musíte si za tento výkon riadne zaplatiť. Nikoho totiž nezaujíma, že si poistné platíte na Slovensku a aj v štáte, kde ste sa zamestnali. Preplatok vám vrátia, ale napísať si musíte žiadosť.
Ste rozčarovaní a tlčiete si hlavu o múr, prečo ste sa vôbec vybrali do poisťovne a chceli ste sa zaregistrovať a vybaviť si zdravotný formulár. Ten vám mali vydať v krajine, kde pracujete a potrebujete ešte celý kopec ďalších tlačív a potvrdení. Keď ich nemáte, vyjdete naprázdno. Zoberú vám slovenský a vaša plánovaná prehliadka sa skončila. Alebo si ju zaplatíte.
Tak to je, keď chce byť niekto korektný a postupovať v zmysle zákona. Kto je ticho a netúži mať všetko v poriadku, nikoho ani nenapadne spochybňovať jeho práva na lekársku starostlivosť. Ruku na srdce, každý, kto pracuje mimo republiky, uteká hneď do poisťovne? Mlčanie je nad zlato, a hlavne je to bez problémov alebo si hľadajte ošetrenie v krajine svojho zamestnávateľa alebo doma za úplatu.
Reformy sa robia, ale veci dotiahnuté do konca nie sú. Európske zákony sú povýšené nad naše. Možno to bude niekedy fungovať, keď budú jednotné európske preukazy, ktoré ešte nie sú. V dvoch štátoch sa poistenie platiť nemôže. Nárok na zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu má slovenský občan v oboch štátoch, ale vždy na ťarchu toho, kde je zamestnaný, a teda aj poistený. Príslušná zdravotná poisťovňa mu tiež musí vydať formulár, s ktorým sa musí zaregistrovať na Slovensku.
Keď sa vrátite do štátu, kde momentálne pracujete, môžete si nárokovať preplatenie úkonu. Možno vám to uznajú a možno ani nie. Keby ste boli ticho, mohli ste si ušetriť nervy i peniaze. Zákonná cesta nemusí byť vždy tá, ktorá vám nezdvihne tlak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári