obžalovaného z pokračujúceho trestného činu podvodu, Ing. Vladislava B., ktorý mu mal pri ňom pomáhať a Ing. Jozefa L., čo čelil obžalobe z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, senát oslobodil. A to z dôvodu, že skutok, pre ktorý ich prokurátor obžaloval, sa nestal.
Hlavným aktérom podvodníckej kauzy je 54-ročný podnikateľ Ivan Č. Na základe nepravdivých údajov o hodnote svojho majetku a zisku firmy, mal od bývalej Slovenskej štátnej sporiteľne (SŠS) vylákať 595 053 703 korún. Podľa obžaloby to urobil s vedomím, že poskytnuté finančné prostriedky nebude môcť v celom rozsahu splatiť. Z ôsmich úverov, ktoré mu poskytla mestská pobočka SŠS v Spišskej Novej Vsi a v jednom prípade aj v Poprade, uhradil len 43 958 091 korún. SŠS tak spôsobil škodu 551 095 611 korún.
Ivan Č., ktorý v novembri 1990 začal podnikať v Novej Lesnej pod obchodným menom Ivan Č. Terno Europa Schop, sa k takto zistenému skutkovému stavu nepriznal. Na svoju obranu uviedol, že v roku 1991 vydražil prevádzkové jednotky Tatracamp v Dolnom Smokovci a Priemyselný areál Poprad - Stráže a rozhodol sa, že bude ďalej poskytovať služby spojené s turistikou a v Priemyselnom areáli, ktorý mal vtedy 25 zamestnancov, vo výrobe plastových výrobkov. Absolvoval rokovania s ich potenciálnymi odberateľmi, zistil, o čo majú záujem a rozhodol sa vybaviť Priemyselný areál modernými strojmi. Fimancie chcel získať formou úverov.
"Moji pracovníci, ktorých som považoval za odborníkov, mi na tento účel vypracovali podnikateľský zámer, Výhľadovú dôchodkovú a finančnú situáciu firmy, a zabezpečili aj znalca, ktorý mal vydražené nehnuteľnosti oceniť. Vypracované posudky som nekontroloval, pretože som im nerozumel," uviedol obžalovaný. Dodal, že na základe žiadostí úvery od SŠS aj dostal. Peniaze použil na investičnú výstavbu Priemyselného areálu a Tatracampu, resp. na nákup technológie a na prevádzku svojej firmy.
"Nie je pravda, že som vedome predkladal nepravdivé údaje a podklady k žiadostiam o poskytnutie úverov. Nemal som prehľad o finančnej situácii firmy a doklady som len podpisoval... Keď sa v rokoch 1992 - 1993 výroba v Priemyselnom areáli rozbehla, čiastočne som splácal istiny a úroky. V tom čase pracovalo vo firme 450 ľudí," bránil sa Ivan Č.
Zdôraznil, že problémy so splácaním úverov nastali o tri roky neskôr, kvôli poklesu odberu plastových výrobkov. Rokoval s odberateľmi, aj so zástupcami SŠS, ale nebolo to nič platné... Koncom roka 1996 jeho firma vstúpila do konkurzu.
Ing. Vladislavovi B. kládol žalobca za vinu, že ako znalec vedome vypracoval nepravdivé znalecké posudky pri oceňovaní nehnuteľností Ivana Č. Presnejšie, že pri ohodnotení Tatracampu a Priemyselného areálu niekoľkokrát stanovil rôzne ceny, ktoré nezodpovedali skutočnej hodnote nehnuteľností. Na základe uvedených znaleckých posudkov predložených SŠS, bolo Ivanovi Č. poskytnutých sedem úverov. Obžalovaný svoju účasť na uvedenej trestnej činnosti jednoznačne poprel a uviedol nasledovné: "Ceny obidvoch nehnuteľností som určoval podľa vtedy platných cenových predpisov. Nikto ma nežiadal, aby som ich zámerne nadhodnocoval..."
Obžalovaný nepoprel, že po vypracovaní znaleckého posudku na Tatracamp prišli za ním pracovníci Ivana Č. s tým, že nezohľadnil všetky skutočnosti, ktoré povoľoval cenový predpis. Prehodnotil posudok a vypracoval nový, po ňom ďalší s trhovou cenou. V súlade s cenovým predpismi ocenil aj pozemky na území Tatracampu, 800 korún za meter štvorcový...
V prípade Ing. Jozefa L. vyšetrovateľ zastavil jeho trestné stíhanie pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku v októbri 2001. On však tvrdil, že žiadny trestný čin nespáchal a trval na prejednaní veci. Prokurátor ho obžaloval, že pri preverovaní obchodných podmienok na poskytnutie úverov Ivanovi Č. a tiež ich návratnosti, porušil povinnosť opatrovať a spravovať majetok SŠS. Tým mal SŠS, pobočka Spišská Nová Ves, spôsobiť škodu 530 572 733 korún.
"Žiadosťami Ivana Č. o poskytnutie úverov som sa podrobne zaoberal. Hlavný dôraz som kládol na kvalitu podnikateľského zámeru a na zabezpečenie úverov. Prezrel som si ´Výhľadovú dôchodkovú a finančnú situáciu firmy´, aj znalecké posudky, priložené k jednotlivým žiadostiam. Nemal som dôvod ich závery spochybňovať," argumentoval obžalovaný.
Nepoprel, že hodnota tých istých nehnuteľností bola zakaždým vyššia, ale mal som za to, že to bolo v dôsledku investovania úverových prostriedkov do nich. Keďže Ivan Č. spĺňal podmienky, poskytnutie úverov doporučil. Jozef L. tiež zdôraznil, že ako zamestnancovi SŠS mu nevyplývala žiadna povinnosť spravovať jej majetok, resp. že na seba takúto povinnosť nikdy neprevzal.
Pred súdom defilovali desiatky svedkov počnúc generálnym riaditeľom bývalej SŠS, riaditeľov pobočiek, ich zamestnancov, pracovníkov firmy Ivana Č., aj súdnych znalcov. Siahodlhé dokazovanie pred súdom však podvodný úmysel v konaní obžalovaných nepreukázalo. Jeden zo svedkov napríklad uviedol: "V čase, keď obžalovaný vybudoval závod na výrobu plastových výliskov, bol jeho podnikateľský zámer nadčasový a veľmi potrebný. Stroje, ktorými na Slovensku disponovala len jeho firma, zabezpečovali špičkovú kvalitu v rámci výroby plastových komponentov," uviedol riaditeľ Wirpool Slovakia, a. s. Poprad.
Z jeho výpovede tiež vyplynulo, že po rozpade federácie, firmu obžalovaného vytlačila z trhu Scamé Tatra tým, že začala vyrábať to isté, čo on. Terno Europa Schop tak prišla o zákazky amerického Wirpoolu a následne aj kúrejskej firmy Samsung. Bol to začiatok jej konca, ktorému už Ivan Č. nedokázal zabrániť. Rozsudok nie právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári