Schopnosti nie sú schopnosťami, kým ich neprejavíte činmi
Placka: Základom úspechu pri pohovore je príprava
Už ste, milé dámy, zúfalé z toho, že si dlhodobo neviete nájsť prácu? Alebo ste v tej svojej nespokojné? Nájsť si dobré zamestnanie nie je vôbec jednoduché, no možno budete úspešnejšia, ak si prečítate naše rady o tom, ako si prácu hľadať a najmä o tom, ako sa pripraviť na pohovor s potencionálnym zamestnávateľom.
"V prvom rade, by si každý, kto hľadá zamestnanie, mal uvedomiť, čo chce vlastne robiť, akú prácu hľadá," nazdáva sa Albín Tomko zo vzdelávacej a personálno-poradenskej agentúry Manvia (na snímke vľavo). "Často sa stáva, že za mnou prídu ľudia, chcú pomôcť s hľadaním práce a nevedia mi odpovedať na otázku - čo by ste chceli robiť? Je to jednoduchá otázka, no uznávam, že vedieť na ňu jednoznačne odpovedať nie je jednoduché. Počas desiatich rokov mojej praxe v sprostredkúvaní zamestania viem, že až 40 percent ľudí, ktorí ku mne prídu, nevedia, čo by vlastne chceli robiť. A to je chyba."
Ak už máte predstavu o tom, čo by ste chceli robiť, ako by mala vaša práca vyzerať, treba si priznať - mám na to? "Často sa stretávam s rozporom medzi víziami ľudí o ich práci a ich schopnosťami. Tento problém treba vyriešiť, preto v našej agentúre sa snažíme ľudí aj vzdelávať. Aby si človek zosúladil cieľ so svojimi schopnosťami, mal by si rozanalyzovať svoje nedostatky a prednosti. Mnohí ľudia si nepriznajú, že na niečo nemajú a sú urazení, rezignujú."
Svoje silné a slabé stránky musíte poznať aj kvôli tomu, že je viac než pravdepodné, že na ne bude zvedavý počas pohovoru aj váš potencionálny zamestnávateľ. "Často sa stáva, že na pohovore dostane človek otázku - viete vymenovať zo štyri svoje dobré vlastnoti? Treba na ne vedieť odpovedať a ak sa niekto opýta aj na vaše slabosti, priznajte aspoň jednu, buďte úprimný. Nevešajte však nikomu na nos všetky svoje zlé stránky." A čo najviac na zamestnávateľa zapôsobí? Každý šéf chce, aby jeho zamestanec bol učenlivý, prispôsobivý, samostatný a aktívny. "Treba prejaviť aktivitu. Mnoho ľudí zostane pri tom, že vedia, čo by chceli robiť, poznajú svoje schopnosti, no tam ich aktivita končí. Vaše schopnosti nie sú schopnosťami do vtedy, kým ich neprejavíte činmi. Ak nie ste spokojné na svojom doterašom mieste, nebojte sa pustiť do hľadania si nového. Pred desiatimi rokmi som sa väčšinou zaoberal hľadaním práce pre nezamestnaných, no dnes mám veľa klientov i klientiek, ktoré chcú zmeniť zamestanávateľa. Nie sú spokojné s prácou, platom či šéfom, ktorý ich dusí, nedovolí im realizovať sa. Vyššie ambície sú veľmi pozitívnym javom."
Všetky prieskumy jednoznačne preukazujú, že na východe Slovenska je najvyššia nezamestnanosť a že človek si prácu nájde oveľa skôr v Bratislave ako napríklad v Košiciach. "Navyše, nešťastím pre Košice je fakt, že v tomto meste je príliš veľa malých firiem. Až 70 percent z nich zamestnáva len do 20 zamestnancov. Zamestnávatelia potom potrebujú flexibilných, pružných ľudí, ktorí budú vedieť zastať viacero pracovných pozícii. V tom prípade je potrebné, aby účtovnička bola aj sekretárkou, aby ovládala prácu s počítačom, vedela vybavovať poštu. Nezriedka je dôležité, aby každý zamestnanec mal aj vodičský preukaz, pretože vlastný šoféri sú luxusom."
Čím viac viete, čím sú vaše schopnosti a vedomosti väčšie, tým väčšia je vaša atraktivita na trhu práce. Vzdelávajte sa, navštevujte kurzy. "Čo sa týka požiadaviek na ovládanie cudzých jazykov, ja by som hovoril o akejsi móde. Nenájdete vari jeden inzerát, prostredníctvom ktorého firma ponúka zamestanie, v ktorom by nepožadovali znalosť angličtiny či nemčiny. Na druhej strane je pravda, že bez znalostí svetových jazykov sa zužujú možnosti na podnikanie, obchod, prácu."
Nezabudnite na to, že keď idete na pohovor, je to vlastne obchodná transakcia. Vy ponúkate svoje vedomosti a schopnosti, ktoré kupuje zamestanávateľ. Cenou je plat. Buďte preto presvedčivé a buďte v rozhovore počas konkurzu partnerom. Zamestnávatelia hľadajú ľudí, ktorí sú sebavedomí, istí si svojimi schopnosťami, ale na druhej strane nie sú prehnane triumfálni. "Základom úspechu pri samotnom pohovore je príprava. Mali by ste vedieť niečo o firme, zistite si na internete, vyžiadajte si podklady. Musíte poznať aj charakter práce, o ktorú sa uchádzate. A nebojte sa veľa pýtať. Nesmiete byť ako jojo - oni sa budú pýtať a vy odpovedať. To nebude vyzerať presvedčivo, nebudete pôsobiť aktívne. Pýtajte sa na úspechy firmy, na plány. Pripravte si tieto otázky dopredu, aby ste ´nehabkali´. Najmä však neostante ticho. Ak vám položia otázku, je prípustné ostať ticho len tri sekundy."
Na pohovore nie ste na skúške, kde máte odpovedať na otázky, buďte svojmu potencionálnemu zamestnávateľovi partnerom v rovnocennom rozhovore, prejavte svoje sebavedomie, aktivitu. Presvedčte človeka na opačnej strane stola, že práve vy si zaslúžite prácu, ktorú ponúka.
kid
Autor: Chemický peeling (2)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári