O mesiaci október jedna z pôvabných dávnych pranostík vraví, že jazdí na strakatej kobylke. Je to pravda, veď raz prinesie jasné dni babieho leta,
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
inokedy hmly, dažde, ba aj prvé snehové záveje. Napriek tomu, práve sa začínajúci mesiac nás ešte neladí do pochmúrnej jesennej melanchĺoie. Dedovia mali totiž pravdu, keď vravievali: Október už býva studený, ale nikdy nie je hladný. Ponúkne nás štedro plodmi polí, lesov, záhrad, sadov a viníc a ak by to vyšlo s tradičnými obdobiami tohto jesenného mesiaca, potešilo by nás aj dlhšie babie leto.
Do prvých októbrových dní totiž neraz presahuje z konca septembra babie leto, ktoré u nás poznáme pod názvom leto svätého Václava, v Amerike je to napríklad známe indiánske leto. Toto prívetivé obdobie môže v polovici mesiaca prejsť do ďalšej fázy babieho leta, známejšej pod názvom tereziánske babie leto, resp. leto svätej Terézie (15.10.). Ak je vývoj počasia priaznivý, tereziánske babie leto môže v mimoriadne vydarených rokoch prejsť dokonca až do prvých dní novembra a to do mimoriadne ceneného leta Všetkých svätých.
Naši predkovia mali s októbrovými obdobiami babieho leta podistým dobré skúsenosti, keďže v októbri ho údajne môže pokaziť iba jedna chladnejšia epizóda, známa pod názvom šimonské chladná (28.10.).
Isté však je, treba rátať i s možnými prekvapeniami. Nie nadarmo sa oddávna hovorieva: Október na jednom konci ešte hreje, na druhom však už mrazí. Nadväzuje na to ďalšia dávna múdrosť: Keď ide október ku koncu, zima kráča k začiatku a kožuch putuje zo skrine von. Podľa storočného kalendára, je práve koniec októbra často kritickým časom, pretože tieto jesenné dni už napodobňujú zimný ráz počasia.
Je dobré, ak v októbri ešte zažijeme búrky, ak ešte vidíme sťahovavých vtákov, ak sú tráva a kríky hojne vyzdobené orosenými pavučinami a ak sú stromy rýchlo bez lístia - to podľa odkazov pranostikov predchádzajúcich generácií znamená, že jeseň bude dlhá, mierna a takáto, prijateľná, bude aj zima. Takou by mala byť, aj keď napadne sneh, ale takmer vzápätí sa roztopí.
Kto túži zvedieť, ako ďaleko je do prvého snehu, mal by sa venovať pozorovaniu pavúkov - križiakov. Ak ostávajú ukrytí a dlhšie nevyliezajú, nie je už do prvého snehu ďaleko.
Tento mesiac má schopnosť naznačiť aký bude priebeh celej nadchádzajúcej zimy. Ak je veľa hmiel, ak na stromoch dubov a bukov vidíme veľa žaluďov a bukvíc, ak sa lístie na stromoch drží ešte koncom mesiaca, ak nás sužuje veľa ôs a sršňov, ak bola mimoriadna úroda červených bobúľ (jarabina, šípky), treba rátať s dlhou a tuhou zimou.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári