užívaním bytov a revitalizáciu bytového fondu. Na jeho realizácii sa podieľa mesto, mestská časť, Bytový podnik mesta Košice a Tepelné hospodárstvo. Východiskami a predpokladmi riešenia protiprávneho stavu a elimináciou dopadov na finančnú situáciu mesta sa zaoberala vo štvrtok mestská rada. Tento materiál bude predložený na prerokovanie do mestského zastupiteľstva.
"Bytový podnik zmapoval situáciu v uplynulých mesiacoch v bytovom fonde na Luniku IX. Zameral sa na počty osôb zdržiavajúcich sa v jednotlivých bytoch a existenciu či neexistenciu právneho titulu k užívaniu bytov. Okrem toho preveril pivničné priestory, v ktorých sa neoprávnene zdržiavalo 190 osôb," uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Medzi prvými krokmi, ktoré by mali súčasný stav zmeniť, bolo vysťahovanie obyvateľov zo suterénov v domoch na Hrebendovej ulici. Násilnými zásahmi už natoľko zdevastovali priestory, že ohrozovali nielen fungovanie sietí, ale aj celkový technický stav domov. Odtiaľ boli aj najväčšie úniky tepla a vody. "Postupne boli vysťahovaní členovia asi 20 rodín. Do úplného vypratania ostáva ešte vyriešiť štyri rodiny. Všetci sa vrátili do miesta trvalého bydliska, do bytov na Luniku IX, ktoré prenajali alebo darovali iným občanom. Každá rodina sa dostala do bytu, kde bola prihlásená na trvalý pobyt. Suterény boli zabezpečené tak, aby sa tam nemohli zdržiavať. Sledovanie poriadku má na starosti poriadková služba, ktorá ústretovo pomáha pri riešení situácie," povedala hovorkyňa.
Na základe zistených skutočností z kontroly bola spracovaná analýza evidencie a skutočného stavu bytového fondu a nájomníkov. Cieľom projektu je legalizácia nájomných vzťahov, zavedenie inštitútu osobitného príjemcu, ochrana životného prostredia, zvýšenie zamestnanosti osôb v hmotnej núdzi, znižovanie energetickej náročnosti na vykurovanie domácnosti, úspora spotreby vody, získavanie zdrojov z reštrukturalizačných fondov, rekonštrukčné práce a revitalizácia bývania.
Na sídlisku býva v 646 bytoch 4269 ľudí, ale platné nájomné zmluvy má len 238 domácnosti. Dlh na nájomnom predstavuje 112 miliónov korún. Penále je vyčíslené na 257 miliónov korún. Každým mesiacom sa zvyšuje. Vyše 6 miliónov sa investovalo za posledné štyri roky do opráv zničených dverí, okien, zábradlí, radiátorov a sanity. Situáciu by malo pomôcť riešiť aj obnovenie nájomných zmlúv. S trvalým pobytom, platnou zmluvou a dohodou o uznaní dlhov a ich splácaní budú môcť nájomníci požiadať o príspevok na bývanie, ktorý doteraz od štátu poberať nemohli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári