svetu, u matky sa objavili vážne problémy s dýchaním a hromadením tekutín v tele. V dôsledku zriedkavých komplikácií tehotnosti u nej tiež došlo k vzniku edému pľúc a zlyhávaniu dýchania. Nevyhnutná bola hospitalizácia na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde pacientka ležala presne 136-dní. Vzhľadom na výrazné zlepšenie jej zdravotného stavu mohla byť Monika Lešková včera konečne preložená. Niekoľko dní si ešte poleží na Klinike úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura, no koncom budúceho týždňa by ju mali prepustiť domov.
Pani Monika čakala na dieťatko viac ako desať rokov. Po tom, čo sa s manželom rozhodli pre asistovanú reprodukciu, počala trojčiatka. Tehotnosť sa podarilo udržať do vysokého stupňa a detičky prišli na svet iba ľahko nedonosené. Aničku, Barborku a Dorotku však matka nemohla začať po prebratí sa z narkózy vzhľadom na vzniknuté komplikácie dojčiť. Detičky strávili niekoľko dní na novorodeneckom oddelení a potom si ich vzal otecko domov. Staral sa o ne spolu so svojou sestrou Helenou dúfajúc v zázrak. A ten sa napokon aj stal. Zhruba po troch mesiacoch bolo možné pacientku prestať tlmiť liekmi a pani Monika začala komunikovať s okolím. Dnes už chodí, rehabilituje sa a teší sa domov.
"Pacientka je momentálne kompenzovaná a už rehabilituje, práve dnes ju prekladáme na kliniku úrazovej chirurgie. Budúci týždeň by mohla ísť domov, pričom by sa mala úplne vrátiť do normálneho života," povedal nám včera primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Peter Beluš (na snímke), podľa ktorého pani Moniku v nemocnici manžel pravidelne navštevuje a odkedy je pri vedomí, niekoľkokrát už videla aj detičky. V piatok navštívil pacientku aj minister zdravotníctva a zaželal je veľa zdravia. Návšteva však prebehla vzhľadom na želanie Moniky Leškovej bez prítomnosti médií. Našu žiadosť o rozhovor odmietla pacientka aj včera, s novinármi zatiaľ hovoriť nechce.
"Tento prípad je na Slovensku určite raritný, na svete ich bolo dosiaľ popísaných okolo štyridsať - predovšetkým v USA a škandinávskych krajinách. Veľa z nich skončilo úmrtím, aj keď tento má šťastný koniec aj vďaka pohotovej diagnostike a liečbe, i špičkovému nasadeniu personálu," poznamenal Peter Beluš, podľa ktorého sa výraznou mierou na liečbe pacientky podieľal aj primár kliniky úrazovej chirurgie Teodoz Molčányi.
Ako nám primár vysvetlil, to, čo trápilo pani Leškovú, nie je klasickým ochorením. Išlo o ťažký stav súvisiaci s komplexným zlyhaním organizmu po pôrode. Stav šokových pľúc, multiorgánového zlyhania a celotelovej zápalovej reakcie organizmu vznikol ako komplikácia tehotenstva. Je náhoda, že sa vyvinul práve u tejto ženy, nedá sa povedať, že by to bola niečia chyba, teda že by šlo o zanedbanie zo strany zdravotníkov. V rámci Slovenska takýto prípad ešte popísaný nebol, preto sa košickí lekári rozhodli, že ho budú publikovať v odbornej tlači.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári