Košického samosprávneho kraja tak po novom už nebude napĺňať decentralizačná dotácia, ale najmä príjmy z daní fyzických osôb a cestná daň. Do rozpočtu všetkých ôsmich samosprávnych krajov totiž celkovo pritečie 23,5 percenta z vybratej dane, čo by malo predstavovať zhruba 8 miliárd Sk.
"Z prijatia týchto noriem nám nevyplynú nejaké vážne zmeny v objeme finančných prostriedkov, ktoré dostaneme. V návrhu rozpočtu je to taký istý balík navýšený o časť inflácie. Rozdiel je v tom, že na rozdiel od minulosti, kde sme mali presne dané, kam tie peniaze môžu ísť, budeme sa môcť od budúceho roka sami rozhodnúť, ktorým smerom pôjdu naše peniaze," povedal pre náš denník predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer (KDH).
Samosprávne kraje dostávali pred dvoma rokmi len prísne účelové dotácie. Teraz dostávajú neúčelovú decentralizačnú dotáciu, ktorá sa delí na bežné a kapitálové výdavky, pričom o jej použití rozhodujú samostatne. V roku 2005 im bude patriť časť dane z príjmov fyzických osôb a okrem toho poslanci zastupiteľstva KSK budú môcť samostatne rozhodovať o výške dane z motorových vozidiel (terajšia cestná daň) Tú budú vyberať daňové úrady, ktoré ju potom poukážu krajom podľa miesta, kde bolo vozidlo zaregistrované.
"Hoci sa to schválilo v trochu odlišnej podobe, ako sa pôvodne predpokladalo, nás sa to až tak veľmi nedotkne. Tento rok sme na správu ciest dostali 280 miliónov korún, predpoklad je, že od toho budúceho by sme mohli získať 310 milióv Sk. Niečo z toho pôjde aj na údržbu ciest, no motoristov môžem potešiť tým, že už v budúcom roku by sme chceli začať s rekonštrukciou 200 km ciest druhej a tretej triedy, na ktoré sme získali finančné prostriedky vďaka verejno-súkromnému partnerstvu. Náš predpoklad je, že motoristi už od roku 2005 by mohli byť spokojnejší s kvalitou ciest v kraji," myslí si R. Bauer.
Lepších čias by sa po fiškálnej decentralizácii mala dočkať aj kultúra. Predseda KSK nepredpokladá nejaké veľké finančné presuny v rozdeľovaní peňazí pre zdravotníctvo, cestovný ruch či školstvo. Minimálne v budúcom roku by to malo po jednotlivých položkách zhruba kopírovať také finančné rozdelenie ako doteraz. "Prevádzkové náklady ako napríklad mzdy musíme zachovať, v tomto ťažko môžeme robiť veľké zmeny. Moja predstava je taká, že by malo ísť viac na kultúru, ktorá je už dlhodobo podfinancovaná. Ostatné inštitúcie ako napríklad školy alebo ďalšie naše zariadenia jednoducho budú musieť z toho objemu prostriedkov vyžiť, nič iné im nezostane..."
Čo sa týka kapitálových (investičných) výdavkov, R. Bauer sa nádeja, že by kraj nemal dostať menej, ako má teraz. "Priznám sa, že už teraz nie sme príliš spokojní s výškou uvoľnených financií a od budúceho roku by sa to malo len čiastočne zlepšiť. Najlepšie by bolo, keby kapitálové zdroje dosiahli až 15 percent z bežného rozpočtu, čo by mohlo pokryť všetky pripravené akcie, ktoré máme naplánované vo všetkých odvetviach spadajúcich pod našu správu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári