bežného smrteľníka veľmi exaktné a nevie si predstaviť ich využitie v praxi. Preto je veľmi milé, keď aj vedeckí pracovníci dokážu konkrétne a zrozumiteľne vysvetliť, prečo bol ich výskum dôležitý a čo nám to prinesie. Dokonale sa to podarilo pracovníkom Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, ktorí vyvinuli tzv. funkčnú potravinu, konkrétne selénové vajcia, ktoré už dostať v našej bežnej obchodnej sieti.
"Selén patrí do skupiny pre život nevyhnutných prvkov. Výrazne ovplyvňuje správne funkcie reprodukčných orgánov, plodnosť oboch pohlaví, prevenciu srdcovo-cievnych ochorení, prevenciu vzniku nádorov prostaty, prsníka, pľúc a hrubého čreva. Udržuje imunitu organizmu, zabezpečuje antioxidačnú ochranu organizmu pred voľnými kyslíkovými radikálmi a zlepšuje zdravotný stav ľudí postihnutých chronickými ochoreniami," vysvetlil nám jeden z riešiteľov tejto úlohy MVDr. Ľubomír Leng, DrSc.
Problémom však je, že selén sa nachádza v pôde a z nej sa potom dostáva do potravín. Lenže väčšina pôdy v Európe je kyslá na rozdiel od amerického kontinentu, kde je pôda alkalická, čiže sa v nej nachádza podstatne viac selénu. Selén síce môžme dostať do organizmu formou tabliet, ale oveľa prirodzenejšie je ho prijímať v potrave. Odporúčaný príjem selénu pre prevenciu nádorových ochorení v mikrogramoch na deň je 250 až 300. Na Slovensku je to však len niečo medzi 27 až 38 mikrogramami.
"Je dokázané, že napríklad vo Venezuele kde je príjem selénu až 700 mikrogramov denne je výskyt nádorov prostaty 30 násobne nižší ako v Nemecku, kde prijímajú 40 mikrogramov denne," tvrdí Leng.
Preto Ústav vyvinul v spolupráci s niektorými hydinárskymi podnikmi metódu kŕmenia nosníc krmivom obohateným selénom. Tým sa tento stopový prvok následne dostal aj do vajec, a tak vyvinuli funkčnú potravinu so zvýšeným obsahom prírodnej formy selénu.
"Bežné vajce má obsah selénu 9 až 11 mikrogramov a selénové 19 až 25," dodal Leng.
Chuťovo sa absolútne neodlišujú. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej chuti, keďže vedeckí pracovníci nám nové vajcia uvarili a ponúkli. Nevýhodou takýchto funkčných potravín je len ich cena. Desať selénových vajec je o 3 až 4 koruny drahších ako obyčajných 10 vajec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári