byť usporiadané mesto Košice, ak by o tom mohol rozhodnúť primátor Zdenko Trebuľa. "Pred asi piatimi rokmi som vyslovil verejne názor, že si viem predstaviť Košice bez mestských častí. Bolo to v období, keď ekonomická situácia mesta bola katastrofálna. Vtedy som sa na usporiadanie Košíc pozeral pragmaticky, len z pohľadu peňazí, pretože som potreboval riešiť krízovú situáciu. Bol som označený za totaliťáka a za centralistu. Viem však, že v živote sa veľmi jednoducho decentralizuje, veď v 22 mestských častiach pribudli rozličné posty, no ďaleko horšie sa centralizuje."
K príprave nového zákona treba podľa primátora pristúpiť citlivo, nielen z hľadiska ekonomického, ale aj z hľadiska vývoja Košíc. "Treba si uvedomiť, že mesto je konzistentné len v centre, úplne iné sú mestské časti - bývalé historické obce. Ich počet môže v budúcnosti ešte narastať, môžu vzniknúť veľké Košice, veď už prebiehali diskusie o Veľkej Ide, o Haniske. V Európe existujú rôzne modely, z ktorých si môžeme vziať príklad. Napríklad Štrasburg je usporiadaný tak, že centrálne mesto má primátora, ktorý ho riadi, ale je rozdelené na administratívne jednotky. Prímestské časti majú vlastnú samosprávu. Na tomto princípe by sme mohli usporiadať aj Košice," hovorí Zdenko Trebuľa.
V mestských častiach s klasickým dedinským životom ako sú Lorinčík, Poľov, Myslava, Košická Nová Ves, Šebastovce, Opátske, Ťahanovce a Krásna - tam by podľa primátora mali zostať vlastné samosprávy so starostami a poslancami, s vymedzenými kompetenciami, pričom by dostávali 100 percent podielových daní. Výkon štátnej správy by ich občanom zabezpečovali v servise, za ktorý by tieto mestské časti platili.
Niekoľko mestských častí by malo spoločnú úradovňu, kde by sa zabezpečoval stavebný úrad, matrika a podobne. "Viem si predstaviť jedno centrálne mesto, rozdelené maximálne na štyri administratívne časti, bez starostov a poslaneckých zborov. Samozrejme, na to bude treba veľkú diskusiu a hľadanie konsenzu. Fiškálna decentralizácia však tlačí mestá a obce do racionálneho nakladania s finančnými prostriedkami. Reorganizácia mesta je nevyhnutnosťou," dodáva Trebuľa.
Súčasnú organizáciu mesta považuje za luxus, ktorý si mesto dlhodobo nemôže dovoliť. "Košice sú hlboko podfinancované, považujem preto za veľký a zbytočný luxus mimoriadne odmeny, ktoré sa rozdávajú poslancom v mestských častiach. V tomto volebnom období je poslancov 379. Pre doplnenie, ďalších 80 poslancov tvorí mestské zastupiteľstvo."
Keďže ľavé spektrum predstavuje v súčasnom zastupiteľstve len pár ľudí, rozhodujúci bude názor pravicových strán, ktoré majú silné zastúpenie aj v slovenskom parlamente, kde sa bude nový Zákon o meste Košice schvaľovať. "Zatiaľ mi žiadna strana nepredložila svoj návrh, o návrhu SDKÚ som sa dočítal v Korzári. S poslancom Emilom Kočišom, šéfom klubu KDH, som sa na túto tému rozprával a naše stanoviská boli veľmi podobné. Urobím všetko preto, aby sme sa spoločne dohodli na rozumnom riešení pre Košice v čo najkratšom čase," uzavrel náš rozhovor primátor Zdenko Trebuľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári