Európe mnohé iné názvy), naši predkovia dobre vedeli, tepla si už veľa neužijeme. Mnohé pranostiky hovoria o tom, že práve Václav je termínom, kedy sa hady a iné plazy už definitívne uchyľujú do podzemia. V niektorých vyšších polohách je to práve dnešný oslávenec, ktorý posiela z hôr nižšie na pašu aj hoviadka a ovečky.
Jednu z takýchto zimomravých skúseností nám poslali naši pradedovia aj v pranostika: Ide Václav, pece priprav. Ak sa 28. septembra počasie podarí, je nemálo dôvodov potešiť sa. Slnečný a teplý václavský deň totiž signalizuje: Na Václava pekný deň, príde pekná aj jeseň. Tešiť sa v takomto prípade mohli aj pestovatelia repy, pretože jej zber sa určite podarí. Vinohradníci nepochybne aj v tomto roku dúfajú, že Václav ešte zopár hrejivými lúčikmi presvetlí vinice - je najvyšší čas, pretože vinobranie je už na obzore.
Napodiv, václavovská búrka sedliakov rozveselila - vraj napovedá, že bude dlhšie teplo. Tento deň je už i jedným z prvých termínov, kedy si treba všímať výskyt mrazov, pretože údajne môžu napovedať, ako dlho budú mrazy trvať počas budúcej jari. A tak si hodno zapamätať: Koľko mrazov pred svätým Václavom, toľko mrazov nabudúci rok po sviatku Filipa a Jakuba, to znamená po prvm máji.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári