Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Kým väčšia z nás sa na Havajské ostrovy dostane iba vo sne, Košičanka Ivana Gregová tam strávila celý týždeň

Šikmookého turistu s fotoaparátom považovali Američania za teroristu´To je Havaj!´ Zvykneme si vravieť vo chíľach, keď oddychujeme a je nám

Šikmookého turistu s fotoaparátom považovali Američania za teroristu

´To je Havaj!´ Zvykneme si vravieť vo chíľach, keď oddychujeme a je nám príjemne. V skutočnosti však takmer nikto z nás na Havajských ostrovoch nebol. Jednak je to ďaleko a tých niekoľko desiatok tisíc korún na cestu a pobyt môžeme určite využiť lepšie aj tu doma... S problémami typu ´nemám na to´ sa však nepotýkala Košičanka Ivana Gregová, ktorá bola vlani v lete na pozvanie svojho brata v USA. Keď sa zástupca šéfa pobočky istej banky svojej sestry opýtal, kam by sa chcela pozrieť, tá bez rozmýšľania odpovedala - na Havajské ostrovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Havajské ostrovy ležia v srdci Tichého oceánu, vzdialené 4000 km od Los Angeles a takmer 6000 km od Tokia. Havaj, to je exotická flóra i fauna, vysoké pohoria a sopky, modrá obloha so zlatým slnkom, tyrkysové more a pestrá zmes obyvateľov rôznej farby pleti. Je to najmladší a údajne najkrajší štát USA. Exotiku znásobujú nezvyklé názvy ostrovov. Hawaii, Maui, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Niihau či Kahoolawe. To je iba osem najväčších z takmer 130 ostrovov, ostrovčekov, útesov a plytčín, tvoriacich tento štát. "Spisovateľ Mark Twain kedysi o tomto kúsku zeme napísal, že Havaj patrí medzi to najkúzelnejšie, čo sa v tropickom oceáne nachádza. Ja som sa počas týždňa, keď som jeho časť spoznala, o tom na vlastné oči presvedčila," tvrdí I. Gregová.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď 20. januára 1778 spustil legendárny anglický moreplavec kapitán James Cook kotvu na jednom z ostrovov, žilo v tom čase na Havaji okolo 300 tisíc domorodcov. V čase, keď európske štáty začali osídľovať Ameriku a rozvíjať obchody, bola Havaj významnou zastávkou pre Britov, Španielov i Američanov. V roku 1900 sa stala súčasťou územia USA.

Nočné kvety kvitnú iba chvíľu

"Najdôležitejším ostrovom súostrovia je Oahu," spomína I. Gregová. "Čo sa týka veľkosti je tretí, ale v počte obyvateľov vedie. Každý piaty Havajčan žije práve tu. Väčšina býva v rušnom hlavnom meste Honolulu. Oahu je okrem iného známy svojimi plážami, z ktorých najkrajšia je Waikiki Beach. Vyzerala presne tak, ako som si ju vysnívala. Jemný piesok, priezračná voda a tu i tam palmy, nahnuté nad hladinu. Žiaľ, aj plno hotelov, ktoré sa tiahnu pozdĺž celého pobrežia. Ležala som na pláži iba asi hodinu. Väčšie potešenie som mala z toho, že som sa po nej prešla. Dojem kazilo iba to množstvo hlučných turistov."

Skryť Vypnúť reklamu

Na ostrove Košičanka navštívila osadu Punahou. Je známa výskytom tzv. nočných kvetov, ktoré kvitnú iba jedinú noc. "Bolo to niečo fantastické. Chodili sme po veľkej záhrade, špeciálne upravenej pre turistov. Už podvečer, keď sme prišli, bola posiata stovkami nádherne sfarbených kvetov. Z tých mne známych som rozoznala rôzne druhy orchideí a strelícií. Tie nočné kvety boli umiestnené v osobitnom sektore a veru, mohol byť väčší. Bolo tam toľko ľudí, že ja som sa ku kvetom dostala až po troch hodinách čakania. Nielenže boli nádherné, ale aj fantasticky voňali." I.Gregová sa o tom už presvedčiť nemohla, lebo v tom čase spala, ale s východom ranného slnka vraj kvety zvädli. Skutočne vraj tie, ktoré večer rozkvitli, vydržali ´otvorené´ iba jednu noc.

Je to sopka?!

Na teritóriu ostrova Hawaii, ktorý dal meno celému súostroviu, leží národný park. Volá sa Hawaii Volcanoes National Park a ako vyplýva z názvu, je to park sopiek. Je ich päť, medzi nimi Mauna Kea, Mauna Loaa Kilauea. Geológovia ich označujú za tzv. spiace. "Veľkosť sopky Kilauea pripadá človeku v porovnaní s mohutnosťou Mauna Loa, ktorej základňa meria 100 km, pomerne malá. Táto skoro päť kilometrov vysoká hora je vlastne iba viditeľný vrchol sopky, ktorej okraje spadajú pod morskú hladinu do hĺbky ďalších päť kilometrov.

I. Gregorová pôvodne o tom, že ide o sopku, nevedela. Až keď sa k nej na malom motorovom člne doplavili, dozvedela sa, že tento ostrov, vystupujúci z vody a obkolesený pásom pláže, je spiaci vulkán. "Veľmi som sa bála, že vybuchne, preto som asi trojhodinový pobyt na ostrove doslova pretrpela. Až keď sme opäť vystúpili na pevninu, vzdialenú dva kilometre, som sa upokojila. No iba na chvíľu, lebo mi sprievodca povedal, že pri poslednej erupcii vulkánu z neho lietali skaly do vzdialenosti 20 km." Kilauea má okrem prírodných krás aj iné atrakcie. Historický park Puuhonaua O Honaunau, kedysi miesto azylu pre zločincov a uprchlíkov či pomník na mieste, kde v roku 1779 zahynul svetoznámy moreplavec kapitán Cook.

Ostovu Molokai sa hovorí ´priateľský ostrov´. Na rozdiel od okolitých, ktoré sú vulkanického pôvodu, sú v jeho vnútrozemí úrodné roviny a v západnej časti mierne zvlnená krajina, využívaná na chov dobytka. No na východe sú hory, ktoré na brehu oceánu prechádzajú do útesov. Výškou takmer jeden kilometer sú najväčšie na svete. "Zaujímavostou je kolónia malomocných," spomína Košičanka na miesto, pri návšteve ktorého sa bála čohokoľvek dotknúť. "Ešte v 19. storočí tam privážali chorých a nechávali ich na osamelom a izolovanom mieste zahynúť. Mnohí ich potomkovia tam žijú dodnes a dokonca sú vraj medzi nimi i zdraví. Videla som niekoľko ich kostol i cintorín."

Honolulu

Samozrejme, I. Gregová neobišla ani hlavnú mesto Honolulu. Leží na ostrove Oahu a patrí do pätnástky najväčších miest USA. "Pozostáva zo starej i modernej časti, plnej mrakodrapov. Má niekoľko pozoruhodných miest, ktoré stoja za návštevu. Sídlo parlamentu, botanickú záhradu či Bishop Muzeum, ktoré vlastní rozsiahle zbierky havajského umenia a pamiatok. Čo však na mňa najviac zapôsobilo, bol pamätník vojnovej lode Arizona, ktorá bola potopená pri japonskom útoku na Pearl Harbor v decembri 1941."

Ako sa Košičanka vo výklade sprievodcov v múzeu dozvedela, lietadlovým útokom na Pearl Harbor vyvrcholilo obdobie zhoršovania japonsko-amerických vzťahov. Zapríčinili ho spory o štatút Číny a otázky bezpečnosti v juhovýchodnej Ázii. Útok na Pearl Harbor bol súčasťou japonskej stratégie, ktorá počítala s dobytím západného Pacifiku. Predpokladom k tomu bolo zničenie americkej tichomorskej flotily na Havaji.

"Japonci zaútočili skoro ráno," opisuje I. Gregová útok, ktorý sa nezmazateľne zapísal do novodobej histórie USA. "V tom čase kotvilo v prístave 130 plavidiel americkej tichomorskej flotily. Prvá explodovala vojnová loď Arizona, ktorú zasiahla 800-kilogramová bomba. Oheň spôsobil výbuch skladu munície a za niekoľko minút sa jedna z nejväčších lodí pacifickej flotily potopila. A s ňou aj takmer 1200 ľudí na palube, z ktorých väčšina zahynula." Zničená bola aj loď Oklahoma, ktorú zasiahlo niekoľko torpéd, California a West Virginia. Lode Maryland, Pennsylvania a Tennessee, boli vážne poškodené.

V roku 1950 bola nad miestom, kde leží vrak Arizony, vztýčená vlajka USA a o 11 rokov neskoršie tam bol odhalený pamätník. "Je 60 metrov dlhý a umiestnený nad stredom potopenej lode," spomína I. Gregová a miesto, ktoré si žiaden z návštevníkov Honolulu nenechá ujsť. Turistov naň vozia loďou. "Pamätník má tri hlavné časti. Prvú tvorí vchod a priľahlá sieň. Druhá - stredná sieň, slúži na rôzne ceremoniály a z nej je možné pod hladinou pozorovať potopenú loď. V tretej - pietnej sieni, sú do mramoru vytesané mená všetkých námorníkov, ktorí na lodi zahynuli." Súčasťou expozície je aj premietanie 20-minútového filmu o prepadnutí Pearl Harbru.

Incident v pamätníku

V pamätníku i po celom prístave, platili v čase pobytu I. Gregovej prísne bezpečnostné opatrenia. Bol to dôsledok útoku na ´dvojičky´ zo septembra 2001. Všade stáli uniformovaní vojaci, ktorí striehli na pohyb každého turistu. No hoci tí prechádzajú niekoľkými kontrolami, I. Gregová bola svedkom incidentu, na ktorý nikdy nezabudne. "Aj keď fotenie bolo na niektorých miestach zakázané, jeden šikmooký turista z našej skupinky sa pokúsil urobiť jeden záber. Pri tom si počínal tak neopatrne, že mu aparát spadol na zem. Skôr, než sa k nemu zohol, schmatlo ho niekoľko ´uniformovaných rúk´ a kamsi odviedlo. Smiali sme sa, že ho asi považovali za teroristu. Vzápätí sme sa ocitli vonku aj my a loď nás okamžite odviezla na pevninu. Aj druhá loď, ktorá k pamätníku prichádzala s novými turistami, sa musela v polceste otočiť. Toho turistu sme viac nevideli, ale myslím, že po dôkladnej kontrole a dohovore ho vojaci prepustili. Viacerí z našej skupinky si ho pamätali, ako pred vstupom do múzea fotil lode v prístave, takže ten jeho fotoaparát nemohol byť žiadnou bombou..."

Kto si myslí, že na Havajských ostrovoch večne svieti slnko, je na omyle. Slnečných dní v roku je vyše 200, ale aj tu zvykne úradovať obdobie dažďov. "Hora Mount Waialeale, ktorá je dominantou ostrova Kauai, sa považuje za najdaždivejšie miesto na svete. Ročne tam údajne množstvo zrážok môže dosiahnuť až 20 metrov. Ja som na tom ostrove nebola, iba som sa okolo neho plavila. Vrchol mal zahalený hmlou a aj z lode bolo vidieť, že tam rastie bujná tropická vegetácia."

Spomienky na Havajské ostrovy si I.Gregová priniesla neúrekom. Až na jednu boli všetky pozitívne. "Jedinou negatívnou bola strata, alebo to mohla byť aj krádež, púzdra s mojimi kreditnými kartami. Pol dňa som potom strávila vybavovaním ich blokovania.."

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 420
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 615
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 374
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 344
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 006
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 961
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 225
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 938
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 740
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 635
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plocha v areáli bytového podniku, ktorá by mala slúžiť ako parkovisko pre vraky.

Bude v areáli bytového podniku.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Policajti blokujú demonštrantov počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Rusi demonštrovali proti Putinovmu režimu.

8 h
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop