navrhnúť alternatívy jeho rekonštrukcie. Spracovaná je odborná štúdia obnovy, ktorú majú na posúdenie bratislavskí pamiatkári. Keďže je táto národná kultúrna pamiatka vo veľmi zlom stave, čaká ju doslova generálka od pivníc až po strechu. Dlhé roky totiž táto nehnuteľnosť chátrala bez využitia, cez deravú strechu zatekalo dovnútra. Jej vlastníkom bolo mesto, ktoré na jej opravu nemalo prostriedky. Od vlaňajška sa jej novým majiteľom stala mestská časť, ktorá objekt odkúpila a pustila sa do príprav na jeho záchranu a následné využitie.
"Do druhého kola výberu dodávateľa projektovej dokumentácie sa prihlásilo sedem subjektov, ktoré od nás obdržali podmienky a do 4. novembra majú predložiť svoje návrhy. Pred sebou majú náročnú úlohu. Je to pamiatka a ich predstavy musia byť zosúladené tak, aby sa zachovala pôvodná architektúra. Keďže o prostriedky na rekonštrukciu chceme požiadať aj európske fondy, musia splniť aj kritériá EÚ. Súčasťou musia byť všetky podklady na podanie žiadosti o čerpanie prostriedkov. Naše zámery využitia sú jasné. Má to byť zóna oddychu, kultúry a zábavy," uviedol starosta Šace Rudolf Reštei.
Je zrejmé, že s rekonštrukciou sa v tomto roku ešte nezačne. Snáď v budúcom. Dnes nie sú jasné ani finančné nároky na obnovu, ani to, z akých zdrojov sa budú čerpať. Podľa skromných odhadov to bude niekoľko desiatok miliónov korún. Vo veľmi zanedbanom stave odkúpila Šaca Buzinku aj so 17-hektárovou záhradou s alejou vzácneho pagaštana konského. Dnes je už vyčistená, odstránili z nej prebujnelú vegetáciu a zlikvidovali doslova džungľu, do ktorej sa nedalo ani vstúpiť. Rekonštrukcia bude trvať niekoľko rokov, a tak chceli sprístupniť verejnosti aspoň park. Postupne v ňom majú pribudnúť promenádne chodníky, amfiteáter, lavičky.
Nikdy to nebol reprezentačný kaštieľ a sloh, v ktorom bol postavený sa nevyznačuje bohatou výzdobou, je strohý a jednoduchý. Z historického hľadiska je však zaujímavý. Budova prešla tromi stavebnými fázami. Súčasťou prízemnej budovy sú dvojpodlažné veže s výstupom do podkrovia a na dve symetricky umiestnené terasy. Do budovy sa vstupuje kamenným schodišťom. Kaštieľ je podpivničený. V severovýchodnom rohu sa nachádza bývalá kaplnka. Pribudovaná bola kuchyňa i vežičky so spojovacou chodbou. Zachovalo sa niekoľko pôvodných okien a dverí z prvej stavebnej fázy. Táto nehnuteľnosť je aj podľa pamiatkarov predurčená na to, aby slúžila na organizovanie kultúrno-spoločenských podujatí. Do jej záchrany sa pustili v hodine dvanástej. Čas je neúprosný a o pár rokov z pamiatky mohli zostať len ruiny. Nestane sa tak. Dedičstvo po grófovi Bozinkayovi sa dostalo do správnych rúk a jeho duch možno prestane v zdevastovanom kaštieli strašiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári