Budova, v ktorej gymnázium nateraz sídli, patrí Košickému samosprávnemu kraju (KSK). Odbor školstva na KSK plánuje do uvoľnených priestorov v Šaci presťahovať športové gymnázium, ktoré sídli na Popradskej ulici.
"Zriaďovateľom bilingválneho gymnázia je Krajský školský úrad. Oni sa rozhodli pre sťahovanie a my budeme mať od 1. marca v našej budove v Šaci voľný priestor. Odíde 500 žiakov a predpokladám, že štyri mesiace po zvyšok školského roka bude tá časť školy prázdna," povedala pre Korzár poverená vedúca odboru školstva na KSK Mária Kokardová.
O ďalšom osude budovy v Šaci rozhodnú poslanci zastupiteľstva KSK na svojom októbrovom zasadnutí. Odbor školstva má pripravenných viacero alternatív. Podľa M. Kokardovej bude z nich zrejme najlepšou tá, ak by sa tam priamo presťahovalo športové gymnázium (ŠG). Druhou možnosťou je presun ŠG na Alejovú, kde teraz sídli SPŠ hutnícka, ktorá by sa potom presťahovala do Šace.
Predstavitelia športového gymnázia, Rada školy, ako aj rodičia nádejných športovcov sú však z pripravovaného sťahovania do Šace rozčarovaní.
"Je pravda, že sa potrebujeme sťahovať, pretože súčasné priestory nevyhovujú. Začiatkom októbra však bola Rada školy pozvaná na KSK, kde sa rokovalo práve o návrhu sťahovania do Šace. Predstavitelia KSK však nemali prehľad o chode našej školy a nepadli ani konkrétne ponuky obsadenia športovísk, stravovania a dopravy. Ak by sme sa museli presťahovať, došlo by k likvidácii školy. Preto nás prekvapuje, že sa tým už majú zaoberať poslanci, hoci sa malo ešte rokovať," vysvetľuje riaditeľ školy Slavomír Šipoš.
"Viete, sme osemročné gymnázium a máme tu desaťročné deti. S vyučovaním začíname o 7. hodine ráno a neviem si predstaviť, aby deti vstávali o piatej ráno, aby sa dostali do školy. Vyučovanie trvá do 16. hodiny a nasleduje druhá fáza tréningu. Kedy sa budú tieto deti učiť, či oddychovať? Navyše v Šaci nie je jedáleň, pričom naši študenti ubytovaní v internáte majú zabezpečenú stravu päťkrát denne, ostatní trikrát počas dňa. Vraj by stravu dovážali do Šace, ale to sa predraží," hovorí zástupkyňa riaditeľa Tatiana Švecová.
Priestory v Šaci nestačia ani kapacitne. Na školu sa každoročne hlási vyše stovky žiakov, prijať môžu okolo 30. Aj tak už vyučujú aj na chodbách, či v jedálni.
"V Šaci by sme však mali ešte menšie priestory. My vychovávame športovcov a ak si niekto od stola povie, že je Šaca v poriadku, tak tomu nerozumie. Mne tu chodia dve deti, ako mám zabezpečiť ich rozvoz na tréningy? Najjednoduchšie je asi v Košiciach šport totálne zlikvidovať a situovať ho niekde na dedinu. Rodičom to však neúmerne zvýši náklady," myslí si predseda združenia rodičov Ľubomír Kolesár.
KSK argumentuje vybavením priestorov gymnázia v Šaci, nachádza sa tam bazén, ako aj veľká telocvičňa. Tréner Radoslav Dubovský to však ako výhodu nevidí.
"Oháňať sa ideálnymi podmienkami na šport nie je na mieste. Jedna telocvičňa má slúžiť nielen pre športovcov, ale aj 700 žiakov SOU hutníckeho v Šaci. Veď my sa do nej nedostaneme. Kde by však trénovali vzpierači, zápasníci, či športoví strelci? Škola síce má atletickú dráhu pre behy, ale kde budeme trénovať skok do diaľky, výšky, vrh guľou? Žiaci budú musieť teda paradoxne dochádzať na športoviská do Košíc. Čím, to neviem, lebo 19-miestny mikrobus nestačí. Veď máme 493 študentov. Nevyhovuje ani 24-metrový bazén, kde budú trénovať vodní pólisti a plavci," myslí si R. Dubovský.
Riaditeľ S. Šipoš dodáva, že školu do Šace nepresťahuje. "Ak bude treba, spíšeme petície, športovci budú bojovať a budú chcieť vyhrať. Radšej ostaneme v súčasných nevyhovujúcich podmienkach, ako by sme mali ísť do ešte horších."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári