Traja ľudoví rezbári vytvárajú v Kechneci z dvanástich živých stromov pravdepodobne svetový unikát
Košice - Ježiš Kristus v objatí plačúcej ženy, vierozvästci Cyril a Metod, ženy nad hrobom Spasiteľa, madona s dieťaťom, sú iba štyri z celkového
Miroslav Sambor
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
počtu dvanástich drevených sôch, ktoré vyrezávajú na miestnom cintoríne v obci Kechnec do živých stromov traja ľudoví rezbári. František Eštočin a Ladislav Polek z Košíc a Ján Palko zo Štiavnika. Dva týždne pracujú na ojedinelej galérii, považovanú miestnymi za možno aj svetový unikát, vhodný na zápis do Guinnessovej knihy rekordov.
"Poprvýkrát robíme sochy takýmto spôsobom," povedal nám F. Eštočin, pôvodným povolaním elektrotechnik, autor ďalšej rarity. Vyrezávaného ruženca umiestneného v seminárnom kostole na Hlavnej ulici, prirovnávaného Košičanmi k svetoznámemu betlehemu v Rajeckej Lesnej. "Na tomto cintoríne ležia nielen katolíci, ale aj kalvíni, sú tu Slováci i Maďari. Aj preto na jednom zo stromov nájdete spolu kríž, kalich, židovskú hviezdu, svätoštefanskú korunu, ako aj symbol Rómov, husličky a koleso so spicami. Čo sa týka vyrezávania do živých stromov, máme z toho trochu obavy. A síce, že ich bude treba strážiť, aby nepustili púčiky. Polovica stromov sú lipy, druhá javory."
Galéria sôch na cintoríne akú žiadny z rezbárov doteraz nikde vo svete nevidel je iba prvým krokom v celkovom zámere starostu obce Mgr. Jozefa Konkolya. Ten chce, aby aj terajší plot miesta posledného odpočinku nahradil nový. Mali by ho tvoriť drevené a farebné veľkoplošné výjavy z Krížovej cesty, vhodne ho bude dopĺňať takisto drevená a podľa plánov filigránsky vyrezávaná brána so strieškou. Ako sa vraví, dobrý nápad je polovica úspechu. V prípade cintorína v Kechneci J. Konkoly určite tromfol všetkých starostov z blízkeho i ďalekého okolia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári