Korzár logo Korzár Košice

Festival historického šermu ponúkol divákom skvelé súboje, kanonádu muškiet i lety majestátnych dravcov

Pažravý krkavec mal zálusk na cudzie zemiakové lupienkyPredstavte si, že prejdete jedinou bránou a ocitnete sa v úplne inom čase. Z rušného

Pažravý krkavec mal zálusk na cudzie zemiakové lupienky

Predstavte si, že prejdete jedinou bránou a ocitnete sa v úplne inom čase. Z rušného storočia informačných technológií, upchatých dopravných tepien a stresu do éry baroka, či ešte hlbšie do minulosti. Dámy sa odievajú do bohato zdobených šiat, vyjadrujú sa noblesne a kvetnato. Páni sa nerozpakujú v mene pravdy a cti vytasiť kedykoľvek svoj kord. Presne ako cez uplynulý víkend na festivale historického šermu v košickom Rodošte, kde na všetkých návštevníkov dýchla história...

SkryťVypnúť reklamu

Festival otvorili "Blaváci", ktorí si hovoria Corvus Arma, čiže Havrani. Precízne postavené vystúpenie s vtipnými replikami a temperamentnými šermiarskymi duelmi ocenili Košičania srdečným potleskom. A nevadilo im ani to, že si Havrani v jednom z výstupov jemne "utiahli" z našej mestskej zadĺženosti. Chlapi zaujali akrobatickými vsuvkami, z "pôvodne" decentných dám, predávajúcich na trhu jabĺčka, sa vykľuli pravé amazonky. Mečmi sa oháňali brilantne. "Chceme, aby naše vystúpenia boli dynamické, bez hluchých pasáží. Venujeme sa trochu aj gymnastike, hádam to bolo vidieť," prezradil jeden z Havranov Igor, ktorý "vystrihol" pre divákmi bez najmenšieho zaváhania zo desať premetov.

Pravým vojenským nástupom začala vystúpenie košická "spoločnosť" Aramis. Rytmické bubnovanie zjednotilo krok všetkých, za vlajkou a erbom pochodovali mušketieri, šermiari i panie. Pušky s nápadne dlhými hlavňami priťahovali pohľady, no mnohí návštevníci si azda mysleli, že slúžia iba na okrasu. O pár sekúnd boli vyvedení z omylu. Presne podľa povelov veliteľa strelci nabili muškety, zacielili a naraz vystrelili. Rana bola ohlušujúca, vzduchom sa šírila silná vôna spáleného pušného prachu. A aby fiktívny nepriateľ pocítil, s kým má tu česť, vychrlilo na neho oheň aj ozajstné delo.

SkryťVypnúť reklamu

"Každá jedna zbraň, ktorú sme si doniesli, je plne funkčná," prezradil Julo Handlovský, jeden z členov skupiny. "Pravdaže, na vystúpeniach nepoužívame ostré strelivo. Sem, na panvičku, sa nasype pušný prach, ako projektil sa používalo sekané olovo. Vedelo narobiť riadnu paseku, výstrel mal veľký rozptyl do strán. Jedna rana mohla zasiahnuť aj viacerých nepriateľov do vzdialenosti až 200 metrov."

Ohlušujúci treskot, ktorý sa rozľahol po okolí pri salve z muškiet, "prebudil" aj divákov. Pochopili, že sa tu nebudú predvádzať neškodné makety. A Košičania hneď skraja ukázali v bojových scénkach priam gymnastickú mrštnosť, obratnosť i svižné kordy. "Každú scénku treba dokonale nacvičiť, inak môžte ´protivníkovi´ škaredo ublížiť..." Veru, meče, ktoré cvendžia v súbojoch (vrtko sa nimi oháňali aj havranie dámy) nie sú žiadne hračky. Čepele sú riadne vykované, priamy zásah by obeti privodil dlhšiu práceneschopnosť. "Náš šerm je iný, než športový. Robíme aj úkroky do strán, kým športoví šermiari bojujú iba v línii planša. A hlavne, máme riadne, kované meče."

SkryťVypnúť reklamu

Jeden myšiak "zarobí" 50 000 Sk

Trochu bokom, pri múre, sedeli na "špalíkoch", zarazených do zeme, hrdí, krásni operenci. Sokoliarska skupina Bavon z Banskej Bystrice priťahovala veľkú pozornosť, veď vidieť letiaceho sokola rároha, či orla stepného, je zážitok. Jeden z členov Bavona s umeleckým menom Metod nám najprv vyrozprával, ako spolu s priateľmi prišli k názvu svojej skupiny.

"Vznikol podľa mena hrdinu dávnej legendy, svätého Bavona. Bol to sokoliar, ktorý žil na dvore belgického kráľa v 7. storočí. Staral sa o panovníkovho najmilšieho sokola, ktorý jedného dňa pri poľovačke uletel. Kráľ si myslel, že sokoliar dravca ukradol a udelil mu ten najprísnejší trest - smrť. Vo chvíli, keď už stál Bavon na popravisku, zatúlaný sokol priletel späť a sadol si na kladu šibenice. Zachránil tým sokoliarovi život."

Chalani z Bavona predviedli Košičanom myšiaka lesného, orla stepného, sokola rároha a krkavca čierneho. Každý z týchto vtákov je iný. "Najväčší spomedzi týchto štyroch vtákov je orol stepný, jeho domovom sú krajiny Strednej Ázie Kazachstan a Kirgizsko. Môže mať rozpätie krídel až dva metre. Jeho zvláštnosťou je to, že svoju korisť, hlavne sysľa, dokáže prehltnúť naraz. Má mimoriadne veľký zobák, jeho kútiky siahajú až pod oko. Preto ho vie naširoko otvoriť a poľahky do neho vpratať celého sysľa..."

Vycvičiť dravého vtáka je neľahká úloha. Sokoliar musí byť trpezlivý, zodpovedný, rozhodný. Dravec nie je pes. Isté puto medzi sokoliarom a jeho zverencom sa vytvorí až po dlhom odobí každodenného kontaktu. "Dravý vták je svojou podstatou nezávislý. Stále to nie je domáce zviera, hoci sokoliarstvo existuje štyritisíc rokov. Ani za tento dlhý čas sa človeku nepodarilo dravce skrotiť."

Pri pohľade na operených zverencov sme si všmli, že poslušne sedeli na "špalíkoch" a trpezlivo čakali na svojich pánov. No keď niektorý zo sokoliarov prešiel pomimo nich, hlasno zapišťali.

Sokol rároh, hrdý a pyšný, s nádherným popolavo - čiernym perím pôsobil majestátne. A tento dojem aj pri ukážkach umocnil. Je to výnimočný letec, rýchly, obratný. Každý vie, že má neuveriteľne ostrý zrak. Zistilo sa, že pohybujúcu sa myš dokáže zbadať z výšky jedného kilometra! A navyše - je to najrýchlejší zo všetkých živých tvorov na Zemi.

"Sokol rároh, ktorého tu v Košiciach máme, dokáže letieť rýchlosťou 250 km/h. Jeho príbuzný, sokol sťahovavý, vie pri strmhlavom útoku vyvinúť až 320 km/h. Inak povedané - takmer 90 m za sekundu. A zaujímavý je aj tento myšiak lesný, na Slovensku je to jeden z najrozšírenejších dravých vtákov. Loví hlavne myši a hraboše. Zožerie ich toľko, že ročne ušetrí hospodárom obilie za zhruba 50 000 korún, ktoré by inak padlo za obeť hrabošom..."

Majestátny krkavec iba sedel, a o nič okolo sa nezaujímal. O máloktorom vtákovi ľudia vytvorili toľko rôznych povier, ako o ňom. Je to najväčší spevavec, nepatrí teda medzi dravcov, veľmi inteligentný, veď sa dokáže naučiť verne reprodukovať ľudskú reč. Ale nie je to žiadne neviniatko, prezradil nám sokoliar: "Tento je poriadne pažravý, ako všetky krkavce. Viackrát sa nám pri vystúpeniach stalo, že uchmatol jedlo niekomu, kto si prišiel pozrieť naše predstavenie. Aj dnes sme mali takýto drobný incident. Krkavca zlákali zemiakové lupienky, ktoré jeden z divákov položil vedľa seba. Priletel na lavičku a chystal sa z nich ´ochutnať´. Majiteľ lupienkov, ktorý vtáka prudším pohybom odplašil, sa však na jeho drzosti schuti pobavil," zasmial sa náš partner a dodal. "To slovné spojenie ´krkavčia mať´ musel vymyslieť človek, ktorý o krkavcoch nemal ani potuchy. Samička je vzornou matkou, k svojim mláďatkám je veľmi starostlivá a obetavá..."

Brušný tanec zahrieva aj zvnútra

Medzitým sa nesú priestranstvom tóny orientálnej hudby. Všetky oči (najmä mužské) sa upierajú na dve dievčiny, ktoré sa rytmicky pohybujú. Ich orientálny tanec aj v "psota" počasí zahrial. Samire s Fatimou, ako sa dievčatá umelecky "premenovali", musí byť určite zima. Všetko podstatné majú síce zahalené, no šnúry s korálkami ich sotva zahrejú. Po temperamentnom tanci sme s tanečnicami prehodili zopár viet, a hneď nás vyviedli z omylu.

"Verte, že brušný tanec nás zohrieva aj zvnútra. Zimu som nevnímala, sústredila som sa iba na rytmus. Tento druh tanca pôsobí na ženu veľmi pozitívne." približuje svoju záľubu Lenka Otčenášová. "Je známe, že pri týchto pohyboch si žena uvoľňuje brušné svalstvo, naučí sa ho ovládať. Napríklad pre budúce mamičky je takáto technika veľmi užitočná. Dokáže im napríklad uľahčiť pôrod..."

Každý tréning (mávajú ho dva razy do týždňa) sa začína relaxačnými cvičeniami, a potom sa dievčatá venujú choreografii tanca. Originálnu hudbu, ktorá znela aj v Rodošte, získali priamo v Turecku. Priniesli si odtiaľ aj konkrétne poznatky o tom, ako pravý brušný tanec, ktorý existuje už pár tisícročí, vyzerá.

Aj pre Lenkinu partnerku Máriu je tento tanec záľubou: "Keď sa prezlečiem do kostýmu, akoby som sa stala iným človekom. Dýchajú na mňa dávne veky. Odrazu na sebe pozorujem, že sa správam hrdo, vznešene..."

Jediným "kazom" zima a vietor

V zápalistej debate, točiacej sa okolo ich vystúpenia, sme zastihli "družinu" Jago zo Spišskej Novej Vsi. Ešte mierne zadýchanú urodzenú pani v podšívanom kabátci a splývavých azúrových šatách sme hneď začerstva vyspovedali.

"Ja sa živím ako krajčírka, všetky naše kostýmy sú mojim dielom," vysvetľovala Mária Slezáková, potešená chválou na jej odev. "Vždy sa snažím čo najvernejšie zachovať ich historickú pôvodnosť. Od výberu látok, aké sa vtedy používali, až po strih. Azda iba vypracovanie šiat je trochu iné, pretože sú ušité na moderných strojoch."

Aj voľba materiálov na kostýmy je tak trochu "vedeckým" aktom. Prečo? V stredovekých dobách sa ľudia v odievaní výrazne odlišovali podľa ich majetnosti. Chudobní sedliaci mali haleny z ľanu, šľachtici nešetrili zamatom, hodvábom. "Ja mám na sebe kabátec zo zamatu. Pravý kabátec bol v tých časoch podšívaný, tak ako tento môj. Bolo na ňom dosť práce, šila som ho jeden celý deň. Ale niekto, kto nie je profesionálnym krajčírom, by sa s ním trápil možno týždeň..."

Mária sa oháňala aj mečom veľmi zručne, šerm je u Slezákovcov rodinnou zábavou. Syn má 15, učí sa prvé šermiarske finesy, 12-ročnú dcéru to "chytilo" tiež. Pravda, zatiaľ trénuje kroky, obraty, úskoky. Zbraň vezme do rúk o dva, tri rôčky. "Manžel našťastie tiež pôsobí v skupine, inak by mu zrejme ťažko padlo to, že som často niekde preč, na vystúpení. Rodina by asi nefungovala. Takto sa balíme na cesty všetci spolu, pri vystúpeniach sa vyventilujeme. A doma je pohodička."

Bokom od "prírodného" pódia si mohli návštevníci vyskúšať streľbu z historického luku. Miesto pre uchopenie má obalené kožušinou, vyzerá naozaj verne. Podobné luky si niesli na poľovačky i do boja urodzení páni pred mnohými storočiami.

Celodenný program gradoval až k večeru. Divákom sa tajil dych pri súbojoch s horiacimi fakľami, "kúskoch" fakírov, bubenícka šou rozprúdila krv v uzimených návštevníkoch. Tí sa zhodli na názore, že festivalu stál za to. Azda iba počasie mohlo byť prívetivejšie. Chlad a prudký vietor mnohých odradil, a ostali radšej pekne doma, v teplúčku...

Marián BETÍK

Autor: Nikdy nebol ani len Ďuďo

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 363
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 455
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 838
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 344
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu