regióny získajú z grantov 3,4 milióna eur, kým zaostalejšie oblasti na severe len 1,1 milióna eur.
Analýzu o projektoch vypracoval predseda občianskeho združenia Ľudia a voda Michal Kravčík, nositeľ Goldmanovej ceny za životné prostredie. Peniaze z únie podľa neho neprinesú očakávaný efekt. „Mám pocit, že rozdiely medzi regiónmi sa ešte viac prehĺbia. Chudobné budú ešte chudobnejšie, bohaté ešte viac zbohatnú."
Podľa informácií z internetovej stránky ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja pripravil Kravčík mapu úspešnosti jednotlivých regiónov. Zistil, že napríklad Košický kraj získal na 31 projektov 1,2 milióna eur, zatiaľ čo najchudobnejší Prešovský kraj na 6 projektov 271-tisíc eur. V Košickom kraji víťazili projekty z Košíc a okolia, najproblémovejší južný Zemplín nedostane nič.
„Často počúvam vyjadrenia kompetentných, že zo zaostalých regiónov dostali nekvalitné projekty. Podľa toho na Zemplíne, v Šariši, Spiši, Liptove, na Kysuciach, v Turci a ďalších oblastiach žijú totálni tupci," hovorí Kravčík. Sám vraj vie o viacerých vynikajúcich inovatívnych projektoch, ktoré podľa neho spĺňali všetky predpísané kritériá. Patrí k nim napríklad projekt na využitie biomasy z Levočských lesov, projekt trvalo udržateľného rozvoja povodia Svinky či rozvoja Vranova a okolia.
Projekty sa podľa Kravčíka posudzujú neprehľadne. Výsledky jeho analýzy podľa jeho názoru "potvrdzujú verejné tajomstvo o klientelizme, korupcii a zneužívaní politickej moci". Vynikajúce projekty boli podľa neho často odmietnuté len pre formálne nedostatky. Zároveň povedal, že sa nikde nedá dozvedieť, prečo boli niektoré projekty neúspešné.
Kravčík chce poslať analýzu sekretariátom Európskej komisie. „Sú to peniaze európskych daňových poplatníkov. Mali by vedieť, ako sa s nimi narába."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári