Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Noví učenci prinášajú reformáciu

JAGELLONSKÁ DYNASTIA, časť deviataPo trojtýždňovom prerušení seriálu spôsobenom nakumulovaním sa maratónskych výročí, sa vraciame k dejinám

JAGELLONSKÁ DYNASTIA, časť deviata

Po trojtýždňovom prerušení seriálu spôsobenom nakumulovaním sa maratónskych výročí, sa vraciame k dejinám jagellonských Košíc, to znamená k dejinám posledných rokov oficiálneho stredoveku v Uhorsku. Mnohé v živote vtedajšieho mesta bolo ešte skutočne stredoveké gotické, no stále viac bolo cítiť nadchádzajúci vek humanizmu a cirkevnej reformácie. Koniec stredoveku je v Košiciach obdobím, keď máme o tomto meste už pomerne veľa písomných prameňov, a keď už vieme, že vtedajší Košičania nežili iba výrobou, miestnym a diaľkovým obchodom. Dozvedáme sa totiž, že toto mesto malo živý kontakt s duchovnými premenami v Európe, že na ne reagovalo, ba osvojovalo si nové renesačné a kritické postoje, bez ohľadu na odpor oficiálnej cirkvi.

Skryť Vypnúť reklamu

DVAJA VEĽKÍ REFORMÁTORI

Od roku 1521 sa stal rektorom košickej školy významný humanistický učenec Leonard Cox pochádzajúci z Anglicka. Bol to veľký stúpenec vtedy už slávneho Erazma Rotterdamského a jeho myšlienky šíril všade tam, kde pôsobil. Cox pôsobil pôvodne v Krakove, odkiaľ ho 16. marca 1520 so súhlasom mestskej rady naverboval levočský farár Ján Henckel, aby učil na tamojšej škole. Vydržal tam však iba rok, pretože sa uvoľnilo miesto v Košiciach, kam potom prešiel, aby tu vykonával funkciu rektora mestskej školy. S Coxom prišli do Košíc humanistické názory a myšlienky Erazma Rotterdamského. Svojim žiakom vraj dával čítať Erazmove spisy, osobitne sa spomína dielo De duplicis verborum ac rerum copia. V Košiciach pôsobil Cox asi do roku 1525, keď sa vrátil späť do Krakova. Coxa sme už spomínali v poslednom pokračovaní tohto seriálu v citácii kronikára Jána Platha, kde je, ako ste si iste všimli, uvedený nesprávny rok započatia jeho činnosti u nás.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1522 sa stal v Košiciach farárom nám už známy Ján Henckel, muž, ktorý je považovaný za prvého košického reformačného kazateľa. Narodil sa v roku 1481 v Levoči, bol teda našinec. Študoval na viedenskej /1496/ a krakovskej /1503/ univerzite, kde skončil získaním doktorátu teológie. V roku 1512 pôsobil ako kapitulný kanonik vo Veľkom Varadíne, no už v roku 1513 prešiel do Levoče, kde sa stal mestským farárom v kostole svätého Jakuba to je ten, kde stojí známy oltár majstra Pavla. Jeho povesť sa šírila po hornom Uhorsku a tak si ho v roku 1522 košická mestská rada vyvolila za tunajšieho farára. Henckel musel byť nesmierne vážený človek, pretože do mesta a funkcie ho uviedol osobne vtedajší richtár Ján Ferber a najstarší prísažný mestskej rady Michal Kukelbrecht.

Skryť Vypnúť reklamu

V Košiciach však Henckel nebol veľmi spokojný. Vraj tu bola zanedbaná fara a farská záhrada. Vydržal tu iba do roku 1525, potom išiel za lepším miestom priamo do Budína na kráľovský dvor, kde sa stal osobným spovedníkom kráľovnej Márie Habsburskej a zároveň tu vyučoval na univerzite. Kontakt s Košicami však nestratil. Prostredníctvom košického priateľa, doktora Jána Antónia, lekára poľského kráľa Žigmunda I. Starého, sa mu podarilo nadviazať priamy korešpondenčný styk so samotným Erazmom Rotterdamským. V roku 1526 si vymenili listy, pričom Erazmus v tom svojom Henckelovi dosť obšírne rozviedol svoje názory na prebiehajúcu reformáciu a pripojil k nemu aj svoje Parafrázy /voľné myšlienky/ k Novému zákonu. Bolo to práve v dobe, keď Uhorsko postihla katastrofálna porážka pri Moháči.

PODIVUHODNÝ OSUD KOŠICKÉHO FARÁRA

To už bol Henckel na čas späť v Košiciach, no v roku 1528 sa vrátil na dvor kráľovnej Márie to už do Bratislavy. Mestská rada ho márne prosila, aby sa do Košíc vrátil. On sám to osobne odmietol a radným poslala osobný list sama kráľovná Mária, kde im vysvetľuje, že si henckela vysoko cení a nemôže ho momentálne uvoľniť zo svojich služieb. V roku 1529, počas pobytu v Znojme, napísal Henckel Košičanom ospravedlňujúci list. Osobne v ňom vysvetli dôvody, prečo zostáva u kráľovnej Márie a prosil mešťanov, aby ho neupodozrievali, že tak koná z túžby po majetku. Nakoniec im aj na diaľku duchovne poradil, keďže im odporučil a nabádal ich, aby čítali evanjelícke a paulínske lekcie z Nového zákona.

Aj keď to časovo nespadá do tohto seriálu, dosledujeme zbytok Henckelovho života do konca. V rokoch 1528 a 1529 sprevádzal Henckel exkráľovnú Máriu na augsburskom sneme a následne podal správu o jeho priebehu Erazmovi Rotterdamskému, s ktorým vtedy obnovil písomný styk. Na spomenutom sneme sa Henckel spoznal osobne s ďalšou výraznou postavou nemeckej reformácie - Filipom Melanchtonom. Túto známosť využil tak, že prostredníctvom Melanchtona poslal jednu zo svojich prác samému Martinovi Lutherovi. Otec reformácie Luther sa vraj o Henckelovom diele zmieňoval veľmi pochvalne.

Potom sa pokúsila využiť Henckelom kontakt s Lutherom exkráľovná Mária a jeho prostredníctvom sa Na Luthera obrátila vo veci akýchsi ústupkov pri podávaní Večere Pánovej čo však Luther neschválil. Kontakty s Lutherom a Melanchtonom a ich isté vzájomné porozumenie spôsobili, že Henckela začali bigotní ľudia pokladať za heretika a sympatizanta s luteránstvom. V roku 1530 sa o svojich ťažkostiach s doktorom Eckom /to bol muž, ktorý sa pokúšal Luthera poraziť v diskusii a navrátiť k poslušnosti/ posťažoval v liste Erazmovi Rotterdamskému.

V každom prípade mal teraz Henckel už takú povesť, že bol pre Habsburgovcov neprijateľný a keď cisár vysielal exkráľovnú Máriu do Nizozemska, trval na tom, že Henckel ju tam už nebude nasledovať. Mária Habsburská sa však o svojho spovedníka postarala. Zaistila mu miesto kanonika v sliezskej Vratislavi, kde v roku 1539 Henckel zomrel a kde je aj pochovaný. Luteránsku reformáciu nikdy plne neprijal, čí sa podobal svojmu veľkému vzoru Erazmovi Rotterdamskému. Jeho osud je v každom prípade ukážkou toho, kam to môže dotiahnúť učený človek z provinčnej Levoče, či Košíc.

SZALKÁN A WERBŐCI PROTI LUTHEROVI

Luteránska reformácia sa síce uhorskom víťazne šírila, no narážala aj na tuhý odpor pápežovych prívržencov. Dôležitý bol v tomto smere rok 1523, keď došlo k výmene niekoľkých vysokých cirkevných činiteľov. Na stolec ostrihomského arcibiskupa primasa nastúpil 18. mája náš známy kráľovský kancelár Juraj Satmári /nahradil Tomáša Bakócza, ktorý zomrel ešte 11. 6. 1521/. O necelý mesiac, 11. mája, sa stal Jágerským biskupom Ladislav Szalkán. Práve v tomto čase prijal krajinský snem v Budíne ustanovenie o potrestaní Lutherových prívržencov upálením. Kronikár Tutkó o tom referuje takto:

Ale ako u Sasov... tak aj v celom Uhorsku stále viac a viac rástol počet prívržencov nového učenia. A hoci biskup Szalkán ich podľa pápežského nariadenia odsudzoval z kazateľnice v každom významnejšom meste, predsa sa /budínski univerzitní profesori/ Winschein a Grineus ešte aj počas tohoročného snemu otvorene hlásili k tomuto novému učeniu... Szalkán preto považoval za potrebné uplatňovať zvrdšie právne poriadky. Spojil sa kvôli tomu s Verbőcim, ktorý sa horlivo pridržiaval katolíckej viery, a tak stavy a rády vyniesli zákon, aby mohli byť Luteráni a ich podporovatelia ako otvorení heretici trestaní stratou hlavy a majetku. No v tej dobe to už bol v praxi nepresaditeľný zákon, čo Tutkó hodnotí ďalšími slovami:

Avšak tak, ako iné, aj tieto zákony ostali neúspešné v záplave sporov hašteriacich sa strán. Reformácia sa stále viac šírila aj vďaka ochrane viacerých pánov, najmä Alexeja Thurzu, Petra Petroviča, Petra Peréniho a Štefana Töröka, a to v Novom meste pod šiatrom, Blatnom potoku a v ďalších viacerých mestách a župách Abovskej, Šarišskej a Spišskej. Aj univerzitu vo Wittenbergu začali navštevovať /naši študenti/ vo väčšom počte. Myšlienkový pokrok sa už zastaviť nedal, naviac keď uhorsko prišlo v krátkom čase aj o svojich najvyšších predstaviteľov cirkevnej hierarchie. Siedmeho apríla 1524 zomrel ostrihomský arcibiskup Juraj Satmári. Po ňom nastúpil do tejto funkcie 6. mája doterajší jágerský biskup Ladislav Szalkán. Pôsobil v nej však iba niečo vyše dvoch rokov, keď zahynul ako účastník bitky pri Moháči spolu s množstvom ďalších uhorských biskupov.

Text a reprodukcie: Jozef Duchoň

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 2. Bezbariérové vozidlo
 3. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 4. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Zelená Bratislava
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Ruža zmeny
 9. Úpravy automobilov pre ZŤP
 10. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 735
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 148
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 731
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 726
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 157
 6. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 11 122
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 9 700
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 092
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 082
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 012
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za volantom autobusu zaspal, v Srbsku zomrelo päť ľudí. Dostal tri roky

Po vyhlásení verdiktu zavládli na krajskom súde emócie.

Autobus skončil prevrátený na boku.

Bývalý člen ĽSNS Király dostal za úkladnú vraždu 23 rokov väzenia

Majiteľ pohrebníctva z Popradu zločinom vydieral manželku.

Jozef Király bol popradským okresným predsedom ĽSNS.
ilustračné
Z drog bolo možné vyrobiť viac ako tisíc dávok.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop