Kavečanoch uvažovali postaviť karanténu už pred rokmi, ale doteraz nestojí.
"Dôvod je prostý. Neboli na to financie. Pôvodne mala byť v našej zoo postavená karanténa, ktorá by spĺňala všetky parametre za 8,7 milióna korún. Malo byť v nej umiestnené aj školiace stredisko pre študentov veteriny, ktorí by priamo v praxi mohli sledovať a skúmať dovezené cudzokrajné zvieratá. Lenže mesto, ako zriaďovateľ zoo, uvoľnilo pred časom na výstavbu karantény len jeden milión korún, čiže sme nemohli vypísať ani verejnú súťaž na dodávateľa stavby," vysvetlil nám riaditeľ zoo Karol Seman (na snímke).
Keďže karanténny objekt je už povinnosťou, hľadali pracovníci zoo iné, lacnejšie riešenia. "Vycestovali sme do našej priateľskej zoo v Nyíregyháza v Maďarsku. Oni už majú niekoľko rokov funkčnú karanténu a nie sú skúpi podeliť sa o svoje skúsenosti. Prezreli sme si ich objekt a po odborných konzultáciach, sme dokázali cenu karanténného objektu znížiť na 3 až 4 milióny korún."
Na augustovom mestskom zastupiteľstve, prikleplo mesto zoo ďalší milión, čiže dokopy ich majú dva.
"Zbytok financii budeme hradiť z vlastných zdrojov. Čiže z nášho fondu rozvoja a pomocou sponzorov."
Následne odborníci vytvorili projektovú dokumentáciu, potrebnú pre získanie stavebného povolenia. "Podarilo sa nám ho získať, pretože pozemky, na ktorých bude toto zariadenie stáť, sú vysporiadané a patria zoo. Do vypísanej verejnej súťaže, sa prihlásili tri dodávateľské firmy. Vyhrala spoločnosť MAJO, ktorá bude dodávateľom prác. Práve včera 7. októbra už začali s prvými výkopovými prácami," dodal K. Seman.
Podľa jeho slov, zariadenie bude pod strechou už do konca roka a v marci na budúci rok by už malo byť funkčné. "Podľa nových pravidiel, platných v EÚ, v karanténe musia byť nielen zvieratá, ktoré ku nám prichádzajú, ale aj tie, ktoré od nás odchádzajú. Doba karantény je 28 dní. Za toto obdobie sú zvieratá sledované a podrobené potrebným vyšetreniam, aby nedošlo k zavlečeniu nákazy. My chceme so zvieratmi začať obchodovať už na jar, takže karanténu dovtedy musíme dokončiť. Už však nie je možné prijímať zvieratá odchytené vo voľnej prírode. To môže robiť len bojnická zoo, ktorá má na to vytvorené podmienky."
Karanténne zariadenie v zoo bude pozostávať zo skladačkového murovaného objektu s pôdorysom 15 krát 15 metrov. Bude vytvorený tak, aby tam mohli byť zároveň umiestnené rôzne druhy zvierat, bez možnosti vzájomného napadnutia. Súčasťou zariadenia budú aj tzv. vonkajšie solária (výbehy) tiež s pôdorysom 15 krát 15 metrov. Celé zariadenie bude mať zvlášť prívod vody, elektriny a samostatnú kanalizáciu, aby sa čo najviac eliminovali možnosti nákazy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári