a mesiac od štátu, ak sa prihlási u nich na nejaký krúžok a odovzdá im svoj poukaz. Aj napriek tomu, že tento systém štátnej pomoci mal slúžiť predovšetkým deťom na zvýšenie záujmu o mimoškolskú činnosť, zdá sa, že práve tí, ktorých sa to výsostne týka, sa stávajú čoraz väčšmi rukojemníkmi škôl.
"Presne tak. Na poslednej riaditeľskej porade sme zaznamenali množstvo negatívnych správ. Čoraz častejšie sa totiž stáva, že žiak, či rodič poukaz ani nevidí, pretože školy ho nevydajú. Deti tlačia do toho, aby sa prihlásili na nejaký krúžok v rámci školy a poukaz i peniaze tak zostali na nej. Zaznamenali sme hrozby zníženia známky zo správania v prípade, ak žiak neodovzdá poukaz práve svojej škole," hovorí predseda Asociácie Centier voľného času SR Ivan Kimák.
Ako dodáva, niektoré školy dokonca vyžadujú od žiakov potvrdenie o skutočnosti, že navštevujú nejaký krúžok mimo školy, zväčša v centrách voľného času.
"Ak ho donesú, poukaz im vydajú. No ide o absurdnú situáciu. Stávajú sa aj prípady, že žiakom dokonca zakazujú navštevovať krúžky mimo školy, pokiaľ neodovzdajú vzdelávací poukaz."
Na druhej strane sú však aj školy, ktoré si s poukazmi ťažkú hlavu nerobia a voľbu nechávajú na žiakov. Na Ťahanovciach, či Furči zvolali riaditelia škôl sedenia žiakov a poskytovateľov mimoškolskej činnosti. Každý si môže transparentne vybrať.
"Už dlhý čas sa zaoberám mimoškolskou činnosťou. Čo sa však deje teraz, to nemá obdoby. Žiakom sa na niektorých stredných školách vyhrážajú, že ak chcú zmaturovať, tak musia venovať poukazy škole. Veľa detí svoj poukaz ani nevidelo. Chodím po školách, rozprávam so študentmi, ktorí majú negatívny postoj. Nie jednému bolo povedané, prihlás sa, prídeš raz, dvakrát a potom už budeme robiť len čiarky. Sú ale aj iné problémy, napríklad na jednom košickom gymnáziu sa žiaci dozvedeli, že svoj poukaz venujú na prípravný seminár k maturite," vysvetlila žena, ktorá sa zaoberá mimoškolskou činnosťou.
Jej slová nám potvrdili aj študenti, avšak z pochopiteľnýh dôvodov si neželajú byť menovaní.
"Nechceme mať problémy, ale tlačia nás k múru. Buď urobíme, čo chcú, alebo nám hrozia. Čo mám však kamarátov, nie všade je to tak. Niektoré školy si zrejme chcú takýmto spôsobom vylepšiť ekonomickú situáciu."
O problémoch v súvislosti so vzdelávacími poukazmi sa už dozvedel aj Krajský školský úrad v Košiciach. "Vieme, že sa podobné praktiky na školách dejú, zatiaľ sme však žiadnu oficiálnu sťažnosť nedostali. Ak ju dostaneme, budeme sa ňou vážne zaoberať," povedala nám prednostka Krajského školského úradu v Košiciach Mgr. Helena Jeníková.
Začiatkom budúceho kalendárneho roka sa spustí fiškálna decentralizácia a otázkou je, ako sa k organizáciám poskytujúcim mimoškolskú činnosť zachová miestna samospráva. Tie už totiž budú musieť byť financované z miestnych daní.
"Vzdelávacie poukazy naberú iný význam, pretože to bude príspevok od štátu. Otázkou je, či organizácie poskytujúce mimoškolskú činnosť zotrvajú. Momentálne pokrývajú na Slovensku necelých dvadsať percent žiakov. Zámerom ministerstva školstva je zachovať si dosah na prácu s deťmi. Aj preto vyšla norma, podľa ktorej je zámerom budovať regionálne centrá mládeže. V Košiciach už jedno funguje," povedal Kimák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári