rozhlasové hitparády, či bulvárne správy v časopisoch. Aj intenzívna podpora vydavateľstva Forza silne dopomohla šestici desaťročie hrajúcich chlapcov k hudobnej satisfakcii. Nedávno si kapela U.K.N.D. zahrala i v Košiciach hoci len ako predkapela nitrianskych spolurodákov Desmod, no s patričnou diváckou odozvou. Bez väčších problémov odohrala repertoár z debutovej platne i napriek absencii gitaristu Radima pre zlomenú nohu. Ešte pred tým sme speváka Števa trošku vyspovedali.
V Košiciach hráte asi prvýkrát, nie?
"V Košiciach je to pre nás naozaj premiéra, hoci sme tu neďaleko hrali už minulý rok taktiež na turné s Desmodmi. Terajšia šnúra vyzerá dobre, no už by sme si pomaly potrebovali aj oddýchnuť. Ja osobne som už dosť unavený. Leto bolo namáhavé, hralo sa strašne veľa. Od júna sme hrali prakticky každý víkend, minimálne tri koncerty."
Fungujete už dobrých desať rokov, no zlom prišiel len nedávno. Z lokálnej kapelky sa zo dňa na deň stala všeobecne známou. Čo sa stalo?
"Doteraz sme hrali proste len tak pre seba, sem-tam sme mali nejaký koncert a stačilo nám to. Nechceli sme sa niekam tlačiť za každú cenu. Všetko má svoj čas a ukázalo sa, že ten náš pomaly dozrel. Až keď nám ľudia začali hovoriť, prečo s tým nejdeme na svetlo sveta, že naše skladby by sa mohli uchytiť v rozhlasovom éteri, pozbierali sme nejaké peniaze a nahrali si album. Plánovali sme obchádzať postupne jednotlivé vydavateľstvá, no nebolo treba, lebo Forza, ktorú sme oslovili ako prvú, hneď zareagovala."
Tak ako to bolo, prerazili ste vďaka Forze, alebo vďaka singlu Modriny?
"Nó, aj vďaka skladbe aj vďaka vydavateľstvu. Ono to bola spoločná práca Forzy s kapelou. Bez nej by sme nikdy nemali také možnosti, ako máme."
Za desaťročie sa nazbiera pekná kopa hudobného materiálu. Ako ste vyberali skladby na album?
"Mali sme nahratých viacero pesničiek a pri výbere nám opäť radilo vydavateľstvo. Napokon sme sa spoločne rozhodli pre tie, ktoré tam sú. Zostalo pár skladieb, na ktorých ešte treba trošku popracovať a dostanú sa na druhú platňu."
Ako sa zmenila kapela U.K.N.D. oproti svojim začiatkom?
"Sme iní aspoň v tom, že dnes už vieme, čo presne chceme. Rozhodne to pocítilo i naše súkromie, fungujeme často mimo rodín, zamestnania. Momentálne je proste prvoradá kapela. Pre mňa určite a myslím, že aj pre chalanov."
Venujete sa výhradne hudbe?
"Ja si privyrábam len príležitostnými fuškami, ináč je pre mňa hudba najdôležitejšia. Ďalší traja z nás sú riadne zamestnaní, no zatiaľ im odchody v práci tolerujú. Najhoršie to majú gitaristi Tomáš a Radim, ktorí učia a tí majú s častým cestovaním najväčšie problémy."
Čomu sa venuješ mimo pódia?
"Pred rokom som si kúpil psa - boxerku Dagmaru, venujem sa jej. Som veľký psíčkar a vôbec, mám veľmi rád všetky zvieratá."
Ako by si charakterizoval vašu tvorbu?
"Vystihuje nás náš názov. Doslova U ko...ov na dvore. Ťažko to vysvetliť. Sme jednoducho nemožní, vždy máme nejaké zbytočné problémy, akoby sme nikdy ani nevyrástli."
Takže hlášky, že vaše texty sú na váš vek trochu infantilné, ani nie sú ďaleko od pravdy...
"Naše texty sú pre ľudí, pre decká a pokiaľ to baví ich aj nás, nie je čo riešiť."
Máte tábor fanúšikov i kritikov, ktorí vás majú na muške, odkedy ste odpálili svoju prítomnosť na scéne. Ako to vnímate?
"Sme viac na očiach, to je jasné, ľudia si nás všímajú, pomaly si musíme chrániť súkromie. No rozhodne sa nepovažujeme za hviezdy. A kritika? Ako som povedal - hráme hudbu pre ľudí. Aj keby boli naše skladby založené na jednom akorde, pokiaľ si to ľudia žiadajú, budeme ju hrať. Nestojíme o ťažké vyhrávky, ktoré dokáže oceniť len hŕstka fajnšmekrov. Od toho sú tu iní."
Zdá sa, že Nitra preberá štafetu liahní talentov, ktorou sa hrdil východ...
"Hovorí sa to, sám neviem, prečo práve Nitra, ale je pravda, že je nás tam dosť. Slíže, Gréta a Mantinels, Gladiator, Desmod. Každý z nás hrá iné, takže si ani nekonkurujeme, skôr tam vládne prajná atmosféra a vzájomne ťaháme za jeden koniec."
Ako ťa poslucháčsky uspokojuje tunajšia hudobná scéna?
"Myslím, že sa to tu ešte musí chvíľu vyvíjať. Ale to je celé o peniazoch. Nápady by aj boli, ale niet za čo ich realizovať. Osobne si rád vypočujem Monkey Business, Riša Müllera či Jara Filipa."
Čo plány?
"Máme hotový klip na tretí singel Holuby na dostrel. Ambície? Len aby stále chodili ľudia na koncerty tak, ako chodia. Chystáme pustiť ešte jeden singel z debutového albumu a druhou platňou sa začneme zaoberať na nový rok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári