chlapcom Tomášovi a Martinovi už zachrániť nepodarilo. Našťastie neúspešný pokus absolvovala študentka druhého ročníka Irenka, ktorá si podrezala žily.
"Je to obrovská tragédia, nik netušil, že sa niečo podobné môže stať," hovorí pedagóg spomínaného gymnázia.
Najprv sa pripravil o život obesením 20-ročný Tomáš, ktorý mal údajne dočinenia s drogami. Jeho problémy vraj tkveli v rodinnom zázemí a chlapec situáciu nezvládol. Len dva dni po spomínanej udalosti sa o samovraždu pokúsila 16-ročná Irenka. Tá si doma podrezala žily. Neprešlo veľa času a pod kolesami vlaku v ťahanovskom tuneli skončil pozemskú púť 17-ročný Martin.
Situácia na škole je napätá, študenti už len so slzami v očiach spomínajú na nebohých spolužiakov.
"Martin bol jeden veľmi zlatý chlapec, povedali by sme, že triedny miláčik. Nemal nikdy problémy, učil sa dobre. Nič sme na ňom nespozorovali. Jeho smrť nás náhle zastihla," hovoria študentky gymnázia. Krátko pred spáchaním samovraždy vraj dostal od priateľky esemesku s textom "Ahoj - dovidenia".
O Tomášovi toho veľa na škole nevedeli. Ako sme sa však dozvedeli, chlapec mal veľa problémov, ktoré sa s ním ťahali už roky. Jeho čin bol zrejme vyvrcholením všetkého, čo prežil.
Študentka druhého ročníka si podrezala žily. Na škole sa potichu hovorí, že mala problémy s triednou učiteľkou. "Irenka bola psychicky labilná a situáciu nezvládla," vravia gymnazistky.
V tejto súvislosti sme sa pokúsili osloviť aj triednu učiteľku. "Nemienim s vami diskutovať, neviem, o čom hovoríte, nemám čas," znela jej odpoveď.
Riaditeľku gymnázia Košice-Šaca Alenu Bobákovú udalostí, ktoré sa udiali v krátkom čase, šokovali. Tvrdí, že to, čo sa stalo, nemá priamo so školou nič spoločné.
"Momentálne robím šetrenie situácie. V piatok príde na školu psychológ, ktorý urobí sociologický prieskum. Následne sa vypracuje metodický návod a odborník bude rozprávať aj s učiteľmi," vysvetľuje A. Bobáková.
Ako dodáva, je strašné, že sa niečo také udialo. Šuškandu, že si dievčina podrezala žily kvôli problémom s triednou učiteľkou, nevidí reálne, hoci priznáva, že učiteľka nie vždy volila správne slová.
"Je veľmi ťažké vyniesť ortieľ. To dievča si večer doma sadlo, podrezalo si žily a následne sa ošetrilo. Ráno ukázalo ruku obviazanú obväzom otcovi a ten ma vyhľadal. Dievča prežilo ťažké obdobie, v rodine sa udiali dve tragické udalosti. Čo sa týka učiteľky, viete, každý sme nejaký. Ona je svojská. Možno použila nejaké slovné spojenia, ktoré sa dievčiny dotkli. Každý z nás niekedy niečo povie, nemyslí to zle a nepredpokladá takú reakciu. Deti sú v tomto období citlivé, stačí iskrička a je tu požiar," vraví riaditeľka a dodáva, že s učiteľkou už mala na túto tému aj pohovor. "Ak sa preukáže, že tam nebolo všetko v poriadku, urobím príslušné kroky. Najprv však potrebujem zistiť sociálnu klímu v škole. S otcom dievčaťa som denne v kontakte. Tá trieda však bola vždy bezproblémová, žiadne indície ani zo strany rodičov sme nemali. Nik nemohol predpokladať, čo sa stane."
Prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková o tragických udalostiach vedela, no o "šuškande" netušila.
"Zatiaľ vo veci nekonáme, nedostali sme podnet. Ak sa to však zjaví v novinách, začneme robiť potrebné kroky," uviedla H. Jeníková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári