Košice - Do metropoly východného Slovenska zavítala výstava prác Bridget Rileyovej. Tá patrí ku klasickým reprezentantom výtvarného umenia 60. rokov
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a jej meno sa spája s op-artom. Do Východoslovenskej galérie (VSG) priviezla prezentáciu Britská rada, ktorá jej diela predstaví aj v Čechách, Poľsku, Chorvátsku, Gruzínsku a Slovinsku.
Hoci B. Rileyová získala slávu najmä vďaka veľkým abstraktným maľbám, počas svojej maliarskej kariéry sa venovala aj sieťotlači. A práve uzavretý súbor viac ako 40. sieťotlačí si môžete vychutnať v tunajšej galérii.
Výstava prác začína Rileyovej inovačnou čiernobielou sieťotlačou na plexiskle zo 60. rokov 20. storočia a verejnosť prevádza aj cez autorkine experimenty v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch.
"Tento technicky inovačný a vizuálne pozoruhodný súbor prác predstavuje jeden z najlepších vkladov britských umelcov konca 20. storočia do rozvoja techniky sieťotlače," zhodujú sa odborníci.
Riaditeľ VSG Peter Markovič zas vraví, že Košičania by si túto výstavu rozhodne nemali nechať ujsť pre jej ojedinelosť a vizuálnu hodnotnosť. "Je to krásny projekt, ktorý zaujme aj bez hlbšej znalosti autorky. Je to vynikajúca kolekcia britského umenia aj v zahraničí mimoriadnej hodnotenej autorky," vraví riaditeľ, ktorý dodáva, že s tvorbou Rileyovej koreluje tvorba Milana Dobeša, autora žijúceho v Bratislave, ktorý v časti svojej tvorby rieši podobné opticko-kinetické princípy.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári