štyridsiatimi lôžkami zrušilo ministerstvo zdravotníctva v čase, keď mu šéfoval Roman Kováč. Svoje brány zatvorilo 1. decembra 2001, pričom v Moldave zostala iba poliklinika. Jej vedenie, rovnako ako zástupcovia mesta, sa však nevzdávajú myšlienky opätovne otvoriť lôžkové oddelenie. Podľa všetkého je to však iba hudbou budúcnosti.
Ako sme už v minulosti informovali, s ideou zriadenia detských lôžok prišli predstavitelia miestnej samosprávy asi rok po zatvorení detského lôžkového oddelenia. Primátorovi Štefanovi Zachariášovi sa podarilo získať podporné stanovisko vyššieho územného celku, ktorý momentálne spravuje moldavskú polikliniku, pričom tejto myšlienke bol pôvodne naklonený aj nový minister zdravotníctva. Avšak celá záležitosť napokon uviazla práve na ministerstve zdravotníctva. Ako sme sa dozvedeli od riaditeľky polikliniky Evy Sivokovej, žiadosť bola na odoslaná už pred niekoľkými mesiacmi, ale veci sa nehýbu. Pritom o zriadenie štyridsiatich detských lôžok sa usiluje nielen poliklinika, ktorej zriaďovateľom je vyšší územný celok, ale aj mesto, ktoré by bolo ochotné takéto zariadenie samo spravovať.
"Viazne to na ministerstve zdravotníctva, pretože to by nás malo zaradiť do siete. Napriek tomu, že sme žiadosť podali už dávno, celé mesiace sa nič nedeje. Chceli by sme sa orientovať na respiračné ochorenia, stále čakáme, čo s tým bude ďalej," hovorí Eva Sivoková.
S otázkou, v akej fáze je schvaľovanie žiadosti na zriadenie detských lôžok v Moldave, sme oslovili hovorcu ministerstva zdravotníctva Mária Miklošiho. Jeho odpoveď bola stručná:
"V súvislosti s prijatím reformných zákonov, v ktorých prechádza plná kompetencia na uzatváranie zmlúv na zdravotné poisťovne, sa prehodnocuje nutnosť rozšírenia lôžkového fondu pediatrických lôžok v každom regióne. Definitívne rozhodnutie možno očakávať po nadobudnutí účinnosti zákonov," reagoval.
Ministerstvo teda dáva od lôžkového oddelenia v Moldave ruky preč, so vznikom nových pediatrických lôžok zjavne neráta. Ich možné zriadenie sa odsúva na neurčito a nás zaujímalo, čo na to hovorí riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Iveta Marinová. Pred rokom totiž rátala so zriadením štyridsiatich detských lôžok v Moldave rátala, pričom existovala aj verzia, podľa ktorej by mohli patriť práve pod detskú nemocnicu. Tá sa v tom čase pripravovala na veľké sťahovanie, v dôsledku čoho došlo aj k redukcii počtu postelí a práve znovuotvorenie detského oddelenia v Moldave malo straty lôžok kompenzovať. S otvorením sa rátalo k septembru tohto roka.
"Momentálne sa ukazuje, že to nie je až také potrebné. Zo začiatku sme s tými lôžkami naozaj počítali, ale ukazuje sa, že naša kapacita postačuje. Je to spôsobené aj limitáciou zo strany zdravotných poisťovní, ktoré obmedzujú našu obložnosť na 55-60 percent, aj keď optimálna by bola 75 až 80 percent. Využitie našich lôžok by sme teda mohli aj zvýšiť, nadlimitné výkony však poisťovne nepreplácajú," hovorí Iveta Marinová, podľa ktorej by sa ale v Moldave predsa len zišli lôžka pre chronicky choré deti. Takéto postele vzniknú pravdepodobne zanedlho v Rožňave a podľa všetkého budú aj dobre využité.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári