N ocharanárov sa môžete obrátiť aj v prípade výskytu inváznych rastlín
Takmer dvadsať rokov prinášali obyvatelia Košíc a okolia nájdené zranené či choré vtáky do pohotovostného záchranného zariadenia v Rozhanovciach
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
neďaleko Košíc. V súčasnosti toto účelové zariadenie z rozhodnutia ministerstva životného prostredia končí svoju činnosť. Ani potom však zranené vtáky neostanú bez pomoci. Takýto nález treba oznámiť obvodnému úradu životného prostredia (OÚŽP) alebo najbližšiemu pracovisku štátnej ochrany prírody a krajiny.
"Nájsť zraneného alebo chorého chráneného vtáka, napríklad orla, sokola, bociana či lastovičku nie je nič výnimočné. V takom prípade to musí občan oznámiť obvodnému úradu životného prostredia, ktorému zo zákona vyplýva povinnosť zabezpečiť potrebnú odbornú starostlivosť," informoval vedúci košického pracoviska Štátnej ochrany prírody a krajiny Vladimír Stano. Uviedol, že OÚŽP už vedia, na koho sa majú obrátiť, aby zranený či chorý operenec dostal potrebnú veterinárnu starostlivosť. Košičania sa môžu obrátiť aj na pracovisko štátnej ochrany prírody na Tajovského 10 či už osobne alebo telefonicky na čísle 055/6255560.
Stano zdôraznil, že štátna ochrana prírody sa stará len o chránené druhy živočíchov vrátane vtákov. "Máme špecializované zariadenie v Prešove, kde umiestňujeme chránené druhy. Po vyliečení ich púšťame späť do prírody. Ak je však zviera handicapované a na slobode by neprežilo, prevážame ho do špecializovaného zariadenia pri Zoologickej záhrade Bojnice," povedal Stano. Dodal, že minulý týždeň sa postarali o zraneného orla kráľovského a orla skalného. Informoval, že aj košická zoo sa snaží získať oprávnenie na umiestňovanie handicapovaných zvierat.
Ako uviedol Stano, občania sa môžu na košické pracovisko štátnej ochrany prírody obracať aj v prípade výskytu inváznych druhov rastlín. Vyhláška uvádza sedem druhov, medzi nimi i jedovatý boľševník, zlatobyľ obrovskú a kanadskú, či pohankovec - krídlatku. Podľa Stana v Košickom kraji sa na veľkých plochách ležiacich úhorom, ale aj okolo ciest a železničných tratí rozmohla zlatobyľ, vyskytuje sa aj krídlatka. "Majitelia plôch sú zo zákona zodpovední za likvidáciu týchto inváznych druhov," zdôraznil. Košické pracovisko poskytuje aj odborné služby v oblasti posudzovania zdravotného stavu stromov a dendrológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári