Korzár logo Korzár Košice

Noví učenci prinášajú reformáciu

JAGELLONSKÁ DYNASTIA, časť deviataPo trojtýždňovom prerušení seriálu spôsobenom nakumulovaním sa maratónskych výročí, sa vraciame k dejinám

JAGELLONSKÁ DYNASTIA, časť deviata

Po trojtýždňovom prerušení seriálu spôsobenom nakumulovaním sa maratónskych výročí, sa vraciame k dejinám jagellonských Košíc, to znamená k dejinám posledných rokov oficiálneho stredoveku v Uhorsku. Mnohé v živote vtedajšieho mesta bolo ešte skutočne stredoveké gotické, no stále viac bolo cítiť nadchádzajúci vek humanizmu a cirkevnej reformácie. Koniec stredoveku je v Košiciach obdobím, keď máme o tomto meste už pomerne veľa písomných prameňov, a keď už vieme, že vtedajší Košičania nežili iba výrobou, miestnym a diaľkovým obchodom. Dozvedáme sa totiž, že toto mesto malo živý kontakt s duchovnými premenami v Európe, že na ne reagovalo, ba osvojovalo si nové renesačné a kritické postoje, bez ohľadu na odpor oficiálnej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

DVAJA VEĽKÍ REFORMÁTORI

Od roku 1521 sa stal rektorom košickej školy významný humanistický učenec Leonard Cox pochádzajúci z Anglicka. Bol to veľký stúpenec vtedy už slávneho Erazma Rotterdamského a jeho myšlienky šíril všade tam, kde pôsobil. Cox pôsobil pôvodne v Krakove, odkiaľ ho 16. marca 1520 so súhlasom mestskej rady naverboval levočský farár Ján Henckel, aby učil na tamojšej škole. Vydržal tam však iba rok, pretože sa uvoľnilo miesto v Košiciach, kam potom prešiel, aby tu vykonával funkciu rektora mestskej školy. S Coxom prišli do Košíc humanistické názory a myšlienky Erazma Rotterdamského. Svojim žiakom vraj dával čítať Erazmove spisy, osobitne sa spomína dielo De duplicis verborum ac rerum copia. V Košiciach pôsobil Cox asi do roku 1525, keď sa vrátil späť do Krakova. Coxa sme už spomínali v poslednom pokračovaní tohto seriálu v citácii kronikára Jána Platha, kde je, ako ste si iste všimli, uvedený nesprávny rok započatia jeho činnosti u nás.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1522 sa stal v Košiciach farárom nám už známy Ján Henckel, muž, ktorý je považovaný za prvého košického reformačného kazateľa. Narodil sa v roku 1481 v Levoči, bol teda našinec. Študoval na viedenskej /1496/ a krakovskej /1503/ univerzite, kde skončil získaním doktorátu teológie. V roku 1512 pôsobil ako kapitulný kanonik vo Veľkom Varadíne, no už v roku 1513 prešiel do Levoče, kde sa stal mestským farárom v kostole svätého Jakuba to je ten, kde stojí známy oltár majstra Pavla. Jeho povesť sa šírila po hornom Uhorsku a tak si ho v roku 1522 košická mestská rada vyvolila za tunajšieho farára. Henckel musel byť nesmierne vážený človek, pretože do mesta a funkcie ho uviedol osobne vtedajší richtár Ján Ferber a najstarší prísažný mestskej rady Michal Kukelbrecht.

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach však Henckel nebol veľmi spokojný. Vraj tu bola zanedbaná fara a farská záhrada. Vydržal tu iba do roku 1525, potom išiel za lepším miestom priamo do Budína na kráľovský dvor, kde sa stal osobným spovedníkom kráľovnej Márie Habsburskej a zároveň tu vyučoval na univerzite. Kontakt s Košicami však nestratil. Prostredníctvom košického priateľa, doktora Jána Antónia, lekára poľského kráľa Žigmunda I. Starého, sa mu podarilo nadviazať priamy korešpondenčný styk so samotným Erazmom Rotterdamským. V roku 1526 si vymenili listy, pričom Erazmus v tom svojom Henckelovi dosť obšírne rozviedol svoje názory na prebiehajúcu reformáciu a pripojil k nemu aj svoje Parafrázy /voľné myšlienky/ k Novému zákonu. Bolo to práve v dobe, keď Uhorsko postihla katastrofálna porážka pri Moháči.

PODIVUHODNÝ OSUD KOŠICKÉHO FARÁRA

To už bol Henckel na čas späť v Košiciach, no v roku 1528 sa vrátil na dvor kráľovnej Márie to už do Bratislavy. Mestská rada ho márne prosila, aby sa do Košíc vrátil. On sám to osobne odmietol a radným poslala osobný list sama kráľovná Mária, kde im vysvetľuje, že si henckela vysoko cení a nemôže ho momentálne uvoľniť zo svojich služieb. V roku 1529, počas pobytu v Znojme, napísal Henckel Košičanom ospravedlňujúci list. Osobne v ňom vysvetli dôvody, prečo zostáva u kráľovnej Márie a prosil mešťanov, aby ho neupodozrievali, že tak koná z túžby po majetku. Nakoniec im aj na diaľku duchovne poradil, keďže im odporučil a nabádal ich, aby čítali evanjelícke a paulínske lekcie z Nového zákona.

Aj keď to časovo nespadá do tohto seriálu, dosledujeme zbytok Henckelovho života do konca. V rokoch 1528 a 1529 sprevádzal Henckel exkráľovnú Máriu na augsburskom sneme a následne podal správu o jeho priebehu Erazmovi Rotterdamskému, s ktorým vtedy obnovil písomný styk. Na spomenutom sneme sa Henckel spoznal osobne s ďalšou výraznou postavou nemeckej reformácie - Filipom Melanchtonom. Túto známosť využil tak, že prostredníctvom Melanchtona poslal jednu zo svojich prác samému Martinovi Lutherovi. Otec reformácie Luther sa vraj o Henckelovom diele zmieňoval veľmi pochvalne.

Potom sa pokúsila využiť Henckelom kontakt s Lutherom exkráľovná Mária a jeho prostredníctvom sa Na Luthera obrátila vo veci akýchsi ústupkov pri podávaní Večere Pánovej čo však Luther neschválil. Kontakty s Lutherom a Melanchtonom a ich isté vzájomné porozumenie spôsobili, že Henckela začali bigotní ľudia pokladať za heretika a sympatizanta s luteránstvom. V roku 1530 sa o svojich ťažkostiach s doktorom Eckom /to bol muž, ktorý sa pokúšal Luthera poraziť v diskusii a navrátiť k poslušnosti/ posťažoval v liste Erazmovi Rotterdamskému.

V každom prípade mal teraz Henckel už takú povesť, že bol pre Habsburgovcov neprijateľný a keď cisár vysielal exkráľovnú Máriu do Nizozemska, trval na tom, že Henckel ju tam už nebude nasledovať. Mária Habsburská sa však o svojho spovedníka postarala. Zaistila mu miesto kanonika v sliezskej Vratislavi, kde v roku 1539 Henckel zomrel a kde je aj pochovaný. Luteránsku reformáciu nikdy plne neprijal, čí sa podobal svojmu veľkému vzoru Erazmovi Rotterdamskému. Jeho osud je v každom prípade ukážkou toho, kam to môže dotiahnúť učený človek z provinčnej Levoče, či Košíc.

SZALKÁN A WERBŐCI PROTI LUTHEROVI

Luteránska reformácia sa síce uhorskom víťazne šírila, no narážala aj na tuhý odpor pápežovych prívržencov. Dôležitý bol v tomto smere rok 1523, keď došlo k výmene niekoľkých vysokých cirkevných činiteľov. Na stolec ostrihomského arcibiskupa primasa nastúpil 18. mája náš známy kráľovský kancelár Juraj Satmári /nahradil Tomáša Bakócza, ktorý zomrel ešte 11. 6. 1521/. O necelý mesiac, 11. mája, sa stal Jágerským biskupom Ladislav Szalkán. Práve v tomto čase prijal krajinský snem v Budíne ustanovenie o potrestaní Lutherových prívržencov upálením. Kronikár Tutkó o tom referuje takto:

Ale ako u Sasov... tak aj v celom Uhorsku stále viac a viac rástol počet prívržencov nového učenia. A hoci biskup Szalkán ich podľa pápežského nariadenia odsudzoval z kazateľnice v každom významnejšom meste, predsa sa /budínski univerzitní profesori/ Winschein a Grineus ešte aj počas tohoročného snemu otvorene hlásili k tomuto novému učeniu... Szalkán preto považoval za potrebné uplatňovať zvrdšie právne poriadky. Spojil sa kvôli tomu s Verbőcim, ktorý sa horlivo pridržiaval katolíckej viery, a tak stavy a rády vyniesli zákon, aby mohli byť Luteráni a ich podporovatelia ako otvorení heretici trestaní stratou hlavy a majetku. No v tej dobe to už bol v praxi nepresaditeľný zákon, čo Tutkó hodnotí ďalšími slovami:

Avšak tak, ako iné, aj tieto zákony ostali neúspešné v záplave sporov hašteriacich sa strán. Reformácia sa stále viac šírila aj vďaka ochrane viacerých pánov, najmä Alexeja Thurzu, Petra Petroviča, Petra Peréniho a Štefana Töröka, a to v Novom meste pod šiatrom, Blatnom potoku a v ďalších viacerých mestách a župách Abovskej, Šarišskej a Spišskej. Aj univerzitu vo Wittenbergu začali navštevovať /naši študenti/ vo väčšom počte. Myšlienkový pokrok sa už zastaviť nedal, naviac keď uhorsko prišlo v krátkom čase aj o svojich najvyšších predstaviteľov cirkevnej hierarchie. Siedmeho apríla 1524 zomrel ostrihomský arcibiskup Juraj Satmári. Po ňom nastúpil do tejto funkcie 6. mája doterajší jágerský biskup Ladislav Szalkán. Pôsobil v nej však iba niečo vyše dvoch rokov, keď zahynul ako účastník bitky pri Moháči spolu s množstvom ďalších uhorských biskupov.

Text a reprodukcie: Jozef Duchoň

Autor: Košice v stredoveku

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 064
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 863
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 066
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 879
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 172
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 793
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 465
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 757
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 326
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 709
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 898
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 589
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 757
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 326
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 709
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 898
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 589
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu