Aj ženy s viacerým kilám navyše sa môžu a chcú moderne obliekať
Móda síce diktuje, čo sa má kedy nosiť. Zväčša ale myslí len na ženy maximálne tak po konfekčné číslo 38, kým väčšina báb má v skutočnosti o nejaké to číslo viac ako štíhle modelky promenádajúce sa po mólach. Niektoré robustnejšie dámy sa dokonca pohybujú v číselnom rade 48 až 60. Čo s nimi? Nechať ich napospas komplexom a nadváhe?
Košičanka Mária Gazdagová si povedala - nie. Musím týmto ženám pomôcť, nech sa tiež cítia dobre a nech sú pôvabné. A tak pred 12 rokmi vznikol v Košiciach prvý butik pre modelky. "Vtedy som ale netušila, do čoho sa púšťam. Trošku naivne som si myslela, že tak ako vznikajú veľkosklady na potraviny či elektro, budú i na väčšie čísla v obliekaní. A ja len prídem, vyberiem si v rôznych veľkostiach čo mi padne do oka a čo by sa mohlo páčiť zákazníčkam, zaplatím a môžem predávať. Takéto veľkosklady ale prakticky neexistovali a nie sú doteraz," vrátila sa v spomienkach do začiatkov majiteľka predajne.
Aby mohla fungovať, zriadila si vlastnú krajčírsku dielňu, kde sa rodili nadrozmerné oblečenia. Po 8 rokoch dielňu zrušila, a teraz využíva služby niekoľkých málo krajčírstiev, v ktorých sa podľa vytvorených vzorov snažia spĺňať predstavy a špecifiká zákazníčok. "Na tie špecifiká sa musí pamätať, lebo aj keď sa k sebe postavia dve dámy, ktoré majú napríklad číslo 56, nedá sa na ne šiť rovnako, ich krivky môžu byť rozdielne. I preto napríklad ten istý kostým sa musí pre každú vytvriť inak."
Podľa M. Gazdagovej je v meste i na Slovensku málo obchodov ponúkajúcich oblečenie pre korpulentnejšie dámy, a tak majú dámy menšie možnosti byť ´in´ aj pri vyššej hmotnosti. Podobne je to aj s krajčírskymi dielňami. Fungujú prakticky tie isté, kde sa už pár rokov šije takmer rovnako, bez väčšej fantázie, čo na dobrej nálade moletkám tiež nepridáva. Nedostatkom je aj to, že sa pre moletky neorganizujú módne prehliadky. Nikto sa do toho nechce pustiť, lebo je to finančne náročná, ale cenovo stratová akcia.
"Prečo sa nechce tvoriť pre moletky, na to sa odpoveď ťažko hľadá. Možno je to trochu strach, lebo pre bacuľky sa ťažšie šije a aj strihy sa horšie robia. Druhým problémom je fakt, že kým predtým si moletky prakticky celý šatník zostavovali, teraz už základ majú a vlastne ho len dopĺňajú, či niečo obnosenejšie vymenia. A tak obchody už pomenej navštevujú."
V tom svojom M. Gazdagová pre moletky ponúka od spodnej bielizne a plaviek po kabáty a klobúky všetko. A čo momentálne v jesennej móde letí? "Okrem fialovej farby je to nepochybne hrdzavá. Vracajú sa tiež vlnené veci a zaujímavými začínajú byť peleríny," dodala M. Gazdagová, ktorá nám ochotne niektoré oblečenia aj predviedla.
Druhou prevádzkou, kde sa starajú o oblečenie pre moletky aj budúce mamičky, je predajňa, ktorej spolumajiteľkou je Štefánia Béreczová. Mladá žena štíhla ako prútik a móda pre dámy od čísla 44 vyššie? "Začala som nielen preto, že je v tejto kategórii ešte dosť medzier, ale aj v rodine mám dámy, ktoré si ťažšie hľadajú pre seba oblečenie. A ja som všetkým chcela pomôcť, pretože dnešné ženy sa napriek viacerým kilám nadváhy a väčším mieram tiež chcú moderne obliekať."
Š. Béreczová spojila snahu preniknúť do psychiky dám s vlastným návrhárstvom. "I keď sa móde nevenujem prvý rok, prehlasujem, že v tvorbe pre moletky ani teraz nie som celkom doma, lebo niečo potrebujú zakryť, iné zvýrazniť a pritom sa chcú aj hrdo nosiť a získavať sebavedomie." Aj preto chodí Š. Béreczová po niektoré materiály, aj keď sú pomerne drahé, až do Prahy. Už totiž má také stále zákazníčky, ktoré na seba neľutujú nejakú tú korunu naviac.
"Zmýšľanie väčšiny moletiek sa však dosť ťažko mení," tvrdí spolumajiteľka prevádzky. "V ďalšej predajni som vyvzorovala nedávno pár vecí pieskovo-zelenej farby. Ženy po nich takmer nesiahli. Väčšinou hľadajú len tmavé veci. Čierna farba je síce vhodná na všetko, a v šatníku by nemala chýbať, lenže pri väčších veľkostiach na kilách neuberie. A ešte v čiernom oblečení pôsobia ženy pochmúrne. Moletkám treba dostať do šatníkov živosť," tvrdí Š. Béreczová. Aby vedeli ženám s nadváhou pomôcť, zriadili si vlastnú krajčírsku dielňu, lebo s výrobcami na Slovensku má aj ona nie najlepšie skúsenosti. Spočiatku síce boli na trhu dobrí, no dnes už stagnujú. Vývoj však ide dopredu a nedá sa pár rokov robiť to isté.
"Pre ženu nemôže byť nič horšie, ako keď sa napríklad u lekára stretnú dve v rovnakom oblečení. Ja som ale zásadne proti uniformite! I preto sa snažíme robiť doslova kusovky, teda len veľmi malý počet oblečenia toho istého druhu, strihu, farby." Š. Béreczová tvrdí, že dnešná móda dáva aj moletnejším dámam možnosti byť zaujímavou. Netreba sa ale báť. Treba experimentovať, zmeniť zaužívané klišé. I moletky môžu nosiť sukňové, aj nohavicové kostýmy, a tiež klasickú sukňu s blúzku či pulóvrikom. Podstatné je zladiť farby a z bežného života, hoci máme jeseň, vylúčiť tmavosť. Príroda práve teraz najviac hýri farbami.
lia
Autor: Klokan parma
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári