nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Primár oddelenia liečebnej výživy a naturálnej medicíny Štefan Košlík prezentoval nevyhnutnosť racionálneho stravovania a vplyv nášho jedálnička na vznik a priebeh rôznych ochorení. Vedúca laboratória Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov Gabriela Sabolová zas prítomných informovala o blahodárnych účinkoch sóje na ľudské zdravie. Najdlhšia prednáška bola venovaná súčasným trendom vo výžive. Odprednášal ju Bert Connell, profesor americkej Univerzity Loma Linda, ktorý tam pôsobí ako vedúci Katedry výživy a dietetiky.
Ako sa odborníci na výživu zhodli, naša strava obsahuje priveľa mäsa, tukov a cukrov, zatiaľčo ovocia a zeleniny konzumujeme poskromne. Takisto je veľkým problémom prejedanie sa.
"Strava je tým zdravšia, čím je prirodzenejšia! Mäso by malo byť iba jej doplnkom, nie ťažiskom, rovnako sme sa tepelnou úpravou odchýlili od stravovacích návykov našich predchodcov," konštatoval vo svojom vstupe MUDr. Košlík. Varenie potravín podľa neho urobilo stravu chutnejšou a ľahšie stráviteľnou, avšak dochádza pri ňom k znehodnocovaniu dôležitých látok, ako sú vitamíny či bielkoviny.
Podľa Š. Košlíka bolo cieľom seminára zvýšiť výživové povedomie zdravotníkov, medikov i laikov. Výživa totiž predstavuje veľmi významný faktor, ktorý môžeme my sami výrazne ovplyvňovať - na rozdiel od iných, akými sú napríklad čistota ovzdušia. Okrem toho tento faktor pôsobí na nás dennodenne. Preto by sme sa mali zamyslieť, čo jeme a koľko jeme. To, čo vkladáme do úst, sa totiž, či chceme alebo nie, podpisuje pod naše zdravie. Väčšina chorôb má pôvod v zlej životospráve. Predpokladá sa, že až za tretinu onkologických ochorení môže nesprávne stravovanie. Dokonca aj vznik zlomeniny možno veľakrát pripísať na vrub nedostatku vápnika v potrave...
"Najväčším problémom našej stravy je nedostatok ovocia a zeleniny, ktorá by mala tvoriť až osemdesiat percent jej zloženia. Žiaľ, musím konštatovať, že Američania konzumujú skôr vyprážané jedlá a bifteky, ako racionálnu stravu. U vás je to, myslím si, o čosi lepšie," konštatoval prof. Connell na našu otázku, ako sa vo všeobecnosti stravujeme.
Po skončení seminára i on 'okoštoval' rozličné sójové výrobky, ktorých ochutnávka mala presvedčiť o tom, že i zdravé jedlo môže chutiť. Viaceré z nich boli takzvanými mäsovými analógmi, to znamená, že chuťou pripomínajú mäsové výrobky, avšak ich zloženie je neporovnateľne zdravšie a hodnotnejšie pre ľudský organizmus. Už aj na našom trhu dostať sójovú salámu či jaternicu, ktoré nemajú s mäsom nič spoločné, aj keď jeho chuť silne pripomínajú. Že vás sójová jaternica vôbec neláka? Čo takto zmeniť uhol pohľadu a aspoň to skúsiť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári