ktorého sa pravici (spolu s klubom SDKÚ-OKS) podarilo uskutočniť viacero systémových i praktických zmien.
"Veríme, že zmena predstavenstva v DPMK naštartuje zlepšenie finančnej situácie podniku, sprehľadneniu vo verejných súťažiach, čo prinesie úžitok občanom, zamestnancom a mestskému rozpočtu, pretože od budúceho roka sa mesto bude starať o chod MHD samo bez štátnych transferov. Za prospešné pre mesto považujeme aj nový systém pri predaji mestského majetku, podľa ktorého už nebude o konečnej cene rozhodovať komisia, ale výlučne osemdesiatčlenné zastupiteľstvo na verejných zasadnutiach," hodnotí Kočiš prvé dva roky tohto volebného obdobia.
"Sme radi, že sa nám podarilo uskutočniť aj výmenu na mieste náčelníka Mestskej polície. Ťažko za tak krátke obdobie hodnotiť, či sa polícia zlepšila, či je to ideálny náčelník, ale sme presvedčení, že komunikácia s poslancami a jeho vízie, ktoré chce uviesť do praxe, sú pozitívnou zmenou. Mesto má nového kontrolóra Ing. Richarda Hojera, za ktorého hovorí vysoká úroveň vykonaných kontrol," doplnil Kočiš.
Ako ďalej uviedol, poslanci KDH-DS hlasovali za to, aby sa pre mesto ziskovo nezaujímavá Kovoslužba sa predala vo verejnej súťaži. O budúcnosti TEHO sa budú rozhodovať podľa toho, ako skončí privatizácia štátnej Teplárne Košice. "Budeme trvať aj na splnení uznesenia, aby magistrát pripravil kompletný analytický materiál pre poslancov, ktorý by jasne ukázal, za akých čo najvýhodnejších podmienok pre mestskú kasu by mohlo dôjsť k zlúčeniu Bytového podniku mesta Košice so Správou majetku mesta. Zatiaľ sme dostali len jeden návrh, ktorý však neriešil stratové záležitostí s obecnými a sociálnymi bytmi, kde je veľa neplatičov. Takže čakáme na to, ako sa doriešia tieto veci a potom by sme mohli rozhodnúť."
Poslanci KDH-DS chcú zeefektívniť prácu magistrátu, už rok žiadajú, aby im bola predložená nová organizačná štruktúra. "Zatiaľ nám ju vedenie mesta nepredložilo. Klub KDH-DS bude na splnení tejto požiadavky trvať, pokoj tomu rozhodne nedáme, vo voľbách sme sľúbili, že budeme znižovať administratívu, aby bolo, čo najviac peňazí na investície pre občanov."
Kočiš je presvedčený, že na vytvorenie novej organizačnej štruktúry nepotrebovalo mesto najímať drahé agentúry, pretože to, na ktorom oddelení, koľko ľudí má pracovať, kde je ich veľa a kde málo, by mal najlepšie vedieť riaditeľ magistrátu. "Ak to riaditeľ nevie a čaká na radu nejakej agentúry, tak sa mi to zdá veľmi zvláštne. Nehovoriac o zbytočne vyhodených peniazoch," dodal šéf klubu KDH-DS.
Kočiša teší, že za mnoho zásadných rozhodnutí, ktoré boli v uplynulých dvoch rokoch schválené v zastupiteľstve nehlasovali len poslanci pravicovej koalície KDH-DS-SDKÚ-OKS, ale aj poslanci z ostatných strán. Ako príklad uvádza rozpočet mesta, za ktorý hlasovali aj poslanci ľavice. Zdôraznil, že do výberových komisií pri konkurzoch na rôzne posty v mestskej samospráve sú vždy prizývaní aj poslanci opozície. "Nemáme záujem nič skrývať. Snažíme sa veci robiť maximálne transparentne," dodal Kočiš.
Zdôraznil, že poslanci nie sú výkonní pracovníci magistrátu a nikto od nich nemôže žiadať, aby robili to, čo majú robiť zamestnanci dostávajúci plat z mesta. "My môžeme dávať podnety na riešenia, kontrolovať ich splnenie, rozhodovať o predložených materiáloch, ale odborne ich pripraviť musí odborný aparát."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári