zraneného operenca, sa nedozvedela. "Nedokázali mi poradiť na informáciách, v útulku zvierat, na veterine nikto nedvíhal telefón. Vtáča do rána uhynulo. Myslím si, že je smutné, ak v takom meste akým sú Košice, nikto nedokáže poskytnúť informáciu, kam zranené či choré zvieratá odniesť," uviedla evidentne rozčarovaná žena.
Takmer 20 rokov odnášali obyvatelia mesta nájdené, zranené či choré vtáky do pohotovostného záchranného zariadenia (PZZ) a rehabilitačnej stanice (RS) pri Účelovom zariadení pre chov a choroby rýb, včiel a poľovnej zveri Univerzity veterinárskeho lekárstva (UVL) v Rozhanovciach. Poskytnutím prvej pomoci a následnou opaterou tam zachránili život niekoľkým stovkám vtákov a iných živočíchov. Napriek tomu, jedinú inštitúciu tohto druhu na Slovensku Ministerstvo životného prostredia SR zrušilo a zamestnanci PZZ a RS v týchto dňoch svoje pracoviská likvidujú.
Dôvod? Nedostatok financií. Pritom na chod PZZ a RS bolo treba ročne "iba" sto, maximálne dvestotisíc korún. "Máte pravdu, naše zariadenie bolo naozaj zrušené a činnosť ukončíme asi už koncom septembra," informoval nás Ing. Ján Lipták, ktorý v Rozhanovciach pracoval. "Situácia je o to horšia, že takmer sto percent vtákov nachádzaných ľuďmi, je chránená zákonom."
Vedúci účelového zariadenia MVDr. Ján Miško považuje rozhodnutie ministerských úradníkov za kruté a tvrdé. "Dlhé roky na nás neuveriteľne tlačili, aby dosiahli zrušenie našich pracovísk," uviedol J. Miško. "A teraz sa im to podarilo."
Do PZZ a RS sa dostávali postrelené, poranené, vyčerpané, priotrávené, nedospelé jedince vypadnuté a vybraté z hniezd, alebo odobraté nelegálnym vlastníkom. Ako v prípade šestice orlov kráľovských v hodnote asi 600 000 Sk, odobratých policajtmi chlapíkovi, ktorý ich mal na Slovensko prepašovať z Ukrajiny. Väčšina vtákov liečených v Rozhanovciach mala zastaralé, hnisajúce a nekrotizujúce rany. Najviac sa vyskytovali poranenia končatín, vrátane popálenín po nárazoch do elektrického vedenia.
Zo zrušenia PZZ a RS nemá veľkú radosť ani rektor UVL MVDr. Rudolf Cabadaj. "V takej kvalite a s takým zázemím sa na Slovensku nikto nedokázal postarať o choré vtáky tak, ako naši ľudia v Rozhanovciach," skonštatoval. "Som z toho ozaj smutný, ale nemôžeme nič robiť. Máme aj iný problém. Čo bude s chovnou stanicou sokolov v Rozhanovciach. Ak ju ministerstvo takisto zruší, bude to ďalšia tragédia."
A kde sa teda dovolajú pomoci ľudia, ktorým nie je ľahostajný osud zranených operencov? Ak nejakého nájdu, treba ihneď zavolať na Štátnu ochranu prírody Košice (Tajovského 10, t.č. 62 555 60), ktorej starostlivosť o zraneného jedinca vyplýva zo zákona.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári