Ministerstvu vnútra SR. Vdova po 63-ročnom dôchodcovi, ktorého v novembri 1999 pri služobnom zákroku z nedbanlivosti smrteľne zranil policajt, si uplatnila náhradu vynaložených nákladov na manželov pohreb. Išlo o sumu 67 026 korún a úroky z omeškania vo výške 17,6 percenta s platnosťou od 22. novembra 1999 až do zaplatenia. Po vykonaní dokazovania súd vdove priznal 44 356 korún a úroky v požadovanej výške.
Napriek tomu, že od tragickej smrti dôchodcu, ktorý sa ničím neprevinil, uplynulo päť rokov, "vnútro" nezmiernilo tragický následok konania, pod ktoré sa podpísal jeho pracovník, košický policajt. Pritom náklady spojené s pohrebom sú len omrvinkou z toho, čo stratila vdova a jej deti. Pani Helena Kačmarová prišla o svojho životného partnera, ktorý jej bol dlhé roky oporou, deti a vnúčatá o otca a deda. Vdova je nemajetná, žije z dôchodku, ktorý vrátane vdovského činí 7700 korún. Náklady spojené s pohrebom finančne zruinovali celú rodinu, no napriek sľubom a neutešeným finančným pomerom bola nútená sa o peniaze vynaložené na pohreb súdiť.
"Vtedy, keď sa to stalo, mi z Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach sľubovali, že všetko zaplatia..." uviedla pred samosudkyňou pani Kačmarová.
Zástupca ministerstva vnútra nesúhlasil so zaplatením vyčíslenej sumy a argumentoval vyhláškou, ktorá definuje pohrebné náklady a ich výšku. Pritom bol nebohý pán Ladislav Kačmár pochovaný do hrobu svojich rodičov. Keďže išlo o starý hrob, musela byť vykonaná ich exhumácia, túto položku a všetko, čo presahovalo limit pohrebných nákladov podľa vyhlášky, žalovaná strana odmietla uhradiť.
"Ja sa držím zákona. My by sme to zaplatili, ale ministerstvo vnútra je napojené na štátny rozpočet, preto nemôže prekročiť vyhláškou stanovený limit na pohrebné náklady. Najvyšší kontrolný úrad by nám to určite vytkol," uviedol splnomocnenec ministerstva.
Okrem toho namietal aj zaplatenie úrokov z omeškania od 22. novembra, ako to požadovala vdova. Navrhol, aby jej ich súd priznal len od času, keď nadobudol právoplatnosť rozsudok, na základe ktorého bol policajt uznaný vinným.
"Je pravda, že výšku pohrebných nákladov stanovuje vyhláška. Z morálneho hľadiska však účastníkovi nič nebráni, aby ich uznal a uhradil v plnej výške. Z predložených dôkazov je zrejmé, že nejde o nič mimoriadne, žiadny luxus, len štandardné služby," zdôraznil právny zástupca vdovy. K návrhu, aby súd uznal úroky z omeškania len odo dňa správoplatnenia rozsudku, dodal, že trestné konanie s tým nemá nič spoločné, pretože od začiatku bolo zrejmé, že škodu, o náhradu ktorej žiada vdova, spôsobil pracovník ministerstva vnútra, ktorý smrteľne zranil jej manžela.
Posledné slovo mala samosudkyňa. Tá rozhodla, že ministerstvo je povinné zaplatiť pani Helene Kačmarovej náklady na pohreb vo výške 44 356 korún, úroky z omeškania od 23. novembra 1999 až do zaplatenia, a tiež súdne trovy. Rozsudok nie je právoplatný, sporiace sa strany majú 30 dní na to, aby sa k nemu vyjadrili.
K tragickej udalosti, ktorá stála dôchodcu život, došlo pri policajnej akcii zameranej na dolapenie Košičana Jána R., po ktorom bolo vyhlásené pátranie kvôli podozreniu z trestného činu podvodu. Nešlo o zabijaka, ani o nebezpečného násilníka a napriek tomu policajt Peter B. v tmavých pivničných priestoroch obytného bloku na Irkutskej ulici v Košiciach strieľal.
Rušňovodič na dôchodku sa okolo 10.30 hod. rozhodol, že zíde do pivnice poliať muškáty, ktoré tam odniesli prezimovať. Určite mu ani vo sne nenapadlo, že jeho život je ohrozený, a že ho práve v pivničnom boxe skolí guľka... Jediný výstrel mu poranil hrudník a brušnú dutinu, pričom guľka zasiahla pľúca a ďalšie pre život dôležité orgány. Po niekoľkých dňoch strávených v kóme 63-ročný dôchodca na následky ťažkého zranenia zomrel… Táto tragická udalosť vyvolala vo verejnosti poriadny rozruch. A to najmä potom, keď sa ukázalo, že na Ladislava Kačmára nevystrelil žiadny zločinec, ale policajt.
Peter B., príslušník Odboru kriminálnej polície, oddelenia majetkovej kriminality Krajského riaditeľstva PZ Košice bol za uvedené nedbanlivostné konanie dvakrát odsúdený na 10 mesiacov s odkladom na jeden a pol roka. V obidvoch prípadoch sa odvolal a krajský súd verdikt zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania.
V marci lanského roka po novom vykonaní dokazovania ho samosudca uznal vinným v zmysle paragrafu 224, ale len podľa ods. 1, nie 2, ako bol skutok žalovaný a uložil mu 8 mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok. Peter B. sa opäť odvolal, ale senát Krajského súdu v Košiciach jeho odvolanie zamietol ako neodôvodnené a verdikt nadobudol právoplatnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári