žalobcovi odškodné za ušlý zisk vo výške viac ako 53 miliónov korún!
Začiatky sporu siahajú až do roku 1993. Vtedajšie vedenie podpísalo s firmou Gabriel, s. r. o., za nevýhodných podmienok zmluvu o nájme objektu na Františkánskej ulici (na snímke) na 60 rokov. Zmenil sa však zákon o správe majetku štátu a v zmysle tejto novely ďalšie vedenie divadla nájomníkovi zmluvu jednostranne upravilo, zvýšilo nájom a výrazne skrátilo dobu prenájmu. Nájomca odstúpil od zmluvy a dal divadlo na súd.
V roku 1995 postúpil pohľadávku voči ŠD spoločnosti ADRIA - AL s. r. o. Prebehlo niekoľko súdnych pojednávaní v tejto veci a v roku 1997 padol rozsudok v zmysle, že ŠD spôsobilo škodu konaním proti dobrým mravom. Nasledoval spor o výšku škody - ušlý zisk. Divadlo aj tento súd prehralo, pričom namietalo najmä výšku ušlého zisku, ktorý by údajne firma dosiahla, keby mohla v týchto priestoroch podnikať. Znalecký posudok uvádzal podľa súčasného vedenia divadla nereálny čistý zisk 20 miliónov ročne.
"Odvolávali sme sa niekoľkokrát. Naposledy sme voči prehranému súdnemu sporu v januári 2004 podali podnet na podanie mimoriadneho dovolania na Generálnu prokuratúru SR. Ak by exekúcia pokračovala, čo zrejme aj bude, a generálna prokuratúra nebude konať, tak nám v istom momente znemožnia riadne plnenie funkcií, ktoré nám vyplývajú zo zriaďovateľskej listiny. Nebude možné, aby divadlo riadne fungovalo a budeme nútení jestvovať v krízovom režime. Ako to bude vyzerať? Zhodnotíme to podľa toho, ako budú peniaze odchádzať. Obmedzí to prevádzku, ale zatiaľ nevieme, do akej miery. Môžu siahnuť na všetko okrem štátneho majetku a štátnych peňazí," uviedol riaditeľ divadla Peter Himič, ktorý po nástupe do funkcie v roku 1999 zdedil aj tento vlečúci sa spor.
Generálna prokuratúra síce v auguste odpovedala, že obdržala podnet, ale medzitým žalobca podal dovolanie na Najvyšší súd SR, kde sa teraz nachádza spis, lebo nebol spokojný so sumou 53 miliónov korún. Žiadal totiž takmer 80 miliónov!
Do dnešného dňa teda nie je nijaký výsledok a exekúcia beží. "Žiadali sme Najvyšší súd odložiť vykonanie exekúcie do rozhodnutia a preverenia celej tejto veci. Namietame porušenie zákona postupom súdu. Chceme, aby sa zastavila exekúcia až dovtedy, kým Najvyšší súd neobnoví konanie súdu. Bola by to likvidácia divadla," povedal riaditeľ divadla.
Hoci divadlo je štátna inštitúcia, štát sa o spor podľa súčasného vedenia divadla v minulosti vôbec nezaujímal. Údajne o ňom na ministerstve kultúry vedeli a informovaný bol aj minister spravodlivosti. Vecou sa začal zaoberať premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý nedávno navštívil Štátne divadlo. Už v pondelok tam kvôli tejto veci prebehne poslanecký prieskum. Sporný objekt na Františkánskej ulici je zatiaľ súdne zapečatený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári