môže naše zemepisné pásmo ponúknuť. Hrozivo vyzerala situácia, čo sa stane so vzácnou flórou vtedy, keď udrú prvé mrazy. Desila predstava, že po vyše päťdesiatich rokoch jej existencie vzácne teplomilné rastliny jednoducho neprežijú. Bez kúrenia v skleníkoch to nejde.
Vykurovacia sezóna už doslova klopala na dvere a katastrofický scénar bol viac než reálny. Záhrada nemala peniaze na kúrenie. Výskumnému a pedagogickému pracovisku Univerzity P. J. Šafárika chýbalo 4,5 milióna korún na prevádzku. Prijaté racionalizačné opatrenia, výpovede pracovníkom a šetriaci režim na jej záchranu nestačil. Hľadali sa cesty, ako sa z bezvýchodiskovej situácie dostať a zachrániť polstoročie pestovaný genofond.
"Dnes si už môžme vydýchnuť. Do konca roka by sme už nemali mať problémy. Ministerstvo školstva nám na základe našich žiadostí a urgencií z našej strany i vedenia univerzity vyšlo v ústrety a hrozivo vyzerajúci schodok sa nám podarilo dostať do takej polohy, aby sme tento rok prežili," uviedol riaditeľ Botanickej záhrady v Košiciach Ing. Sergej Mochnacký, CSc.
V apríli dostalo ojedinelé zariadenie z rozpočtu 2,066 milióna korún. Bolo to príliš málo na to, aby fungovalo. Viac ako 4 milióny potrebovalo len na energiu, bez ktorej by sa život v skleníkoch zastavil. V polovici septembra, kedy sa už muselo začať s temperovaním, sa začalo blýskať na lepšie časy po dvojmiliónovom navýšení rozpočtu. Rovnaká čiastka bude uvoľnená z rezervy ministerstva financií. Z tohto balíka by sa malo ujsť jednotlivým fakultám, ale aj výskumnému a pedagogickému pracovisku UPJŠ.
"Sme veľmi radi, že sa podarilo odvrátiť hrozbu. Na prevádzku si musíme zarábať aj sami. Či už zo vstupného alebo z predaja rastlín. Vystačí to na bežnú prevádzku. Podstatné je, že Botanická záhrada zostane. Budúcoročný rozpočet by mal zohľadniť aj nárasty cien energií. Potom budeme mať aj na to, aby sme sa mohli venovať aj vedeckej, tvorivej a pedagogickej činnosti a nebudeme sa musieť obávať likvidácie," dodal riaditeľ, ktorý do poslednej chvíle veril na zázrak a nepripúšťal, že môže prísť koniec kvôli pár miliónom.
Keďže náklady na energiu pohlcujú takmer celý rozpočet, hľadajú cesty, ako znižovať energetickú náročnosť. Audit ukázal, že až 40 percent tepla uniká zo skleníkov, ktoré si žiadajú komplexnú rekonštrukciu. Projekt je rozpracovaný a uchádzať sa chcú o prostriedky z európskych fondov. Spoluprácu pri podaní žiadosti o ich poskytnutie ponúkol aj magistrát. Pod jeho gesciou by sa vo veľkom projekte šetrenia energií malo nájsť miesto aj pre Botanickú záhradu, ktorá sa rozprestiera na 30-hektárovej vonkajšej ploche a 3-tisíc metrov štvorcových zaberajú skleníky. Žije v nich vyše 4-tisíc druhov rastlín a kultivarov. Nateraz sa jej skončili existenčné problémy. Tento rok prežije. Ďalší bude tiež možno horúci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári