v Európe, otvorili v piatok výstavu historických artefaktov a dokumentov vo foyer Štátneho divadla Košice.
Pásku prestrihol samotný premiér Mikuláš Dzurinda, ktorého sprevádzal riaditeľ divadla Peter Himič spolu s primátorom Zdenkom Trebuľom. "Zaujímavé, že ich mám najviac z diaľnic. V divadle som pásku ešte takto nestrihal," konštatoval premiér. Do programu v rámci návštevy Košíc zaradil totiž účasť na premiére Lehárovej operety Veselá vdova, ktorú slávnostne v ten večer uviedol operný súbor ŠD.
Peter Himič mu porozprával niečo z histórie výstavby divadla. "Zaujímavé je, že ho naši predkovia dokázali postaviť za dva roky a posledná veľká rekonštrukcia trvala desať rokov. Mečiarova vláda asi divadlo v Košiciach nechcela," primiešal sa do rozhovoru starosta Starého Mesta Ján Süli. Zaspomínal si na obrovskú jamu, ktorú vyhĺbili na mieste bývalého parčíka pre sklad kulís. za divadlom sa niekoľko rokov chodilo do vtedajšieho Domu odborov, dnes Jumbo centra.
Súčasný riaditeľ divadla ešte túto veľkolepú prestavbu na vlastnej koži nezažil. "Dovolím si povedať, že ide v Európe o jednu z mála takýchto nádherných budov," povedal Peter Himič, ktorému však nedalo nespomenúť, že ani nie desať rokov po rekonštrukci museli opravovať priečelie budovy a strecha ešte stále zamáka.
Primátor Zdenko Trebuľa poznamenal, že mesto sa bude snažiť viac spolupracovať s divadlom v rámci svojich možností.
Výstavbu objektu nového divadla schválila mestská rada 25. januára 1897 na pozemku kde stálo pôvodné divadlo, ktoré slúžilo aj ako hostinec a kaviareň. Mesto uzavrelo dohodu s Adolfom Langom ako vedúcim stavby, realizovali ju Arpád a Gejza Jakabovci spolu s Michalom Répászkym. Maliarske práce vytvoril viedenský maliar Peregrin von Gastgeb. Zrealizoval stropné maľby s motívmi Shakespearových hier. Sochársku výzdobu mal na starosti popredný budapeštiansky sochár Ede Mayer. Kamenosochárske práce viedol Alajos Vögerl. Plastické dekorácie stien dodala budapeštianska štukatérska firma Karola Hofbauera. Objednávku na výrobu lustrov prijali budapeštianske umelecké dielne. Svietidlo s pozoruhodným dizajnom bolo dokonca na výstave v Paríži v máji 1899. Slávnostné otvorenie prebehlo 28. septembra 1899. Na úvod slávnosti zahral vojenský orchester z Budapešti predohru k opere Ferenca Erkela Bánk Bán. Po nej nasledoval dramatický výjav Antala Váradyho Sen pani Déryovej a v tretej časti večera uviedli drámu Józefa Katonu Bánk Bán. Originálny plagát z tejto inscenácie visí teraz v expozícii vo foyeri Štátneho divadla Košice.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári