používanie antibiotík viedlo ku vzniku odolnosti baktérií, čiže sa stali voči ním rezistentné. Keďže nové objavy antibiotík nestačia džať krok s ich postupnou stratou účinnosti, Európska únia vydala odporúčanie, na zákaz používania kŕmnych antibiotik deklarovaný od roku 2006. Kŕmne antibiotiká sú tie, ktoré sa pridávajú do stravy hospodárskych zvierat a následne prirodzeným potravinovým reťazcom skončia v ľudskom organizme. A práve projekt, ako a čím nahradiť kŕmne antibiotika, je vedecká úloha, ktorou sa zaoberajú mladí vedci z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat v Košiciach. Ide o projekt, hradený štátnym grantom pre mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov a bude trvať tri roky. Začali na ňom pracovať v roku 2003.
Ako nám povedala vedúca riešiteľského tímu RNDr. Dobroslava Bujňáková, PhD., jednou z možnosti náhrady kŕmnych antibiotík je návrat k prírodnej medicíne.
"Prvá zmienka o tom, že rastliny majú liečivé účinky pochádza už zo staroveku. Dnes sa používajú výťažky z rastlín, najmä vo forme esenciálnych olejov. Širokej verejnosti známa aromaterapia. Jedným z najdôležitejších cieľov projektu je vytvoriť komplexné metodické postupy na náhradu kŕmnych antibiotík a pomocou nich nájsť vhodný rastlinný extrakt a koncentráciu, ktorý bude mať tieto vlastnosti. A to zabíja choroboplodné zárodky a neovplyvňuje prípadne stimuluje zdraviu prospešnú črevnú mikroflóru. Prínosom projektu budú odporúčania pre praktické využitie rastlinných extraktov ako náhrady kŕmnych antibiotík u hydiny a ošípaných."
Zatiaľ košickí vedci zistili, že najúčinnejší extrakt je z oregana. Ale to je len začiatok cesty. Po vygenerovaní všetkých zložiek aj v ostatných skúmaných rastlín, začne praktický výskum na hydine a následne na ošípaných v spolupráci s katedrou výživy na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári