terajšom Športovom gymnáziu na Popradskej o výmere 19 744 "štvorákov" pre Občianske združenie ČH Hornets Košice, k podpisu spomínanej zmluvy napokon nedošlo. A to aj napriek tomu, že bez tejto zmluvy nemohlo OZ Hornets predložiť svoj projekt výstavby multifunkčného komplexu s plaveckými bazénmi, fitnes centrom, tenisovými kurtami a ďalšími možnosťami športového využitia. Ak sa ľudia z OZ Hornets chceli uchádzať o spolufinacovanie z eurofondov, museli mať oficiálny dokument z KSK o tom, že pozemok, na ktorom chcú stavať, majú aspoň v prenájme. No keďže sa tak nestalo, prišli o možnosť uchádzať sa o 128 miliónov Sk na nový športový komplex zo štrukturálnych európskych fondov.
"Je to škoda, že sme ten projekt nemohli podať, pretože podľa našich informácií všetky väčšie projekty prešli do ďalšieho schvaľovacieho procesu. Počas leta sme, žiaľ, zbytočne vyvinuli enormné úsilie na spracovanie projektu, keďže sme vychádzali zo súhlasného rozhodnutia poslancov," tvrdí viceprezident OZ ČH Hornets Jozef Karabáš.
Predseda KSK Rudolf Bauer však oponuje tým, že on a ani nikto z jeho úradu spomínanú zmluvu nemohol podpísať, keďže OZ ČH Hornets nemôže byť prijímateľom pomoci z európskych fondov. Možné by to bolo iba vtedy, ak by boli napríklad akciová spoločnosť alebo "eseročka". "Pôvodná žiadosť bola na občianske združenie Hornets, aj keby som tú zmluvu podpísal, tie peniaze by nedostali, lebo by nesplnili túto podmienku," tvrdí predseda KSK.
"Už v priebehu leta počas prípravných prác sme navrhovali, aby projekt mohol byť podaný cez ČH Hornets s. r. o., ktorej stopercentným vlastníkom je naše OZ. Na túto skutočnosť nás pritom upozornili pracovníci z ministerstva hospodárstva. Žiaľ, úrad KSK sa nedržal odporúčania poslancov zastupiteľstva, aby nám dokázal vytvoriť všetky formálne predpoklady na to, aby bol projekt k 17. septembru podaný," myslí si ďalší viceprezident klubu Miloslav Pinčák.
R. Bauer okrem vyššie uvedených výhrad nie je presvedčený ani o tom, či tento projekt na Popradskej by bol šťastným riešením, keďže by mohol byť problém s vodnými zdrojmi a nevyhovujúcou infraštruktúrou. Okrem toho je pravdepodobné, že sa z jeho blízkosti odsťahuje Športové gymnázium na Popradskej, čím by sa znížila aj efektivita tohto komplexu. Podľa jeho slov by bolo lepšie, keby sa nový plavecký komplex v Košiciach postavil radšej v objekte kúpaliska ŠKP a terajšej krytej plavárne. "Situácia v týchto objektoch sa mi zdá omnoho lepšia. Viem, že uvedený projekt v Starom Meste rozvíja aj starosta Ján Süli. V januári bude druhé kolo podávania žiadostí. Mali by sme si všetci sadnúť a uvažovať spoločne. Ak podáme dva projekty, je určite menšia šanca, že uspejú oba, ak by išiel len jeden," konštatuje R. Bauer.
Viceprezident OZ ČH Hornets však odmieta myšlienku, žeby boli konkurentom projektu, ktorý má pod "palcom" starosta Starého Mesta. "Tento zámer pána Süliho podporujeme aj my. Cieľom nášho projektu je však vytvoriť podmienky pre športovanie verejnosti so zreteľom na deti, nakoľko súčasné podmienky nielen pre plávanie a vodné pólo sú pre nás nevyhovujúce," hovorí J. Karabáš, ktorý je zároveň aj členom predsedníctva Slovenského zväzu vodného póla.
Ako uviedol predseda KSK, mnohé napovie naledujúce rokovanie krajského zastupiteľstva, kde by sa malo hovoriť aj o presťahovaní Športového gymnázia z Popradskej ulice na iné miesto. Ten zároveň odmieta, že za nepodpísaním zmluvy stáli "iné" záležitosti. "Nemáme žiaden záujem brdzdiť akýkoľvek investície v našom kraji. Ide nám vyslovene o to, aby keď sa už podá nejeký projekt, aby mal aj naozaj šancu na to, že bude úspešný."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári