obľúbené miesto, kde si Rómovia stavajú chatrče, obývajú staré domy, ktoré sú už viac-menej zrúcaniny a nahromadený je tam odpad z kontajnerov. Je to raj pre hlodavce, hmyz a mikróby, ktoré tam majú živnú pôdu. Pritom sa jedná o lokalitu, ktorá je ideálna na ďalšiu zástavbu.
Odstrániť rokmi nahromadený neporiadok z tohto územia sa v rámci jesenného upratovania rozhodla mestská časť Západ. Niekto to začať musí, pretože situácia je už neúnosná. "Vyzvali sme všetkých majiteľov, teda mesto, ale aj fyzické osoby, ktoré sú vlastníkmi pozemkov a nehnuteľností, aby sa na čistení tiež podieľali. Pustili sme sa do dvoch lokalít - okolia Fialkovej ulice, kde je útulok pre bezdomovcov EMAUZY, ale tiež časti územia od Ungárovej smerom na Zvončekovú ulicu. Od 19. septembra je v teréne denne 40 uchádzačov o zamestnanie. V odstraňovaní neporiadku budeme pokračovať do konca týždňa," uviedla vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia MČ Západ Ing. Darina Čižmárová.
Keďže nie je možné čistiť všetko ručne, pomáhať musia aj mechanizmy. Sú tam totiž ruiny domov. Tatrovka, ktorá odváža komunálny odpad z kontajnerov z celého mesta na skládku sa pomaly ani nezastaví. Nevedno, koľkokrát sa do konca týždňa ešte otočí. Z odkrytých háld sa šíri neznesiteľný smrad. V niektorých miestach je odpad naložený aj v metrovej vrstve. Po ukončení brigády bude nutné celé územie dezinfikovať a deratizovať.
"Pre mestskú časť pri veľmi skromnom rozpočte je táto akcia nákladná a dnes nie je ešte zrejmé, koľko z neho ukrojí. Mechanizmy i pohonné hmoty niečo stoja. Dnes presnú sumu nevieme odhadnúť, ale pohybovať sa bude okolo 100-tisíc korún. Problém je s chatrčami, ktoré nestoja na našich pozemkoch, ale mestských, prípadne súkromných vlastníkov. Sú na zrútenie, býva v nich 40 až 50 Rómov. Mali by sa zrovnať so zemou, ale problém je s umiestnením týchto ľudí, ktorí nemajú kde bývať. Mesto by mohlo využiť granty a postaviť im ubytovňu," dodala D. Čižmárová.
Mestská časť Západ mieni v čistení pokračovať ďalej smerom k rokline ku Starému mestu. Občania, ktorí bývajú v susedstve asanačného pásma sú bezradní. Píšu petície, žiadajú nápravu. Územie by po likvidácii jestvujúcich nehnuteľností a chatrčí bolo zaujímavé pre investorov. Bez pomoci mesta sa sami nepohnú. Preto sú odhodlaní znovu vyzvať magistrát k následným krokom.
"Postupovať by sa malo v zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva a územie postupne zastavať. Regulačný plán ráta najmä s bytovou výstavbou. Sčasti sa už začal napĺňať predajom pozemkov pre Galériu. Pokračovať by sa malo k pivovaru a postupne sa priblížiť až k Starému mestu," povedal hlavný architekt mesta Ing. arch. Peter Murko.
Čistenie sa začalo. Natíska sa otázka, dokedy zostane poriadok. Buď sa do toho zapoja všetci alebo na jar nezamestnaní opäť zoberú lopaty do rúk a za niekoho budú upratovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári