, napríklad v ubytovni. Kto bude chcieť ďalej bývať v riadnom byte, musí vyrovnať všetky podlžnosti. Až potom môže prísť do úvahy prípadne odkúpenie bytu, a tiež poberanie príspevku na bývanie, na ktorý je nárok iba vtedy, ak má bývajúci šesť mesiacov dozadu vyplatené nájomné, alebo ak uzná dlh a prijme splátkový kalendár. Dlžníci by boli radi, ak by sa im celý dlh odpustil. To sa ale nedá, preto sa bude o splákových kalendároch rokovať.
"Projekt, o ktorom je reč, je síce zameraný na Luník IX ako na model, ale priame výstupy bude mať pre celé mesto, lebo ľudia v hmotnej núdzi žijú na území celých Košíc. Mesto teda musí začať uplatňovať reálnu sociálnu politiku," tvrdí D. Šlosár, ktorý pripúšťa, že projektov na riešenie situácie na Luníku IX bolo v minulosti dosť a dosť. "Ak by aj tento projekt zlyhal, môžeme očakávať prudký nárast bezdomovcov. K tým doterajším sa totiž čoskoro pridajú aj tí, čo síce dnes ešte bývajú v bytoch, ale ak za ne nezačnú platiť, budú sa musieť vysťahovať. Naozaj sa nedá donekonečna tolerovať bývanie v nadštandarde zadarmo. Dôležité tiež bude hľadať spôsoby ako ľudí zamestnať, aby mohli dostávať aspoň aktivačný príspevok," doplnil informácie JUDr. Mgr. Dušan Šlosár, PhD.
O tom, či projekt vstúpi do realizačnej fázy, budú rozhodovať poslanci už v októbri, na mestskom zastupiteľstve.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Sídlisko Ťahanovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári